Marcelo, în lacrimi după câştigarea Copei Libertadores! “E cel mai important titlu al meu. E clubul care m-a crescut”

Dan Roșu Publicat: 5 noiembrie 2023, 15:05

Comentarii
Marcelo, în lacrimi după câştigarea Copei Libertadores! E cel mai important titlu al meu. E clubul care m-a crescut

Marcelo, în lacrimi după câştigarea Copei Libertadores - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Marcelo a fost surprins în lacrimi după câştigarea Copei Libertadores. Fundaşul brazilian a descris victoria cu 2-1 a echipei Fluminense în faţa argentinienilor de la Boca Juniors, din Copa Libertadores, drept cea mai mare realizare din cariera sa cu 28 de titluri.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătorul de 35 de ani a câştigat cinci trofee ale Ligii Campionilor cu Real Madrid, dar încununarea gloriei cu clubul care l-a crescut are o semnificaţie specială.

Marcelo, în lacrimi după câştigarea Copei Libertadores

“Real Madrid va înţelege. Acesta este cel mai important titlu al meu, pentru că este clubul care m-a crescut. Câştig un titlu foarte important cu clubul meu preferat, cu clubul care mi-a oferit toate instrumentele pentru a-mi face cariera, cu angajaţii care m-au văzut crescând. Nu există nimic mai satisfăcător decât asta. Este nepreţuit”.

Fluminense a câştigat prima Copa Libertadores din istoria sa, învingând formaţia argentiniană Boca Juniors cu 2-1, după prelungiri, în finala disputată sâmbătă, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

Fluminense – Boc Juniors 2-1

Echipa carioca a mai jucat o finală de Copa Libertadores în 2008, când a fost învinsă de Liga Deportivo Universitario de Quito.

Reclamă
Reclamă

Flu a deschis scorul prin atacantul argentinian German Ezequiel Cano (36), dar Boca a egalat în repriza secundă, prin fundaşul peruan Luis Advincula (72).

Atacantul brazilian John Kennedy (99) a marcat golul victoriei şi imediat a primit al doilea cartonaş galben (102), pentru felul în care a sărbătorit reuşita. Keno a furnizat pasele decisive la ambele goluri ale echipei braziliene.

Şi Boca a încheiat meciul în zece oameni, Frank Fabra fiind eliminat (105+7).

Reclamă

Boca Juniors este a doua cea mai titrată echipă din Copa Libertadores, cu şase trofee, ultimul cucerit în 2007. Clubul argentinian a disputat a 12-a sa finală.

Ultimele cinci finale ale competiţiei au fost câştigate de echipe din Brazilia, Flamengo şi Palmeiras reuşind duble.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
2:09 21 iun.

Lovitură pentru Jeremy Doku la Campionatul Mondial

1:59 21 iun.

Germania rămâne Germania! Statistica nemţilor care sperie orice adversar de la Campionatul Mondial

1:37 21 iun.

Ecuador – Curacao LIVE VIDEO (03:00, Antena 1, AntenaPLAY). Luptă pentru locul trei în Grupa E

1:23 21 iun.

Deniz Undav e unic în istoria Mondialelor după dubla care a calificat Germania în şaisprezecimi

1:00 21 iun.

VIDEOGermania – Coasta de Fildeş 2-1. Victorie dramatică, adusă de Undav în prelungiri. Germanii, calificaţi în 16-imi

23:52

Gianni Infantino şi premierul canadian Mark Carney au semnat un steag al Rusiei

1 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 2 Răsturnare de situație. Ce se întâmplă, de fapt, cu Denis Drăguș. Gigi Becali l-a anunţat ca şi transferat la FCSB 3 Gigi Becali pregătește o schimbare majoră la FCSB. Titular surpriză anunțat: „E foarte bun. Jucăm cu el” 4 Daniel Oprița a făcut anunțul! O echipă din Liga a 2-a atacă promovarea cu un buget uriaș: „Șapte milioane de euro!” 5 Fostul jucător al lui Real Madrid a suferit un infarct, la numai 40 de ani! A fost operat de urgenţă după meci 6 VideoAlmiron, eliminat pentru că şi-a acoperit gura în Turcia – Paraguay! Moment fără precedent în istoria fotbalului
Citește și