Situația este cu atât mai dificilă cu cât multe dintre echipe au început deja antrenamentele. În condițiile date, e greu de crezut că Angela Merkel va permite începerea meciurilor din competiția internă pe 16 mai.
10 angajați ai cluburilor din Bundesliga, testați pozitiv cu coronavirus
Liga Profesionistă de Fotbal din Germania a făcut anunțul oficial. Acesta le dă fiori conducătorilor cluburilor din Bundesliga.
"S-au făcut, în total, 1700 de teste pentru coronavirus la 36 de cluburi din primele două ligi. Au fost identificate 10 cazuri de infectare și au fost înștiințate autoritățile medicale", se anunță în comunicatul DFL.
Trei dintre aceste persoane sunt de la clubul FC Koln. Este vorba de doi jucători și un fizioterapeut. A fost confirmat un caz și la divizionara secundă, Dynamo Dresda. Conform jurnaliștilor de la Bild, la 14 cluburi nu s-a descoperit niciun jucător sau membru al staff-ului infectat.
În ceea ce privește liderul Bayern, toate rezultatele testelor au fost negative. Fotbaliștii se vor antrena în continuare. Campioana en-titre a fost prima formație din Germania ce a demarat antrenamentele, însă în grupuri mici, respectând distanțarea socială.
- În această lună ar fi trebuit să se reia Bundesliga
- Nu a fost raportat niciun caz la Bayern
- În Germania sunt peste 160.000 de persoane infectate
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Moartea lui Mircea Lucescu a făcut înconjurul lumii: „Un vizionar al fotbalului”. Ce a scris presa din Turcia
- Se naște o nouă forță în Italia! După Leipzig și Salzburg, Red Bull vrea să construiască o nouă putere
- Dennis Man, imagini de colecție de la parada campionilor de la PSV: “În viața mea n-am mai văzut așa ceva”
- Job de vis? Țara cu 4.400 de locuitori caută selecționer pe Facebook
- Ce pedeapsă ar putea primi Alex Mitriţă după gestul golănesc făcut în China!



































