Ronald Koeman ratează derby-ul de titlu cu Atletico! Ce suspendare a primit după eliminarea din meciul cu Granada

Publicat: 30.04.2021, 16:09

Tehnicianul de la FC Barcelona, Ronald Koeman, eliminat joi la meciul cu Granada, a fost suspendat două jocuri de federaţia spaniolă.

Ronald Koeman

profimediaimages

Koeman a primit cartonaş roşu în minutul 68 al partidei cu Granada, pierdută de catalani cu scorul de 1-2. Antrenorul Barcelonei a protestat în faţa arbitrului de rezervă la golul egalizator al oaspeţilor.

Ronaldo Koeman ratează derby-ul de titlu cu Atletico

Koeman a fost sancționat în baza articolului 117 din codul disciplinar care pedepsește „atitudinile de dispreț sau desconsiderare față de arbitri, manageri sau autorități sportive”.

În urma acestei sancționări, Ronald Koeman nu va putea sta pe banca Barcelonei la meciul de duminică împotriva Valenciei, dar şi la confruntarea din 8 mai cu Atletico Madrid.

Fară Koeman pe margine, elimat la scorul de 1-1, Barcelona a primit lovitura decisivă în minutul 79. Jorge Molina a înscris dintr-o centrare și a adus o victorie uriașă pentru Granada, scor 2-1 pe Camp Nou.

Cum explică Ronald Koeman eliminarea din meciul cu Granada

Ronald Koeman n-a înțeles decizia "centralului" de a-i acorda cartonașul roșu. Arbitrul  Pablo Gonzalez a scris în raportul de meci ca antrenorul Barcelonei a arătat lipsă de respect.

"Nu înţeleg absolut deloc! Nu i-am spus nimic. Nu l-am insultat. Am vorbit cu al patrulea oficial, iar el a fost lipsit de respect faţă de mine.

Nu am greşit, deşi în raportul arbitrului scrie că eu am fost lipsit de respect. Pentru mine, nu este deloc aşa. Nu am folosit cuvinte urâte", s-a plâns Koeman.

În urma eşecului cu Granada, Barcelona a ratat şansa de a trece pe primul loc în campionatul Spaniei. Catalanii sunt la două puncte în spatele liderului Atletico Madrid şi la egalitate cu Real Madrid. Barca are meci direct cu Atletico pe 8 mai, pe Camp Nou.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Carles Puyol, mesaj de mobilizare pentru fanii Barcelonei
Fotbal extern • 22 sept., 19:02
Carles Puyol intervine în criza de la Barcelona! Mesaj categoric pentru fanii catalani. „Doar așa va fi ușor să mergem mai departe!”
Ronald Koeman, gest șocant la conferința de presă
Fotbal extern • 22 sept., 16:23
Ronald Koeman, gest șocant la conferința de presă! Ce a putut să facă antrenorul Barcelonei
FC Barcelona
Fotbal extern • 21 sept., 14:43
Şedinţă de urgenţă la Barcelona! Ronald Koeman va fi dat afară. Cine îl va înlocui pe olandez
Un bărbat a prins un aligator imens, dar ceea ce a găsit în stomac l-a lăsat fără cuvinte: „Are în jur de 5.000 de ani”
1
Foto Leo Messi a fost dat de gol! Ce a făcut imediat după golul marcat de Mauro Icardi. Toată lumea l-a criticat
22
sept.
23:27
Ianis Hagi, revenire de senzație la Rangers! Românul a dat o pasă de gol la 2 minute după ce Gerrard la introdus în teren. „Incredibil jucător!”
22
sept.
23:03
Uluitor! CS Hunedoara a făcut „remontada” cu FCSB! Golul incredibil care a aruncat tribunele în aer
22
sept.
23:00
CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Meci nebun! Jucătorii lui Edi Iordănescu s-au chinuit cu o echipă din liga a 3-a. Au fost aproape de o ruşine istorică! S-au calificat, în prelungiri, în „optimile” Cupei României
22
sept.
22:54
VIDEOAlex Mitriţă a marcat din nou pentru PAOK! Răzvan Lucescu şi-a pierdut cumpătul la final şi a început să înjure în faţa jurnaliştilor. Ce l-a iritat
22
sept.
21:40
LIVE BLOG | 16-imile Cupei României. FCSB, meci nebun cu CS Hunedoara. Sepsi a eliminat-o pe Farul. Gică Hagi a reacţionat dur. Toate rezultatele sunt AICI
22
sept.
21:28
Atmosferă de poveste la CS Hunedoara – FCSB! Fanii au „incendiat” stadionul la primul meci jucat în nocturnă
22
sept.
21:04
Adi Popa, prima reacție după ce a semnat cu CSA Steaua! „În contract scrie clar că obiectivul este promovarea!”
22
sept.
20:43
Farul, eliminată din Cupa României de Sepsi după un penalty inventat. Gică Hagi a răbufnit: „Avem VAR, arbitrii de tuşă!”
22
sept.
20:38
Constantin Budescu, primul meci ca titular după revenirea de la FCSB! „Budi”, așteptat să facă show la Hunedoara
22
sept.
19:56
Nicolae Stanciu, meci uriaș la Slavia Praga! Românul și-a calificat singur echipa în optimile Cupei Cehiei! A reușit un hatt-trick și o pasă de gol