Memphis Depay, gol superb în Barcelona – Mallorca 2-1. AC Milan şi Inter, victorii la limită! Everton – Chelsea 1-0! Cele mai importante rezultate

Dragoș Vasile Publicat: 1 mai 2022, 23:45

Ionuț Radu a comis o gafă uriașă în Bologna - Inter 2-1

Ionuț Radu este portarul lui Inter / Profimedia

A fost o zi cu meciuri tari în Europa! AC Milan şi Inter duc o luptă la baionetă pentru titlul din Serie A, iar Tottenham şi Arsenal continuă cursa pentru locul de UEFA Champions League. Everton a dat lovitura şi a obţinut un succes uriaş cu Chelsea.

În Franţa, Marseille a suferit un eşec la scor de neprezentare, acasă, în derby-ul cu Lyon. În La Liga, Barcelona a reuşit să o învingă pe Mallorca, pe Camp Nou, la o zi după ce rivalii de la Real Madrid au sărbătorit câştigarea titlului în La Liga.

Spectacol în Europa! AC Milan şi Inter, luptă nebună la titlu

Update: Olympique Marseille – Olympique Lyon 0-3. Rezultat surprinzător în derby-ul din Ligue 1. Golurile au fost marcate de Lukeba ’55, Dembele ’76 şi Ekambi ’88.

Update: Barcelona – Mallorca 2-0. Busquets a mărit avantajul catalanilor în minutul 54.

Update: Barcelona – Mallorca 1-0. Memphis Depay a înscris, în minutul 25, un gol superb. Jordi Alba l-a servit superb, iar olandezul a trimis un şut năprasnic din marginea careului!

VEZI AICI GOLUL LUI DEPAY!

Update: Udinese – Inter 1-2. Fluier final! Echipa lui Ionuţ Radu s-a apropiat la două puncte de liderul AC Milan.

Update: West Ham – Arsenal 1-2. Fluier final! Gabriel a adus victoria „turnarilor”, care au urcat pe locul 4 în Premier League.

Update: Udinese – Inter 0-2. GOOOL! Lautaro Martinez a majorat avantajul campioanei.

Update: Udinese – Inter 0-1. GOOOL! Ivan Perisic a deschis scorul!

Update: West Ham – Arsenal 0-1. Rob Holding a deschis scorul în minutul 38. A fost primul gol marcat în Premier League de fundaşul de 26 de ani.

Update: Ionuţ Radu este rezervă în Udinese – Inter. Portarul român a fost trecut pe banca de rezerve după gafa din eşecul cu Bologna, 1-2. Samir Handanovic este titular pentru campioana Italiei.

Update: Everton – Chelsea 1-0. Fluier final! Richarlison a marcat pentru echipa lui Frank Lampard, care luptă pentru evitarea retrogradării. De partea cealaltă, londonezii rămân pe locul 3 în Premier League.

Update: AC Milan – Fiorentina 1-0. Rafael Leao a decis confruntarea, iar ”rossonerii” au un avans de 5 puncte faţă de rivala Inter.

Update: AC Milan – Fiorentina 1-0. GOOOL! Rafael Leao a dat lovitura în minutul 82.

Update: Everton – Chelsea 1-0. GOOOL! Richarlison a deschis scorul.

View this post on Instagram

A post shared by ESPN FC (@espnfc)

Update: Juventus – Venezia 2-1. Leonardo Bonucci a reuşit o „dublă” de senzaţie chiar în ziua în care împlineşte 35 de ani.

Simone Inzaghi, anunţ despre Ionuț Radu înainte de Udinese – Inter

Ionuț Radu ar putea fi titular la Inter, în meciul cu Udinese, chiar și după gafa uriașă din duelul cu Bologna, care poate duce la pierderea Scudetto. Simone Inzaghi a anunțat că, dacă titularul de drept, Samir Handanovic, nu va fi apt, atunci Radu va avea o nouă șansă să se revanșeze.

”Ionuț Radu este un profesionist desăvârșit, un jucător pe care îl place toată lumea. Nu îmi place să folosesc portarii prin rotație, cred în ierarhii. Ionuț mi-a dat încredere mereu la antrenamente și nu mi-am dat seama că are nevoie de alte câteva meciuri. Asta e tot.

Dacă Handanovic nu se recuperează, sigur Radu va juca mâine (n.r. – azi). Are parte de toată încrederea mea și eu cred că are o carieră importantă în față, chiar dacă în acest an a jucat puțin”, a spus Simone Inzaghi, despre șansele ca Ionuț Radu să fie titular la Inter, cu Udinese.

Ce meciuri mai au de disputat Milan și Inter în ultimele 4 etape

Punctul pierdut de nerazzurri la Bologna e extrem de important în lupta pentru titlu. Inter e acum la două puncte în spatele Milanului, cu patru etape rămase de disputat. Cum „Diavolii Roşii” stau mai bine la capitolul „directe”, au nevoie de trei victorii şi un egal pentru a deveni matematic campioni.