Fiul lui Johan Cruyff a revenit la Barcelona. Jordi și-a reziliat contractul pe care îl avea cu chinezii de la Shenzen și a ales să se întoarcă în Catalunya. De altfel, Joan Laporta a promitea acest lucru încă din timpul campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale.
Jordi Cruyff va fi unul dintre apropiații președintelui, iar cuvântul său va cântări enorm în deciziile clubului.
Fiul lui Johan Cruyff a revenit la Barcelona
“FC Barcelona anunță că Jordi Cruyff se va alătura secției sportive a clubului și va face parte din noua structură organizatorică, începând cu 1 august. Jordi Cruyff, care a fost jucător în echipele de tineret și seniori ale Barcelonei, revine într-un rol strategic”, se arată în comunicatul emis de FC Barcelona.
🔵🔴 @JordiCruyff to join the football area of the Club from August 1
— FC Barcelona (@FCBarcelona) June 3, 2021
În calitate de consilier sportiv, fiul legendarului Johan Cruyff va fi mâna dreaptă a lui Laporta în toate problemele sportive. Nevoia unei astfel de persoane a fost simțită de mult timp pe Camp Nou.
Revenirea lui Jordi Cruyff a fost întârziată de faptul că acesta era legat prin contract de Shenzen, echipă pe care a antrenat-o începând cu august 2020.
Ca jucător, Jordi Cruyff a evoluat pentru Barcelona între 1994 și 1996, după care a semnat cu Manchester United. Acesta s-a retras din activitate în 2010, din campionatul Maltei.
Johan Cruyff, tatăl lui Jordi, a fost o adevărată legendă a Barcelonei și a fotbalului. Ca jucător, acesta a cucerit un titlu și o Cupă pe Camp Nou. Ca antrenor, Cruyff i-a adus Barcelonei patru titluri, 3 Cupe și 1 Cupă a Campionilor Europeni, competiție transformată ulterior în Champions League.
- Jordi Cruyff s-a întors la Barcelona
- Joan Laporta s-a ținut de cuvânt
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Napoli a câștigat Supercupa Italiei! Victorie pentru campioană în finala cu Bologna
- Nota primită de Siyabonga Ngezana, la debutul la Cupa Africii pe Națiuni 2025! Victorie pentru Africa de Sud în primul meci
- A marcat în prelungiri, dar a fost la un pas de o accidentare horror! Bucuria care se putea sfârși tragic la Cupa Africii
- Orașul din Spania unde 10% din populație e română visează la o echipă în La Liga, după 35 de ani!
- Mauro Icardi a scris istorie la Galatasaray şi şi-a amintit de Gică Hagi. Scrisoare superbă pentru “Rege”: “Rămâi etern”






























