Alegerea Franţei de a pune capăt sezonului în fotbalul naţional, din cauza pandemiei de coronavirus, ar putea avea un efect de domino, preşedintele Emmanuel Macron dorind să existe o armonizare la nivel european în privinţa opririi campionatelor naţionale, scrie Le Parisien.
În cazul în care nu va fi posibil pe întregul continent, Macron şi-ar dori să existe un consens cel puţin în cazul celor mai puternice cinci ligi europene: Anglia, Spania, Italia şi Germania, alături de Franţa.
Roxana Mărăcineanu, discuții cu omologii săi din Europa
În această optică, adaugă publicaţia pariziană, Roxana Mărăcineanu, ministrul francez al Sportului, a demarat întrevederi bilaterale cu omologii săi europeni, discutând deja cu cei italieni şi germani, iar joi urmează să poate o conversaţie pe această temă cu ministrul spaniol care ocupă portofoliul Culturii şi Sportului.
Aceste discuţii bilaterale par să aduce roade. Astfel, ministrul italian al Sportului, Vincenzo Spadafora, a declarat miercuri că "deciziile pe cale să fie luate de alte ţări, precum Franţa, ar putea forţa Italia să urmeze aceeaşi linie, care ar putea deveni o linie europeană", informează Agerpres.
- Sezonul din Ligue 1 va fi anulat
- Nu se mai joacă fotbal până în august
- Ce vrea președintele Emmanuel Macron
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Nicolae Stanciu a “rupt blestemul”. Mijlocașul a marcat după 7 luni de secetă chiar în fața fostei echipe
- Ce face azi arbitrul „bandit” care a eliminat Italia de la Mondialul din 2002 și a fost închis pentru trafic de droguri
- O nouă tragedie în familia lui PAOK Salonic. Un suporter, ucis după ce a fost înjunghiat pe stradă
- Valentin Costache a cucerit primul său trofeu la noua echipă după doar trei meciuri. Imaginile bucuriei
- Finalissima 2026 | Spania – Argentina se joacă în Europa! Lamine Yamal şi Lionel Messi vor lupta pentru trofeu pe Bernabeu

































