După cinci ani și jumătate de ședere la Juventus, Sami Khedira, 34 de ani în aprilie, a decis să revină în Bundesliga, acolo unde evoluase ultima dată în 2010, la VfB Stuttgart. Campion mondial cu naționala Germaniei, în 2014, pentru care a evoluat în 77 de partide, Sami nu mai intra în vederile antrenorului Andrea Pirlo, ultimul său meci la ”Bătrâna Doamnă” datând din vara anului trecut! Cu toate acestea, vreme de șase luni, nu părea decis să rupă angajamentul.
Trecut și pe la Real Madrid, cu care a cucerit o Ligă a Campionilor, Khedira s-a despărțit de gruparea torineză, semnând cu Hertha Berlin, locul 14 în Bundesliga, cu 17 puncte, unde urmează să lupte pentru evitarea retrogradării.
Ceea ce frapează, însă, este suma pe care urmează să o primească până la finele acestui sezon, atât cât durează angajamentul. Conform celor de la ”Bild”, Khedira își va îngrășa conturile cu 133.000 euro pentru fiecare partidă jucată! Adică 15 meciuri x 133.000 de euro/partidă = 1.995.000 euro!!! Dacă echipa reușește să se salveze la finele acestui sezon, cele două părți s-ar putea așeza, din nou, la masa negocierilor, pentru a prelungi angajamentul cu încă doi ani.
Khedira a plecat în fotbalul mare de la VfB Stuttgart. A trecut pe la Real Madrid (161 de partide și nouă meciuri), apoi a adunat la Juventus 145 de jocuri și cinci titluri de campion al Italiei.
- Sami Khedira este campion mondial cu naționala Germaniei în 2014
- Ultimul său meci la Juve data din 12 iunie 2020
- Marele Premiu al Olandei se vede LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21-23 august
- Campionatul European de volei feminin va fi LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21 august – 6 septembrie
- Ireal! Un club din Africa a făcut două transferuri și a bătut orice record: salariu de 5 milioane de dolari pe an
- Manuel Neuer a făcut anunțul! Ce a spus după ce a devenit cel mai decorat fotbalist german
- Louis Munteanu, gol după trei luni în Major League Soccer! Execuție de finețe a atacantului de la DC United
- Ianis Hagi, probleme la Alanyaspor! Ce se întâmplă cu starul român, înainte de meciul cu Beșiktaș
- Meci mare făcut de Răzvan Marin în AEK Atena – Iraklis Salonic 4-0

































