În prima repriză, De Pena a ratat o lovitură de 11 metri. Elevii lui "Il Luce" s-au revanşat în actul secund al meciului, când au marcat trei goluri. Karavaev a deschis scorul, Sidcley a majorat avantajul, iar acelaşi Karavaev a închis tabela, reuşind "dubla".
În urma acestui rezultat, Dinamo Kiev se află în fotoliul de lider, cu 46 de puncte, la 7 în faţa rivalei Şahtior. Fosta echipă a antrenorului romnâ s-a încurcat în deplasarea de la Lviv, 2-3.
Dacă va cuceri titlul, Mircea Lucescu va ajunge la al 9-lea campionat în Ucraina. "Il Luce" a petrecut 12 ani la Șahtior şi a cucerit 8 titluri (2005, 2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014), dar şi Cupa UEFA, în 2009. Antrenorul român are peste 500 de partide pe banca formației din Donețk.
Răzvan Raț nu înțelege de ce Mircea Lucescu a semnat cu Dinamo Kiev: "Eu nu m-aș fi dus!"
Mircea Lucescu este aproape de un nou titlu în Ucraina, însă Răzvan Raț nu înțelege alegerea lui "Il Luce" de a semna nu marea rivală, Dinamo Kiev. Fostul internaţional a jucat 10 ani pentru Șahtior Donețk, unde a fost antrenat chiar de experimentatul antrenor.
"Asta este alegerea lui. E greu să vorbesc acum. Eu nu aș fi făcut-o, dar nu are legătură una cu alta! Nu aș merge! Dar încă o dată: fiecare vede lucrurile într-un fel. Deci nu pot să judec eu pe nimeni. Cu atât mai puțin pe Mircea Lucescu!
Dacă a plecat de acolo înseamnă că nu au vrut să îi mai prelungească înțelegerea sau ceva de genul. Repet, nu cunosc dedesupturile, în ce condiții a plecat, cum a plecat. Nu am mai vorbit în ultimul timp”, a declarat Răzvan Raț, potrivit Fanatik.
- Mircea Lucescu, din ce în ce mai aproape de titlu
- Dinamo Kiev - Rukh Lviv 3-0
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- Campionatul Mondial de hochei e live în AntenaPLAY (15-31 mai)
- Revenire spectaculosă: Ruben Amorim, dorit de o echipă de top din Europa
- Răzvan Lucescu, pe urmele lui Mircea Lucescu: e dorit de echipa unde tatăl său a scris istorie
- Dennis Man i-a cucerit pe fanii lui PSV! Mesajul publicat după ultimul meci al sezonului: „Este ceva ce nu voi uita niciodată”
- Omul care o “îngenunchea” pe FCSB nu a convins. Clubul nu va activa clauza de cumpărare a jucătorului
- „Nebunie” înaintea ultimei etape: acum doi ani s-au bătut la titlu cu Real și Barça, acum sunt la un pas de retrogradare

































