Închide meniul

Patson Daka, omul serii în Europa! Jucătorul din Zambia a marcat 4 goluri în Spartak Moscova – Leicester 3-4 și a scris istorie. Hat-trick în doar 9 minute

Alexandru Ivan Publicat: 20 octombrie 2021, 21:20

Comentarii
Patson Daka, omul serii în Europa! Jucătorul din Zambia a marcat 4 goluri în Spartak Moscova – Leicester 3-4 și a scris istorie. Hat-trick în doar 9 minute

Profimedia

Leicester era condusă cu 2-0 în Rusia când Patson Daka a apărut de nicăieri și a distrus apărarea celor de la Spartak. Jucătorul din Zambia a înscris de trei ori în decurs de 9 minute și și-a adus echipa în avantaj.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Patson Daka, 4 goluri în Spartak – Leicester 3-4

Atacantul fostei campioane a Angliei nu s-a oprit aici și a mai lovit o dată în finalul meciului. S-a terminat 4-3 pentru Leicester, care a bifat prima victorie în acest sezon european.

Cu cele patru goluri în poarta celor de la Spartak Moscova, Daka a scris istorie. El a devenit primul jucător zambian și primul jucător al lui Leicester care reușește cel puțin trei goluri într-un meci dintr-o competiție europeană.

De asemenea, Daka a devenit primul jucător al lui Leicester din 1958 până în prezent care înscrie patru goluri într-un singur meci. Ultimul care reușea această performanță era Derek Hines, într-un 6-3 cu Aston Villa.

Reclamă
Reclamă

Și nu în ultimul rând, Daka s-a alăturat unei liste selecte de doar 5 jucători care au înscris patru goluri într-un meci de Europa League, din 2009 și până în prezent, când competiția a adoptat actualul format. Precedenții au fost Aritz Aduriz, Radamel Falcao, Edinson Cavani și Willian Jose.

Reclamă

Cine este Patson Daka

Născut pe 9 octombrie 1998 la Chingola, în Zambia, Daka a început fotbalul la Nchanga Rangers, o echipă locală. El a ajuns prima dată în Europa în ianuarie 2017, când semna cu austriecii de la FC Liefering.

6 luni mai târziu, Daka era achiziționat de RedBull Salzburg, cea mai puternică echipă a Austriei. Zambianul a marcat 68 de goluri în 125 de apariții pentru Salzburg, reușind să le atragă interesul celor de la Leicester, care l-a transferat în iulie 2021 pentru 30 de milioane de euro.

Până acum, Daka are șapte meciuri și cinci goluri la Leicester, patru dintre ele venind în meciul cu Spartak Moscova. Primul său gol în Premier League l-a reușit chiar weekend-ul trecut, într-o victorie de poveste a lui Leicester în fața lui Manchester United, scor 4-2.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:50 24 oct.
AC Milan, remiză chinuită cu Pisa pe San Siro. Marius Marin, rezervă neutilizată
23:41 24 oct.
Laurenţiu Reghecampf a reuşit o performanţă importantă cu echipa lui! Şi-a îndeplinit obiectivul
23:26 24 oct.
Ilie Dumitrescu a intervenit în conflictul dintre Ștefan Baiaram și Mirel Rădoi: „Nu renunți la Bellingham sau Mbappe”
23:17 24 oct.
Întrebat dacă se gândeşte la titlu după egalul cu Dinamo, Dani Coman a anunţat obiectivul echipei sale
23:04 24 oct.
Alexander Zverev și-a asigurat prezența la Turneul Campionilor. Calificare în semifinale la Basel
23:01 24 oct.
Zeljko Kopic a spus motivul pentru care i-a schimbat pe Cătălin Cîrjan şi Alex Musi în meciul cu FC Argeş!
1 Dinamo vrea să dea marea lovitură! Ce fotbalist de la Steaua vrea să transfere 2 VIDEOLeclerc, cel mai rapid în primul antrenament din MP al Mexicului. Cursa e duminică (21:45, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY) 3 Gigi Becali a dezvăluit marele regret de la FCSB: “I-am dat salariu ca prostul. E un pariu pierdut” 4 Ce au scris spaniolii despre Ionuţ Radu, după ce Celta Vigo a învins-o pe Nice în Europa League 5 Mihai Rotaru, categoric după ce Rădoi l-a scos pe Baiaram din lot: “Se puteau aborda altfel lucrurile” 6 Mirel Rădoi l-a pus la zid pe Ștefan Baiaram, după ce l-a scos din lot: “Nu îi dau explicații. Trebuie să accepte”
Citește și