Închide meniul

Neymar îi dă replica lui Jorge Jesus, fostul său antrenor de la Al Hilal: „Am fost foarte supărat”

Alexandra Costea Publicat: 6 februarie 2025, 17:46

Comentarii
Neymar îi dă replica lui Jorge Jesus, fostul său antrenor de la Al Hilal: Am fost foarte supărat”

Neymar, în timpul primului meci de când s-a întors la Santos - Profimedia

Neymar nu s-a mai putut abține şi a răspuns replicilor tăioase ale lui Jorge Jesus, fostul său antrenor de la Al Hilal. Brazilianul în vârstă de 33 de ani s-a declarat deranjat de spusele tehnicianului portughez, care a afirmat că mijlocașul nu se ridică la nivelul așteptărilor din punct de vedere fizic.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După primul meci în care a evoluat după ce s-a întors la Sntos, brazilianul a răspuns criticilor lansate de tehnicianul Jorge Jesus.

Neymar a răspuns criticilor lansate de Jorge Jesus

„Am fost foarte supărat de cuvintele lui Jorge Jesus, când a spus că nu mă aflu în aceeași condiție fizică precum restul echipei. În timpul antrenamentelor am arătat că sunt capabil să joc. Eram în aceeași condiție precum ceilalți jucători. La antrenamente eu decideam jocurile, eu marcam golurile. Când Jorge Jesus a făcut aceste declarații, știam că atunci când voi juca voi arăta ceva total diferit. Pe teren este singurul loc unde mă pot apăra”, a declarat Neymar, în cadrul unei conferințe de presă.

Neymar a intrat pe teren în repriza secundă a duelului cu Botafogo, încheiat la egalitate, scor 1-1. În cele 45 de minute în care a evoluat, starul brazilian a fost lovit într-o zonă sensibilă de un adversar și s-a prăbușit pe gazon. Cu toate că a continuat să joace până la final, mijlocașul nu a reușit să își ajute echipa să obțină victoria.

Santos se află pe locul 8 în clasamentul general, liderul competiției fiind Corinthians, cu 18 puncta adunate după primele 7 etape.

Reclamă
Reclamă

Neymar a preluat tricoul „retras” al lui Pele şi a jucat din nou pentru Santos. Rivalii au stat la coadă pentru a face poze cu el

De ziua lui, Neymar a preluat tricoul „retras” al lui Pele şi a jucat primele minute după revenirea la Santos. A fost isterie atât în timpul meciului cu Botafogo, cât şi la final. Jucătorii adverşi au stat la coadă pentru o poză cu starul pe care PSG plătea 222 de milioane de euro în 2017.

Starul brazilian, care a împlinit miercuri 33 de ani, a jucat din nou pentru Santos, la 12 ani de când a părăsit echipa şi a plecat la FC Barcelona. Neymar, care a revenit pentru şase luni la clubul din oraşul său natal, a făcut o figură frumoasă în primele sale 45 de minute cu echipa braziliană cu care vrea să îşi relanseze cariera.

Reclamă

Neymar a jucat cu numărul 10 pe spate. Nimeni nu mai făcuse asta la Santos după ce Pele a murit, în 2022. Neymar în a jucat a doua repriză a meciului Santos – Botafogo, scor 1-1, rezultat care menţine clubul în fruntea Grupei B a campionatului Paulista. Deşi a jucat doar 45 de minute, Neymar a fost desemnat omul meciului, după ce a şutat de şase ori la poartă, a avut 24 de pase reuşite şi a finalizat 3 din 5 driblinguri încercate.

Brazilianul a intrat la începutul reprizei secunde, când Santos conducea cu 1-0 graţie unui penalty marcat de Tiquinho Soares în minutul 37, şi după doar două minute pe teren a fost faultat pentru prima dată. Câteva minute mai târziu, a alergat singur spre poartă, a driblat trei apărători adversari şi a tras în poartă. Portarul advers a respins ceea ce ar fi putut fi primul gol al lui Neymar..

În momentul în care Neymar începea să devină principalul protagonist al meciului, o greşeală a lui Santos i-a permis lui Alexandre Jesus să egaleze, în minutul 67. La finalul meciului, toţi jucătorii adversari au stat la coadă pentru a se fotografia cu starul brazilian.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:56
Doar doi candidați la alegerile pentru președinția FRF. Cu cine se luptă Răzvan Burleanu pentru un nou mandat
20:33
“Asta îi lipseşte şi lui Mircea Lucescu” Ce şanse le dă Gică Popescu tricolorilor la barajul cu Turcia!
20:32
VideoJurnal Antena Sport | Viața bate filmul
20:28
VideoJurnal Antena Sport | Kira e regina
20:24
VideoJurnal Antena Sport | Un derby ca pe vremuri
20:22
LIVE TEXTU Craiova – CFR Cluj 0-0. Oltenii domină partida, Etim – aproape de gol! Vezi şi cât s-a terminat FC Argeş – Gloria Bistriţa
1 Condiţia pe care Adrian Ilie i-a pus-o lui Gigi Becali pentru a veni la FCSB: “Doar aşa îl ajut” 2 UPDATEKader Keita a primit control judiciar, femeia lovită ar fi intrat în comă! 3 Gigi Becali a anunţat despărţirea de un jucător de la FCSB: “M-a costat 400.000, nu a jucat nimic, nimic” 4 Gestul uriaş făcut de Cosmin Olăroiu pentru 10 elevi români blocaţi în Dubai, la 5.000 km de casă 5 “Îl dau imediat!” Gigi Becali şi-a dat acceptul pentru transfer. Ce club uriaş îl vrea pe jucătorul FCSB-ului 6 Scandal uriaş la Rapid! Un jucător al giuleştenilor a lovit o femeie cu maşina! Riscă închisoarea
Citește și