Real Madrid – Barcelona 2-1 | Ronald Koeman și-a ieșit din minți după El Clasico: "Nu știu de ce mai avem VAR în Spania!" Întrebarea care l-a făcut să plece din timpul interviului

Alexandru Ivan Publicat: 11 aprilie 2021, 5:32

profimediaimages

Ronald Koeman, după El Clasico

• Real Madrid - Barcelona 2-1
  • Ronald Koeman, dezlănțuit

Barcelona s-a văzut condusă de Real Madrid cu 2-0 după numai 28 de minute. Catalanii au redus dinferență în minutul 60, dar n-au putut face mai mult până la final. Ronald Koeman a recunoscut că echipa lui a făcut un joc slab în prima parte, dar crede că deciziile lui Gil Manzano au influențat soarta partidei.

Real Madrid – Barcelona 2-1 | Ronald Koeman și-a ieșit din minți după El Clasico

"Dacă ești suporterul Barcelonei, ​​ești foarte nemulțumit de două decizii de arbitraj. Mai întâi vreau să spun că nu am jucat bine în prima repriză. Nici în apărare, nici în atac. În a doua repriză ne-am îmbunătățit.

Eu însă cer ca arbitrajul să fie corect. Și cred că timpul suplimentar de patru minute, când arbitrul a oprit jocul timp de două sau trei minute pe umăr … Penalty-ul este foarte clar, dar trebuie să acceptăm și să tăcem. E foarte clar, nu înțeleg de ce mai avem VAR în Spania. Toată lumea a văzut faza", s-a plâns Ronald Koeman după El Clasico, citat de Marca.

Faza care l-a enervat pe Ronald Koeman a avut loc în minutul 83. După o centrare a lui Jordi Alba, Martin Braithwaite a urmărit balonul care a depășit cadrul porții. Francezul Ferland Mendy l-a atins din spate pe atacantul danez al Barcelonei, care a căzut la pământ. Jucătorii catalani au protestat vehemnet, dar Gil Manzano nici n-a vrut să verifice faza cu VAR.

"Pentru mine, penalty-ul este foarte clar. Toată lumea a văzut asta. Nu înțeleg cum tușierul, care a fost la zece metri distanță, n-a văzut. Felul în care cade Martin, trebuie să fie un fault. Arbitrul poate să nu vadă jocul, dar avem un VAR pentru situații de genul acesta. Mai bine să nu spun mai multe. Echipa a fost bună mental. Am meritat o decizie mai bună în acea situație", a mai spus Ronald Koeman.

Inițial, arbitrul delegat să conducă El Clasico a fost cunoscutul Mateu Lahoz. Acesta s-a accidentat în timpul partidei Bayern Munchen – PSG 2-3 din UEFA Champions League și a fost înlocuit cu Gil Manzano. Barcelona n-a câștigat niciodată în acest sezon cu Manzano la centru.

Real Madrid – Barcelona 2-1 | Ronald Koeman, moment nervos la interviuri

Koeman a fost atât de nervos pe arbitraj încât l-a întrebat pe jurnalistul prezent la interviu dacă a fost sau nu penalty la căderea lui Braithwaite. Răspunsul primit nu l-a mulțumit pe Koeman, care a părăsit nervos interviul.

Koeman: "A fost penalty sau nu?"

Jurnalist: "Arbitrul decide asta."

Koeman: "OKay, nu vrem să ne udăm."

După 1-2 cu Real Madrid, Barcelona a căzut pe locul trei în La Liga. Noul lider este Real Madrid, care are un punct peste eterna rivală. Atletico Madrid, cealaltă candidată la titlu, joacă duminică pe terenul lui Real Betis.

A procedat bine Istvan Kovacs când l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG?

0:54 Tabloul semifinalelor din UEFA Champions League! Dueluri stelare pentru finala de pe Wembley 0:49 Manchester City – Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d) și Bayern – Arsenal 1-0! Dramatism în sferturile Ligii! Se știu semifinalistele 17
23:57
Câţi bani a câştigat Corvinul Hunedoara, după calificarea istorică în finala Cupei României
17
23:25
„S-ar potrivi!” Mesaj clar despre posibilul transfer de vis al lui Dennis Man la Borussia Dortmund
17
23:20
Corona Brașov este campioana României la hochei! Echipa de sub Tâmpa a reușit o „triplă” istorică
17
22:55
Anunţ teribil pentru Simona Halep! Motivul pentru care ar putea să nu primească wild card la Roland Garros
17
22:41
Sorin Cârțu l-a luat la țintă pe jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB! Avertisment pentru patronul roș-albaștrilor
17
22:12
Bernadette Szocs – Manyu Wang, LIVE VIDEO (13:00, AntenaPLAY), în optimile Cupei Mondiale de tenis de masă Macao 2024
17
22:07
„Finalele se câștigă!” Florin Maxim a uimit pe toată lumea după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României!
17
21:37
Cum le-a dat Corvinul o lovitură uriașă cluburilor din playoff! Ce înseamnă calificarea echipei din Liga a 2-a în finala Cupei
Florin Prunea sare în apărarea lui Istvan Kovacs după scandalul de la Barcelona - PSG 1-4
Liga Campionilor • 17 apr., 17:15
Florin Prunea sare în apărarea lui Istvan Kovacs după scandalul de la Barcelona – PSG 1-4. L-a atacat dur pe Xavi: „Aerul ăsta..”
Ce note a primit Istvan Kovacs după prestaţia de la meciul Barcelona - PSG 1-4!
Liga Campionilor • 17 apr., 13:05
Ce note a primit Istvan Kovacs după prestaţia de la meciul Barcelona – PSG 1-4! A ieşit un scandal uriaş după meci
Ce gest a putut face Araujo la adresa lui Istvan Kovacs, după ce arbitrul român l-a eliminat în minutul 29 al meciului!
Liga Campionilor • 17 apr., 11:12
FOTO
Istvan Kovacs, făcut praf de un expert în arbitraj
Liga Campionilor • 17 apr., 9:30
„În Spania nu ar arbitra nici în liga a patra” Istvan Kovacs, făcut praf de un expert în arbitraj după ce PSG a învins Barcelona!
Ce i-a putut spune Xavi lui Istvan Kovacs, la finalul meciului Barcelona - PSG 1-4
Liga Campionilor • 17 apr., 0:46
Ce i-a putut spune Xavi lui Istvan Kovacs, la finalul meciului Barcelona – PSG 1-4. Arbitrul român, făcut praf