”Mumo” Peralta. Triplu campion cu CFR, faimos crescător de vite în Argentina. ”Vând carne de calitate din Patagonia”

Cătălin Oprișan Publicat: 15 martie 2021, 10:24

Comentarii
”Mumo” Peralta. Triplu campion cu CFR, faimos crescător de vite în Argentina. ”Vând carne de calitate din Patagonia”

Peralta a cunoscut în Europa ce înseamnă succesul la CFR Cluj, cu care a evoluat în Champions League

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

După ce a trecut pe la Lanus ori Huracan, cei de la Inter au pus ochii pe el. Suntem în 2000, Sixto Raimundo Peralta are puțin peste 20 de ani. Faimoasa echipă e un fel de a doua casă pentru fotbaliștii sud-americani. ”<<Inter te vrea!>>, mi-au spus, nici măcar nu m-am gândit o secundă. <<Zanetti, Recoba, Cordoba, Zamorano te aștreaptă. A, și Ronaldo!>>

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dar lucrurile n-au stat chiar așa cum a dorit el. ”Asta nu înseamnă că-mi pare rău de ceva”. Sezonul n-a fost unul senzațional. Inter era afară din Champions, pierduse și supercupa, cu Lazio. Lippi a fost dat afară, venise Tardelli. ”Băieții m-au primit senzațional. Chiar îmi aduc aminte că Zanetti mi-a spus că-l pot întreba orice, că va fi mereu lângă mine. Nu avea copii, dar era precum un tată. Și pentru asta îi voi mulțumi toatp viața!”, spune Peralta. Din păcate pentru el, avea să adune doar trei meciuri la Inter: unul în Supercupă, unul în Cupa Italiei, altul în UEFA.

A ajuns la Torino, cedat, în Serie B. Patru partide, un singur gol. Fanii aveau să-l iubească, deși evolua puțin. Dar nu rămânea… Ipswich, 22 de meciuri, Racing. Ceva Mexic, apoi River Plate.

A venit la CFR fix pentru a câștiga cu echipa primul titlu al CFR-ului, 2007-2008. 132 de partide, trei campionate, Cupe ale României, calificare în Champions League.

S-a retras după o tură prin Chile. A devenit un faimos crescător de vite. De fapt, pentru a respeca adevărul, a cumpărat o fermă cunoscută în întrega Americă de Sud. ”M-am transformat în întreprinzător. Vând carne de vită, de calitate, din Patagonia. Joc baschet, am o școală de fotbal unde antrenez copilași de 4-5 ani. Pot spune că în toată cariera mea nu m-am plictisit deloc: am cunoscut mulți oameni, persoane cu care și acum vorbesc. Chiar i-am spus unui tânăr jucător argentinian să nu cumva să refuze oferta din Europa. Cum vine, să plece într-acolo! E o schimbare grea, plină de obstacole, de zile fericite sau de dezamăgiri. Dar trebuie să știi să te bucuri de toate momentele, nu poți gândi pesimist. Trebuie să încerci, să ai curaj!”, încheie ”Mumo” Peralta.

Reclamă
Reclamă

Sursa: AS

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine se califică în sferturile de finală World Cup? Spania sau Portugalia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:13

Ronaldo nu l-a iertat pe Vinicius Jr, după eşecul dureros cu Norvegia: “Când Brazilia avea cea mai mare nevoie de el..”

12:40

Destinaţie surpriză pentru Pep Guardiola. Propus să preia naţionala Olandei

12:30

Portugalia – Spania LIVE VIDEO (22:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Cristiano luptă cu Lamine Yamal pentru sferturile CM

11:45

Programul zilei 26 de la Campionatul Mondial. Cristiano Ronaldo, duel de foc cu Spania

11:37

Radu Drăguşin ajunge astăzi în Italia. S-a aflat pe ce bani se face transferul la Fiorentina!

11:34

Unde s-a ajuns. Cum a insistat Donald Trump pentru “salvarea” lui Balogun. Scandal cât Casa Albă la Campionatul Mondial

1 UPDATEFIFA, o nouă lovitură pentru Istvan Kovacs. Ce se întâmplă cu arbitrul la Campionatul Mondial 2 Oferta uriașă primită de Vozinha după Campionatul Mondial! Ce s-a întâmplat după ce l-a cucerit pe Messi 3 Surprinzător! Ce a făcut Carlo Ancelotti după ce Brazilia a fost eliminată de la Cupa Mondială 4 “Nu mai suntem prieteni”. Darius Olaru, prima reacţie după ce noua lui echipă a umilit-o pe FCSB 5 S-a decis! Transferul a fost anunţat de Mihai Stoica 6 VIDEOBrazilia – Norvegia 1-2! Șoc la Cupa Mondială! Erling Haaland i-a dus pe viking în sferturi
Citește și