OFICIAL | Schimbare istorică de regulament în Champions League şi Europa League! UEFA a eliminat regula golului înscris în deplasare

De Dragoș Vasile
Publicat: 24.06.2021, 17:18
Actualizat: 24.06.2021, 17:26

E oficial. UEFA a schimbat regulamentul în competiţiile europene, astfel încât golul marcat în deplasare să nu mai cântărească mai mult în rezultatul unui meci care se încheie la egalitate.

UEFA vrea ca finala de Champions League să se dispute după 15 august

DPA Images / Jamie Gardner via Hepta

Forul european a decis eliminarea regulii golului marcat în deplasare în toate competițiile europene, masculine, feminine și la nivel de tineret. Modificarea va intra în vigoare începând cu sezonul 2021/2022.

UEFA a eliminat regula golului marcat în deplasare

Regula golului în deplasare viza stabilirea câştigătoarei unei duble manşe în care cele două echipe au marcat acelaşi număr de goluri în total în cele două partide. Într-o astfel de situaţie, echipa care avea înscrise cele mai multe goluri în deplasare câştiga dubla manşă şi se califica în faza următoare a competiţiei. Dacă numărul golurilor marcate acasă şi în deplasare era acelaşi la ambele echipe, se trecea la prelungiri şi, dacă era cazul, la lovituri de departajare.

Odată cu eliminarea regulii golului în deplasare, echipele nu vor mai fi departajate în funcţie de numărul golurilor marcate în deplasare, cu se vor juca două reprize de prelungiri de câte 15 minute şi dacă nicio echipă nu va înscrie sau va fi egalitate la finalul prelungirilor se va trece la lovituri de departajare.

Deoarece nu vor mai avea relevanţă în plus în deciderea echipei care câştigă dubla manşă, golurile în deplasare nu vor mai reprezenta nici un criteriu în stabilirea clasamentului atunci când două sau mai multe echipe sunt la egalitate de puncte în faza grupelor unei competiţii.

⚽ The away goals rule will be removed from all UEFA club competitions from the 2021/22 season.
Ties in which the two teams score the same number of goals over the two legs will now have two 15-minute periods of extra time, and, if required, penalty kicks.#UCL #UWCL #UEL #UYL
— UEFA (@UEFA) June 24, 2021

Prima reacţie a lui Aleksander Ceferin

Imediat după eliminarea regulii golului marcat în deplasare, Aleksander Ceferin, preşedintele UEFA, a motivat decizia.

„Regula golurilor în deplasare a fost o parte a competițiilor UEFA de când a fost introdusă în 1965. Cu toate acestea, problema anulării sale a fost dezbătută la diferite întâlniri UEFA în ultimii ani. Deși nu a existat unanimitate de opinii, mulți antrenori, fani și alte părți interesate din fotbal și-au pus la îndoială corectitudinea și și-au exprimat preferința ca regula să fie eliminată.

Impactul regulii este acum contrar scopului său inițial, deoarece, de fapt, descurajează acum echipele gazdă – în special în primele etape – să atace, deoarece se tem să primească un gol care să ofere adversarilor un avantaj crucial. Există, de asemenea, critici privind nedreptatea, în special în timpul prelungirii, de a obliga echipa gazdă să înscrie de două ori când echipa oaspeților a marcat.

Este corect să spunem că avantajul de acasă nu mai este în zilele noastre la fel de semnificativ ca odinioară. Luând în considerare coerența în Europa în ceea ce privește stilurile de joc și mulți factori diferiți care au condus la o scădere a avantajului pe piața internă, Comitetul Executiv UEFA a luat decizia corectă adoptând opinia că nu mai este potrivit pentru obiectivul deplasării de a purta mai multă greutate decât unul marcat acasă”, a declarat preşedintele UEFA, potrivit site-ului oficial al forului european.

Diana Belbiţă, la AS.ro LIVE

Super Liga Europei
Fotbal extern • 30 iulie, 23:12
Lovitura primită de UEFA în războiul cu Real, Barcelona şi Juventus. Ce se întâmplă cu proiectul Super Ligii Europei
Marius Şumudică, salvat de schimbarea regulamentului UEFA
Fotbal • 14 iulie, 0:18
Borac Banja Luka – CFR Cluj 2-1 | Marius Şumudică, salvat de schimbarea regulamentului UEFA. „Aşteptările sunt mari, nimeni nu se aştepta la aşa ceva”. Ce emoţii pentru campionii României!
Wembley
Euro 2020 • 11 iulie, 18:39
EURO 2020 | Scandal înainte de finala Italia – Anglia! UEFA, pusă la zid de un expert în sănătate: „Este responsabilă pentru decese din cauza abordării sale ignorante!”
Mireasa 2021, sezonul 3. Cum s-a filmat Adelina înainte de finala sezonului 3 Mireasa. Fanii au comentat imediat
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
15:30 VIDEOJocurile Olimpice 2020 | S-au întors fetele de aur ale României. Lotul de canotaj a revenit de la Tokyo cu 3 medalii 15:10 Cine mai înţelege ceva? Andrei Vlad rămâne la FCSB. Gigi Becali s-a sucit din nou. „O să apere și poate îl vând în străinătate. Ce am spus a fost la supărare” 14:55 EXCLUSIVGigi Becali e Al Khelaifi de România! Dumitru Dragomir n-are dubii: „Dacă nu te adaptezi, te dă afară într-o săptămână” 14:23 Poveste fabuloasă de la Sydney! Viorica Susanu a fost aproape să rateze Olimpiada: ”Îmi pierdusem încrederea în mine!” 13:49 Gestul uriaş făcut de Denis Alibec după golul de 3 puncte înscris cu Chindia. Ziua pe care nu o va uita niciodată 13:21 EXCLUSIVDone deal! Andrei Vlad merge la Craiova pentru a scăpa de gura lui Gigi Becali 13:10 Jocurile Olimpice 2020 | Alexander Zverev a campion olimpic şi a intrat în istorie. A început să plângă pe teren 12:37 Ioan Becali, detalii de ultimă oră despre transferul lui Olimpiu Moruţan la Galatasaray: „Gigi mi-a scris într-o scrisoare exclusivă” 12:16 EXCLUSIV AS.ro LIVEDrama lui Marius Urzică: ”Am avut fractură de coloană! Toată lumea îmi spunea că e gata cu gimnastica!” După un an a luat aurul la Sydney. Cum a devenit pasionat de calul cu mânere 11:19 Jocurile Olimpice 2020 | Povestea lui Dragoş Popovici, Racheta din România care a uimit pe toată lumea. „Este unul dintre eroii pe care-i căutam”