Mathieu Valbuena, prima reacție după ce Karim Benzema a fost găsit vinovat în dosarul “sextape”. “Era de datoria mea să fac asta!”

Alexandru Ivan Publicat: 24 noiembrie 2021, 21:18

Comentarii
Mathieu Valbuena, prima reacție după ce Karim Benzema a fost găsit vinovat în dosarul sextape. Era de datoria mea să fac asta!

Profimedia

Valbuena nu-l menajează pe Karim Benzema nici la șase ani de la incidentul care a pornit întreg scandalul. Atacantul lui Real Madrid a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare și a primit o amendă de 75.000 de euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mathieu Valbuena, prima reacție după ce Karim Benzema a fost găsit vinovat în dosarul “sextape”

“Sunt mulțumit că statutul meu de victimă a fost recunoscut în tribunal. Cred că am făcut ceea ce era de datoria mea cetățenească să fac, adică o plângere și nu să mă plâng șantajând”, a spus Mathieu Valbuena.

Avocații lui Karim Benzema au anunţat imediat că vor face apel la sentința primită de jucătorul francez.

Împotriva celorlalţi patru inculpaţi din acest dosar, Axel Angot, Mustapha Zouaoui, Younes Houass şi Karim Zenati, Tribunalul Penal de la Versailles a pronunţat pedepse de la optsprezece luni de închisoare cu suspendare la doi ani şi jumătate de închisoare cu executare.

Karim Benzema, acuzat de complicitate la tentativă de şantaj

Benzema a fost acuzat de complicitate la tentativă de şantaj. Jucătorul de la Real Madrid l-ar fi determinat pe fostul său coechipier din echipa Franţei să plătească persoanele care au ameninţat că vor dezvălui un videoclip intim în care apare.

Reclamă
Reclamă

În noiembrie 2015, fostul internaţional francez Djibril Cisse şi alte trei persoane erau reţinuţi într-un caz de şantaj care îl viza pe Valbuena. Cisse i-ar fi cerut bani lui Valbuena pentru a nu da publicităţii o înregistrare video în care conaţionalul său apare în momente intime cu prietena sa. Ulterior, Cisse a fost eliberat şi exonerat de orice vină.

Benzema era acuzat că ar fi fost intermediar între şantajişti şi Valbuena.

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:45

LIVE SCOREAnglia – Uruguay și alte 4 meciuri tari se joacă ACUM. Amicale de lux în pauza internațională

21:37

Lovitură cumplită pentru Barcelona! S-a accidentat Raphinha. Cât va absenta starul catalanilor și ce meciuri va rata

21:26

VideoJurnal Antena Sport | Punct și de la capăt

21:25

Decizia luată de FRF după ce România a ratat World Cup 2026

21:21

VideoJurnal Antena Sport | Agonie și extaz

21:07

Turcia – România, în topul celor mai mari asistențe de la baraj. Câți spectatori au fost prezenți

1 Patru jucători, în afara lotului pentru duelul cu Turcia de la Istanbul. Pe cine a trimis Lucescu în tribune 2 VideoMircea Lucescu, anunţ despre viitorul său după Turcia – România 1-0. Ce jucător a criticat “Il Luce” 3 Turcia – România 1-0. Tricolorii ratează și ultima șansă de calificare la World Cup 2026 4 Mircea Lucescu a decis echipa de start pentru meciul cu Turcia! Revenire importantă în primul 11 5 Mulţumim, Mircea Lucescu! Bine ai venit, Gică Hagi! Viitorul României e în Universul Antena 6 Mihai Stoica anunță o mutare de răsunet la FCSB: „Dacă reușim să îl aducem, va fi un mare transfer pentru noi”
Citește și