OFICIAL! Christian Eriksen a semnat cu Brentford. Starul danez a trecut prin momente dramatice la EURO 2020, când a fost resuscitat pe teren

Antena Sport Publicat: 31 ianuarie 2022, 11:38

Comentarii
OFICIAL! Christian Eriksen a semnat cu Brentford. Starul danez a trecut prin momente dramatice la EURO 2020, când a fost resuscitat pe teren

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Christian Eriksen nu a mai jucat de când a suferit un stop cardiac în timpul meciului disputat de Danemarca împotriva Finlandei la Euro 2020, în iunie, anul trecut. Ulterior i s-a implantat un defibrilator (ICD), un fel de stimulator cardiac.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Christian Eriksen a semnat cu Brentford

Am profitat de o oportunitate incredibilă de a aduce un jucător de talie mondială la Brentford”, a spus antrenorul principal Thomas Frank. Jucătorul de 29 de ani a câştigat titlul de Serie A cu Inter Milano, sezonul trecut, dar italienii şi Eriksen au convenit rezilierea contractului în decembrie, deoarece jucătorii cu ICD nu pot evolua campionatul italian. Premier League nu are acelaşi regulament şi Eriksen poate juca.

După ce a părăsit Inter, Eriksen a început să se antreneze singur la echipa daneză Odense Boldklub, unde a fost anterior jucător la nivel de juniori, şi şi-a anunţat intenţia de a-şi relua cariera de fotbalist pentru a putea participa cu naţionala Danemarcei la Cupa Mondială din Qatar.

Eriksen a ajuns la Inter în 2020, după o perioadă de şapte ani petrecută la Tottenham, în care a marcat 69 de goluri în 305 de meciuri şi a ajutat echipa engleză să ajungă în finala Ligii Campionilor, în 2019.

Momente şocante cu Christian Eriksen

Christian Eriksen, în vârstă de 29 de ani, a căzut pe teren şi a avut nevoie de minute în şir de resuscitare, sâmbătă, la meciul cu Finlanda, de pe Stadionul Parken din Copenhaga, din Grupa B de la Euro-2020.

Reclamă
Reclamă

Jucătorii danezi au făcut un zid în jurul medicilor, pentru a-şi proteja coechipierul, asupra căruia se intervenea cu defribilatorul, iar unii se rugau. Pe teren a intrat şi soţia jucătorului.

După minute bune, arbitrul englez Anthony Taylor a trimis jucătorii finlandezi la cabine. Eriksen a fost scos de pe teren cu targa, aceasta fiind camuflată aproape total de un material alb ţinut în jur de personalul medical, pentru a nu se vedea în interior. Totuşi, în social media au apărut imagini cu Eriksen pe targă, în care jucătorul părea conştient.

Meciul s-a reluat după aproape două ore şi a fost câştigat de Finlanda, cu 1-0.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:59

Mihai Stoica nu a avut milă de adversarii FCSB-ului: „Slabi, bezmetici”! Ce trebuie să facă roş-albaştrii ca să se califice

22:59

Gest incredibil al lui Adrian Mititelu în ziua în care FCU Craiova revine în fotbal!

22:33

”Ucigașul” FCSB-ului a semnat cu Dinamo! Lovitură de proporții dată de ”câini”

22:20

Dawa ia peste picior FK Auda înainte de meciul decisiv: „Nu cred că este la nivelul nostru”

21:57

VIDEOMomente de coșmar pentru colegul lui Darius Olaru! Jefuit în plină zi de cinci indivizi. Ce obiecte i-au furat

21:44

„Asta vrea Gigi” Mihai Stoica a dat detalii despre atacantul dorit de Becali la FCSB!

1 FotoPrezentatorea TV a arătat mai mult decât și-ar fi dorit, chiar în direct! „O mică problemă cu rochia” 2 Universitatea Craiova pregătește două transferuri: „I-am ales din 1.500 de jucători” 3 Decizia luată de Al-Hamlawi înainte de Levski Sofia. Cu ofertă pe masă, atacantul surprinde fanii Craiovei 4 Dinamo, aproape de un nou transfer! Anunţul preşedintelui Andrei Nicolescu 5 Fotbalistul aflat de 10 ani la club refuză rezilierea contractului! Situaţie dificilă pentru echipa din Liga 1 6 A semnat contractul carierei la 40 de ani! Vozinha a plâns ca un copil la prezentarea oficială
Citește și