S-au trezit şi oficialii sportului din România după scandalul uriaş din Turcia, unde Şumudică a fost numit "ţigan". "Insultele sunt inacceptabile şi de netolerat"

Antena Sport Publicat: 11 ianuarie 2021, 14:27

Comentarii
S-au trezit şi oficialii sportului din România după scandalul uriaş din Turcia, unde Şumudică a fost numit "ţigan". "Insultele sunt inacceptabile şi de netolerat"

Marius Şumudică, apărat de ministrul Tineretului şi Sportului

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

"În legătură cu discuţiile generate în spaţiul public de incidentul cu implicaţii negative asupra lumii sportului în care a fost implicat antrenorul român Marius Şumudică, în calitate de ministru al Tineretului şi Sportului, dar şi de sportiv, afirm cu tărie necesitatea ca acest mediu să fie unul al egalităţii şi sportivităţii, unde toţi factorii implicaţi să aibă în permanenţă un dialog constructiv, bazat pe valori comune şi pe înţelegere reciprocă. Niciunul dintre noi, cei care facem parte din această lume, nu trebuie să renunţăm la atitudinea fermă împotriva discursului bazat pe ură, rasism sau discriminare de orice fel.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Comportamentul comentatorului turc Erman Toroglu şi insultele rasiste şi discriminatorii aduse la adresa domnului Marius Şumudică sunt inacceptabile şi de netolerat. Este cu atât mai greu de înţeles şi de acceptat situaţia, cu cât sportivii români au adus de-a lungul timpului o valoare imensă sportului turcesc, în special în lumea fotbalului. Fotbalişti români, precum Mircea Lucescu şi George Hagi sunt văzuţi ca idoli atât de către suporteri, cât şi de către mulţi jucători turci.

Privesc cu îngrijorare orice incident de natură să ameninţe principiile despre care am vorbit şi nu pot fi de acord cu manifestările care le nesocotesc, indiferent de sursa care le generează, de cei împotriva cărora sunt îndreptate sau de contextul în care apar. Consider că un prim pas important în remedierea acestei situaţii nefericite ar trebui să vină din partea comentatorului turc, prin prezentarea unor scuze care să demonstreze că acesta regretă insultele aduse antrenorului român", a scris Novak, pe contul personal de Facebook.

  • Răzvan Raţ e invitatul lui Cătălin Oprişan , în ediţia de marţi a emisiunii AS.ro LIVE, ce poate fi urmărită pe www.as.ro/live

Marius Şumudică, numit "ţigan", în Turcia

Marius Şumudică a avut parte de o despărţire cu scandal de Gaziantep. În afară de discuţiile avute cu başkanii, un fost jucător şi arbitru, Erman Toroglu, în prezent analist sportiv, l-a numit ţigan.

“Antrenorul acesta este un teatru total. Nu am mai văzut aşa teatru. Ce crede că este aici? Du-te la arabi, ce cauţi aici? Se poate aşa ţigănie? Ei îmi dau asta, îmi dau 600, eu iau 600, ar trebui să iau 800… Mă scuzaţi, este ţigănie, e ţigan. Ce să spun, frate? Cu orice parte ţin este rău. Să spun cerşetor, hai să spun cerşetor…”, a spus Toroglu, citat de Cumhuriyet.

Reclamă
Reclamă

Şumudică era antrenorul echipei din Gaziantep din vara anului 2019 şi mai avea contract până în mai. Formaţia ocupă locul 4 în clasament, la patru puncte de liderul Beşiktaş. 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:45

LIVE VIDEOCoasta de Fildeş – Norvegia 1-2, în direct Antena 1 şi AntenaPLAY. Haaland a marcat

21:39

Lamine Yamal a uimit pe toată lumea: „Cred că o să câștig Cupa Mondială anul acesta!”

21:23

VIDEOPentru prima dată după 88 de ani! Antonio Nusa a scris istorie, după golul marcat în Coasta de Fildeş – Norvegia

21:22

Șoc în NBA: LeBron James pleacă de la Lakers! Ce a spus despre retragere

20:35

Marius Marin a fost prezentat oficial la Al Nasr Dubai! A oferit și prima reacție: „Voi da totul”

20:23

Capitolul la care Lionel Messi e pe ultimul loc, deşi e golgheterul Mondialului. Specialiştii au dat verdictul

1 Dinamo pregăteşte oferta pentru un nou atacant! 2 CFR Cluj a dat lovitura! L-a transferat pe fotbalistul dorit de Rapid 3 FCSB a anunţat despărţirea OFICIALĂ de încă un jucător: “Astăzi se încheie în mod oficial aventura în roș-albastru” 4 Surpriză! Marius Marin semnează, dar nu cu Sevilla! Echipa la care va evolua mijlocaşul naţionalei 5 Decizie “bombă” la Dinamo! “Câinii” renunţă la unul dintre cei mai importanţi jucători ai echipei 6 E oficial! Jucătorul dorit și de Gigi Becali a semnat cu Rapid!
Citește și