Manchester City – Tottenham 2-3. Final incredibil pe Etihad! Harry Kane a marcat golul victoriei în minutul 90+5

De Cosmin Cioboată
Publicat: 19 februarie 2022, 21:51
Actualizat: 22 februarie 2022, 20:03

Manchester City și Tottenham au oferit meciul zilei în Premier League. Trupa lui Antonio Conte s-a impus dramatic pe Etihad, scor 3-2, după un final incendiar, cu 2 goluri marcate într-un interval de 3 minute.

Getty Images

Tottenham s-a impus pe terenul liderului Manchester City, scor 3-2, în etapa a 26-a din Premier League. Formația londoneză a marcat golul victoriei în minutul 90+5, prin Harry Kane.

City nu mai pierduse de 15 etape în campionatul Angliei. Trupa lui Guardiola s-a văzut condusă de Spurs încă din minutul 4. Kulusevski, adus în această iarnă de la Juventus, a marcat primul său gol pentru clubul londonez.

Gundogan a restabilit egalitatea în minutul 33, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 1-1. Tot oaspeții au fost cei care au lovit după pauză. Căpitanul Harry Kane a readus în avantaj trupa lui Antonio Conte, în minutul 59. Același Kane a reușit să trimită în plasă în minutul 73, dar golul a fost anulat de VAR, pe motiv de offside.

A urmat apoi un final uluitor. Echipa lui Pep Guardiola a egalat în al doilea minut de prelungiri, prin Mahrez. Meciul părea încheiat, dar Kane a mai avut un cuvânt de spus. Super-marcatorul londonezilor a înscris cu capul, în minutul 90+5, după o centrare expediată de același Kulusevski.

🎶 We are Tottenham, Super Tottenham.
We never give up. 🔥 pic.twitter.com/hXzQTPWI3J
— Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) February 19, 2022

Manchester City – Tottenham 2-3. Pep Guardiola tremură, după înfrângerea dramatică în fața lui Antonio Conte

Venită pe Etihad după 3 înfrângeri consecutive, Tottenham se menține pe locul 7, la 3 puncte în spatele rivalei Arsenal, aflată pe ultimul loc de cupă europeană.

De cealaltă parte, liderul Manchester City tremură în contextul câștigării unui nou titlu în Anglia. Trupa lui Guardiola a mai rămas cu 6 puncte avans față de Liverpool, care a câștigat în această etapă și are un meci restant.

În următoarea rundă, City va merge pe terenul lui Everton, în timp ce Liverpool va primi vizita celor de la Leeds.

Bernardo Silva
Fotbal • 15:44
Bernardo Silva, noua lovitură încercată de Barcelona pe piaţa transferurilor. Catalanii negociază cu Manchester City