Închide meniul

Robben, ”Genunchi de cristal”, a terminat primul său maraton: Rotterdam, 3:31!!!

Cătălin Oprișan Publicat: 13 aprilie 2022, 16:07

Comentarii
Robben, ”Genunchi de cristal”, a terminat primul său maraton: Rotterdam, 3:31!!!

Foto: Profimediaimages

Arjen Robben, fostul jucător de la Real Madrid, Chelsea ori Bayern Munchen, Arjen Robben, a terminat, duminică, pe 10 aprilie, primul său maraton din istorie, cel de la Rotterdam, cu timpul de 3:13:40. La prima vedere, cursa reușită de sportivul de 38 de ani, retras de un sezon, a părut o simplă formalitate, dar n-a fost deloc așa, știindu-se faptul că că el a suferit, în timpul carierei, câteva accidentări importante, alegându-se cu porecla ”Genunchi de cristal”. Operații la menisc, la ligamenteler încrucișate, ce l-au ținut departe de gazon o perioadă îndelungată.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Robben, deținător de Champions League cu Bayern Munchen, în 2013, și vicecampion mondial, cu Olanda, contra Spaniei, în Africa de Sud, 2010, a terminat cu o medie de 4:35/km. Cu ceva vreme înainte, în martie, pe când se pregătea pentru Rotterdam, a participat la Semimaratonul din Haren, pe care l-a terminat în 1:20:37, cu o medie de 3:49/km.

”A fost o cursă despre supraviețuire!”

Deși a trecut extenuat linia de sosire, Robben a trebuit să acorde declarații, jurnaliștii fiind încântați de ”prestația” sa. ”Nu a fost o cursă distractivă, chiar nu a fost distractivă! Am reușit să ajung la final, dar, doar cam atât. A fost o adevărată luptă să termin cursa. Publicul acesta de pe margine te ajută enorm. Multumesc tuturor pentru asta, m-a făcut să trec peste dificultăți și să ajung la final. Am fost puțin preocupat de timp, dar am renunțat la un moment dat. A fost despre supraviețuire și despre ideea de a aerga și de a termina primul meu maraton”, a încheiat Robben. 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:46
Posibilele adversare ale României la barajul pentru Cupa Mondială. Italia, pe listă
23:44
Bosnia – România 3-1. Vis spulberat la Zenica! Tricolorii ratează locul al doilea în grupă
23:41
Elveția – Suedia 4-1, Danemarca – Belarus 2-2. Spania a defilat cu Georgia. Rezultatele zilei din preliminarii
23:28
Denis Drăguş, în lacrimi! Atacantul naţionalei a fost eliminat la 2 minute după ce a intrat pe teren
23:17
“Românii au primit ce meritau”. Presa din Bosnia n-a stat pe gânduri după ce imnul “tricolorilor” a fost huiduit
22:55
VideoUltraşii bosniaci au dezlănţuit “iadul” în afara stadionului de la Zenica! Protest de amploare
1 Primele transferuri cerute de Costel Gâlcă la Rapid. Antrenorul şi-a făcut lista de achiziţii pentru iarnă 2 Istvan Kovacs, meci cu două goluri anulate şi o eliminare în preliminariile World Cup 2026. Arbitrul român, criticat: “O glumă” 3 Gigi Becali, un nou asalt pentru Louis Munteanu. Decizia luată de patronul FCSB 4 Modul inedit prin care Bîrligea și Mihăilă au celebrat golul României cu Bosnia. Au recreat gestul din vestiar 5 România nu mai are nicio șansă la calificarea directă la World Cup 2026. Austria, victorie cu Cipru 6 Scandal înainte de Bosnia – România: “Să le interzică accesul în țară”. Criminal de război elogiat de dinamoviști
Citește și