Champions League | Bayern – Barcelona 3-0. Jucătorii lui Xavi, eliminaţi ruşinos din Liga Campionilor. Mircea Lucescu, eşec în Benfica – Dinamo Kiev 2-0. Cristiano Ronaldo a lipsit în Manchester United – Young Boys 1-1

Alexandru Ivan Publicat: 8 decembrie 2021, 23:45 / Actualizat: 9 decembrie 2021, 1:33

Bayern a învins-o cu 3-0 pe Barcelona. Catalanii, eliminați din Champions League

Profimediaimages

UEFA Champions League | Rezultatele de miercuri, din UCL

• Juventus – Malmo 1-0
  • Zenit – Chelsea 3-3
  • Atalanta – Villarreal (amânat cu o zi din cauza ninsorii)
  • Bayern – Barcelona 3-0
  • Benfica – Dinamo Kiev 2-0
  • Manchester United – Young Boys 1-1
  • Salzburg – Sevilla 1-0
  • Wolfsburg – Lille 1-3

În condiţiile date, aşa vor arăta urnele la tragerea la sorţi pentru optimile Ligii Campionilor:

Capi de serie: Manchester City, Liverpool, Ajax, Real Madrid, Bayern, Manchester United, Lille, Juventus

Echipele clasate pe locul 2 în faza grupelor: PSG, Atletico Madrid, Sporting, Inter, Benfica, Villarreal/Atalanta, Salzburg, Chelsea

Update 23.45: Wolfsburg – Lille 1-3. Steffen a înscris golul de onoare, pentru gazde, în minutul 89.

Update 23.40: Wolfsburg – Lille 0-3. David (72) şi Gomes (78) au înscris golurile care îi asigură pe francezi că vor termina grupa pe primul loc!

Update 23.21: Bayern – Barcelona 3-0! Dezastru pentru echipa lui Xavi! A înscris și Musiala, în minutul 62. Catalanii sunt la pământ.

Update 23.08: Ratare uriașă în Bayern – Barcelona! Leroy Sane, care a înscris un super-gol în prima repriză, nu a putut să-i dea gol lui ter Stegen din doar câțiva metri.

Leroy Sane, ratare uriașă în Bayern - Barcelona
sursa: captură Digi Sport

Update 22.43: Bayern – Barcelona 2-0! GOOL Leroy Sane! Decarul bavarezilor a marcat în minutul 43, cu un șut bombă din afara careului. Misiunea Barcelonei pare aproape imposibilă.

Update 22.35: Bayern – Barcelona 1-0! Coșmar pentru catalani, Thomas Muller a înscris cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Lewandowski. La aceste scoruri, Barcelona este eliminată.

&

Update 22.35: Manchester United – Young Boys 1-1! Rieder a egalat pentru elvețieni, în minutul 23.

Update 22.28: Jordi Alba a ieșit accidentat în Bayern – Barcelona! Misiunea catalanilor devine și mai dificilă.

Update 22.23: Benfica – Dinamo Kiev 2-0! Gilberto a majorat avantajul lusitanul, în minutul 23. La acest scor, Bacelona este eliminată!

Update 22.17: Benfica – Dinamo Kiev 1-0. Echipa lui Mircea Lucescu a primit gol de la Yaremchuk, în minutul 16. La acest scor, Bacelona este eliminată!

Update 22.11: Wolfsburg – Lille 0-1. Burak Yilmaz i-a dus pe francezi pe primul loc în Grupa G.

Update 22.10: Manchester United – Young Boys 1-0. Greenwood a deschis scorul în minutul 9. Shaw şi-a trecut în cont un assist!

Update 22.03: Probleme la meciul dintre Atalanta și Villarreal! Startul meciului este întrerupt din cauza ninsorii abundente.

Update 22.00: A început a doua serie de meciuri din UEFA Champions League! Meciul serii este Bayern Munchen – Barcelona!

Update: 21.42: Fluier final la primele meciuri ale serii! Zenit a egalat-o pe Chelsea în minutele de prelungire, iar Juventus a profitat și a terminat pe primul loc în grupa H.

Update 21.37: Zenit – Chelsea 3-3! Final dramatic la Sankt Petersburg! Ozdoev a înscris cu un șut bombă, în minutul 90+4.

Update 21.27: Zenit – Chelsea 2-3! A marcat din nou Timo Werner! Germanul a făcut „dubla” în minutul 85, cu un șut pe jos din interiorul careului, după ce fentat un adversar.

Update 21.20: Bayern și Barcelona și-au anunțat echipele de start pentru super-meciul de pe Allianz Arena!

Update 21.04: Zenit – Chelsea 2-2! Romelu Lukaku a reuşit să restabilească egalitatea, în minutul 62, după o fază superbă!

Update 20.26: Zenit – Chelsea 2-1! Lovitură de teatru la Sankt Petersburg! Serdar Azmoun a înscris în minutul 41, după ce l-a driblat pe Kepa.

Update 20.22: Zenit – Chelsea 1-1! Rușii nu s-au lăsat ușor și au reușit să egaleze! Claudinho a marcat pentru Zenit, în minutul 38.

Update 20.05: Juventus – Malmo 1-0! Moise Kean a marcat pentru echipa lui Allegri, în minutul 18. Bianconerii speră ca Zenit să o încurce pe Chelsea, ca ei să termine pe primul loc în grupă.

Update 19.47: Zenit – Chelsea 0-1! Campiona Europei începe ca din tun! Timo Wener a marcat în minutul 1. Este cel mai rapid gol al londonezilor din istoria participărilor în Champions League.

Update 19.45: Au început primele meciuri ale serii în UEFA Champions League! Mai jos sunt echipele de start aliniate de Chelsea și Juventus:

Grupa E

Benfica și Barcelona își dispută locul al doilea. Catalanii sunt calificați dacă Benfica nu o bate pe Dinamo Kiev. În caz că Benfica câștigă cu Dinamo Kiev, iar Barcelona nu o bate pe Bayern, echipa catalană va merge în Europa League. Bayern e câștigătoarea grupei, în timp ce Dinamo Kiev părăsește Europa.

Grupa F

Manchester United este calificată deja, în timp ce Young Boys este eliminată. Meciul cheie aici Villarreal – Atalanta. Câștigătorul va merge în „optimi”. Villarreal poate obține calificarea și cu o remiză.

Grupa G

Finalul grupei G va fi cu adevărat nebun. Lille joacă cu Wolfsburg și RB Salzburg joacă cu Sevilla. Dacă Wolfsburg câștigă, departajarea va fi făcută la golaveraj între între Lille, Wolfsburg și Salzburg, atâta timp cât meciul Salzburg – Sevilla se încheie la egalitate.

Grupa H

Chelsea și Juventus s-au calificat deja în faza eliminatorie, dar câștigătoarea grupei încă n-a fost decisă. Chelsea are de partea ei golaverajul, așa că „albaștrii” au nevoie doar de o remiză cu Zenit, atâta timp cât Juventus nu câștigă cu Malmo.