Prin 2016, India încearcă să revitalizeze fotbalul în sală. Se fac rost de bani, vine propunerea organizării unui turneu la care să fie invitați foști jucători de marcă. Hernan Crespo, Giggs, Scholes sau Michel Salgado anunță că acceptă invitația. De asemenea, și Ronaldinho spune ”prezent”. ”Abia se retrăsese de vreun an, avea nevoie de bani”, își aduce aminte Sam Matterface, unul dintre organizatori.
Cu câteva minute înainte de meciul de la Chennai, Ronaldinho este de negăsit. ”Echipa adversă, condusă de Michel Salgado, era gata în vestiar, toată lumea îl aștepta. Normal, am intrat în panică, pentru că el nu era iar noi știam că am organizat totul ca la carte”, spune Matterface. ”Atunci, cineva a venit și ne-a spus că este în parcare. Ne-am dus acolo, l-am găsit dormind într-o mașină. I-am bătut în geam, l-am trezit! Interesant este faptul că dormea cu echipamentul de joc pe el. Așa, buimac, a ieșit din mașină, a intrat pe parchet, a marcat cinci goluri, apoi a plecat. Pur și simplu s-a evaporat”, spune organizatorul. ”În viața mea n-am văzut așa cea. Îmi aduc aminte că-mi era teamă că nu va putea sta pe picioare. Unii chiar l-au întrebat dacă poate evolua. Le-a răspuns pe teren”.
Cu o seară în urmă, Ronaldinho participase la una dintre renumitele sale petreceri. Pentru că i-a fost teamă să se ducă la hotel și să adoarmă buștean, a preferat să se îmbrace în echipament și să se odihnească la câțiva metri de vestiar. A intrat, s-a distrat, a marcat, a luat banii, a fost înlocuit de Cafu și asta e tot!
- La turneu au venit Crespo, Giggs, Scholes sau Michel Salgado
- A evoluat la Barcelona în 207 meciuri, cu 94 de goluri
- China Smash 2025 e live în AntenaPLAY, în perioada 25 septembrie – 5 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Adrian Mititelu a spus ce se întâmplă, de fapt, cu Vladislav Blănuţă la Dinamo Kiev: “Am vorbit cu el”
- Jucătorul român de la Real Madrid, numit “fenomen” de legendarul Marcelo: “Felicitări”
- Tragedie în fotbalul din Spania. Un portar de 19 ani a murit după un traumatism la cap suferit într-un meci
- Aflat în pericol de demitere, Laurenţiu Reghecampf a luat o decizie surprinzătoare!
- Decizia luată de UEFA în cazul Israelului, după ce mai multe ţări au cerut excluderea din competiţii!