VIDEO

Neymar a preluat tricoul “retras” al lui Pele şi a jucat din nou pentru Santos. Rivalii au stat la coadă pentru a face poze cu el

Publicat: 6 februarie 2025, 9:39

Comentarii
Neymar a preluat tricoul retras al lui Pele şi a jucat din nou pentru Santos. Rivalii au stat la coadă pentru a face poze cu el

Neymar a debutat în noul mandat la Santos / Profimediaimages

De ziua lui, Neymar a preluat tricoul “retras” al lui Pele şi a jucat primele minute după revenirea la Santos. A fost isterie atât în timpul meciului cu Botafogo, cât şi la final. Jucătorii adverşi au stat la coadă pentru o poză cu starul pe care PSG plătea 222 de milioane de euro în 2017.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Neymar, care a împlinit miercuri 33 de ani, a jucat din nou pentru Santos, la 12 ani de când a părăsit echipa şi a plecat la FC Barcelona. Starul brazilian, care a revenit pentru şase luni la clubul din oraşul său natal, a făcut o figură frumoasă în primele sale 45 de minute cu echipa braziliană cu care vrea să îşi relanseze cariera.

Neymar a preluat, la Santos, tricoul “retras” al lui Pele

Neymar a jucat cu numărul 10 pe spate. Nimeni nu mai făcuse asta la Santos după ce Pele a murit, în 2022. Neymar în a jucat a doua repriză a meciului Santos – Botafogo, scor 1-1, rezultat care menţine clubul în fruntea Grupei B a campionatului Paulista. Deşi a jucat doar 45 de minute, Neymar a fost desemnat omul meciului, după ce a şutat de şase ori la poartă, a avut 24 de pase reuşite şi a finalizat 3 din 5 driblinguri încercate.

Neymar a intrat la începutul reprizei secunde, când Santos conducea cu 1-0 graţie unui penalty marcat de Tiquinho Soares în minutul 37, şi după doar două minute pe teren a fost faultat pentru prima dată. Câteva minute mai târziu, a alergat singur spre poartă, a driblat trei apărători adversari şi a tras în poartă. Portarul advers a respins ceea ce ar fi putut fi primul gol al lui Neymar..

În momentul în care Neymar începea să devină principalul protagonist al meciului, o greşeală a lui Santos i-a permis lui Alexandre Jesus să egaleze, în minutul 67. La finalul meciului, toţi jucătorii adversari au stat la coadă pentru a se fotografia cu starul brazilian.

Reclamă
Reclamă

Neymar: “Este trist să-mi închei ziua de naştere cu gustul amar al unui egal”

M-am simţit foarte bine astăzi”, a declarat Neymar după meci. „Mă aşteptam să alerg mai puţin decât am făcut-o. Dar sunt mulţumit de jocul meu, m-am simţit ca acasă şi am făcut ceea ce îmi place să fac. Este trist să-mi închei ziua de naştere cu gustul amar al unui egal, dar fanii trebuie să aibă răbdare, pentru că această echipă se va îmbunătăţi şi le va oferi multe bucurii”, a subliniat jucătorul, potrivit news.ro.

Chiar dacă aproape am marcat un gol, am nevoie de mai multe minute, de mai multe meciuri. Nu sunt la 100%. Nu mi-am imaginat niciodată că voi alerga şi dribla atât de mult. Cred că în patru sau cinci meciuri voi fi mai bun…. Sunt sigur că Santos se va schimba mult de acum înainte, echipa se va adapta şi fanii vor fi foarte fericiţi”, a mai spus el.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:38

“De la cea mai neagră noapte la triumful semnat Chivu”. Gazzetta dello Sport, articol fabulos despre român

0:30

“Incredibil” Reacţia lui Andrei Nicolescu după ce Dinamo a fost iar dezavantajată! Ce le va propune cluburilor

0:27

“Pot să plângă”. Steven Nsimba, mesaj plin de tupeu după golul din offside marcat în Craiova – Dinamo

0:10

FotoCele mai tari imagini după ce Cristi Chivu a câștigat titlul cu Inter. Nebunie totală pe Giuseppe Meazza

23:59 3 mai

Zeljko Kopic a răbufnit, după ce Craiova a înscris golul victoriei cu Dinamo din offside: “Din nou domnul Kovacs”

23:48 3 mai

Jackpot pentru Cristi Chivu şi Inter! Suma uriaşă pe care o încasează românul şi jucătorii săi după ce au luat titlul în Italia

1 Miraculos! O nou-promovată din Europa a cucerit titlul și primul trofeu din istoria de 128 de ani a clubului 2 FotoDavid Miculescu și-a cumpărat o mașină de lux. Octavian Popescu și-a însoțit colegul de la FCSB 3 VIDEOKimi Antonelli a câştigat cursa Marelui Premiu de la Miami, stabilind un record uriaş în Formula 1! 4 Victorie uriaşă pentru echipa României la Campionatele Mondiale: 3-2 cu Coreea de Sud 5 Eroare de arbitraj în Universitatea Craiova – Dinamo! Oltenii au marcat golul victoriei după un offside clar 6 Ce scenariu ar fi! Florin Prunea aruncă un nume-surpriză în discuția pentru viitorul antrenor de la FCSB
Citește și