Închide meniul

Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău, în centrul scandalului! Sezonul compromis al Galatei, pus pe seama noilor transferuri: “1 milion de euro pentru 1 punct”

Gabriel Zamfirescu Publicat: 24 decembrie 2021, 11:21

Comentarii
Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău, în centrul scandalului! Sezonul compromis al Galatei, pus pe seama noilor transferuri: 1 milion de euro pentru 1 punct

Profimedia

Sezon dezastruos pentru Galatasaray în campionatul Turciei. Echipa la care joacă românii Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău e abia pe locul 12 în Superlig, iar totul pare compromis. Investiţiile din vară s-au dovedit a fi eşecuri pe bandă rulantă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău, în centrul scandalului

Aproximativ 24 de milioane de euro a cheltuit Galata în vară pe 6 jucători, printre care și românii Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău. Totul pentru a câștiga Super Lig. Sunt însă departe de acest obiectiv. Echipa antrenată de către Fatih Terim are doar 24 de puncte în primele 18 etape și e abia pe locul 12, unul foarte slab pentru pretențiile lui Galatasaray. Pe seama rezultatelor slabe ale Galatei sunt puse și transferurile din vară, care nu au dat randamentul așteptat, conform hurriyet.com.tr.

Concluzia jurnaliştilor e una foarte dură. “1 milion de euro pentru 1 punct”, făcând aluzie la cele 24 de milioane de euro cheltuite, care nu au putut aduce decât 24 de puncte. Mai mult, cele 6 nume sosite recent nu au putut marca în total decât 6 goluri în prima jumătate a campionatului, iar singurele contribuții în acest sens au venit din partea românilor: Cicâldău și Moruțan au marcat, fiecare, 3 goluri.

Transferurile ratate ale Galatei

Celelalte patru nume, Victor Nelsson, Berkan Kutlu, Baris Yilmaz și Sacha Boey nu au marcat deloc, deşi au reprezentat transferuri costisitoare. După înfrângerea de pe terenul celor de la Adana Demirspor, de luni, 21 decembrie, scor 0-2, Galatasaray a ajuns cea de-a șaptea partidă consecutivă în campionatul Turciei fără victorie. Diferenţa faţă de liderul Trabzonspor este una uriaşă, 21 de puncte peste formația ”Cim-Bom”.

Mai mult, Galatasaray se află la cel mai slab sezon din ultimii 42 de ani. Mai exact, în sezon 1979-1980, fosta campioană a Turciei terminat pe locul 9, cu doar opt victorii în 30 de etape. Pe atunci, încă exista sistemul cu două puncte la victorie. A mai existat un sezon modest, în 1981-1982, dar atunci Galatasaray a adunat 10 victorii, chiar dacă a terminat pe locul 11, mai spune sursa citată.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB, până la urmă, să prindă primăvara europeană?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:39
Revenire importantă la FCSB. Jucătorul care s-a pregătit normal în cantonamentul din Antalya
14:14
“Sperăm să ne luăm bilete pentru America”. Virgil Ghiţă, mesaj de luptă înaintea barajului cu Turcia
14:06
Titularul lui Inter, laude pentru Cristi Chivu. Ce s-a schimbat la echipă după venirea antrenorului român
13:32
Ce sumă uriaşă va încasa Ruben Amorim după ce a fost demis de Manchester United. “Diavolii” au cheltuit o avere în mandatul lui
13:07
“Te întorci în România?” Florin Niţă, răspuns categoric la şase luni de când a rămas fără contract
12:22
NEWS ALERTRuben Amorim, OUT de la Manchester United. Cine îi va lua locul
1 FotoCine este Cristina Răduț, viitoarea soţie a lui Ștefan Baiaram. Meseria incredibilă pe care o practică 2 Surpriză de proporţii: Radu Drăguşin, cedat tot în Anglia! Cine face anunţul 3 E oficial! FCSB l-a transferat: “S-a ajuns la un acord” 4 Matei Ilie pleacă de la CFR Cluj! Va fi coleg cu un alt jucător român. Tun financiar dat de Neluțu Varga 5 Alexandru Tudorie şi-a găsit echipă. Cu cine semnează 6 Rapid, negocieri avansate cu fostul fundaş al FCSB. Gigi Becali l-a pierdut gratis!
Citește și