Scandal monstru în Serie A! Kalidou Koulibaly: “M-au numit maimuţă nenorocită! Trebuie ţinuţi în afara stadioanelor pentru totdeauna!” Italienii au deschis o anchetă

Dragoș Vasile Publicat: 4 octombrie 2021, 19:03

Comentarii
Scandal monstru în Serie A! Kalidou Koulibaly: M-au numit maimuţă nenorocită! Trebuie ţinuţi în afara stadioanelor pentru totdeauna! Italienii au deschis o anchetă

Profimedia

Scandal monstru în Serie A! Kalidou Koulibaly, protagonistul unui nou episod de rasism

Comisa de Disciplină a Federaţiei Italiene de Fotbal (FIGC) a anunţat, luni, deschiderea unei anchete după insultele rasiste care l-au vizat pe fundaşul echipei Napoli Kalidou Koulibaly, duminică, la Florenţa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Cu privire la expresiile de natură rasistă ale unor suporteri ai echipei Fiorentina la adresa jucătorului formaţiei Napoli, Kalidou Koulibaly, parchetul federal a deschis o anchetă după ce a luat la cunoştinţă rapoartele propriilor inspectori şi declaraţia jucătorului”, se arată într-un scurt comunicat la FIGC, citat de news.ro.

Forul a precizat că va contacta şi poliţia din Florenţa pentru a obţine informaţii pentru ancheta sa.

Fiorentina i-a cerut iertare lui Kalidou Koulibaly, care a fost vizat după meci de scandările rasiste ale spectatorilor. În aceaşi sutuaţie au fost şi coechipierii săi Victor Osimhen şi Frank Zambo Anguissa, potrivit DAZN.

Fără să menţioneze direct acest incident, Osimhen a publicat un mesaj spunând “Nu rasismului”, în italiană şi engleză.

Reclamă
Reclamă

Kalidou Koulibaly cere interzicerea definitivă pe stadioane a suporterilor rasişti

Kalidou Koulibaly a postat un alt mesaj, pe Instagram, în italiană, franceză şi engleză, cerând ca susţinătorii care l-au insultat să fie interzişi “pentru totdeauna” de pe stadioane.

“Maimuţă nenorocită. Aşa m-au numit. Aceşti oameni nu au nicio legătură cu sportul. Ei trebuie identificaţi şi ţinuţi în afara stadioanelor: pentru totdeauna”, a scris el pe contul său de Instagram.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:01

LIVE SCOREIonuț Radu, titular în Celta Vigo – Olympique Lyon 0-0. Primele rezultate ale serii în Europa League

22:00

LIVE SCORECelje – AEK Atena 0-0. Răzvan Marin e titular. Andrei Raţiu, cu un pas în sferturile Conference League

21:59

Șansa minusculă pe care o avea hat-trick-ul lui Valverde. E la fel de probabil să vezi aurora boreală din Spania

21:52

Mihai Stoica a răspuns la întrebarea la care Gigi Becali nu a ştiut să răspundă: “Au rămas în club”

21:06

David Villa revine în fotbal! Funcția pe care o va ocupa cel mai bun marcator din istoria naționalei Spaniei

20:49

VideoJurnal Antena Sport | Vara transferurilor la FCSB

1 S-a supărat şi a plecat de la FCSB! Mihai Stoica a confirmat: “Am semnat încetarea contractului” 2 Gică Popescu ştie cine îl poate învinge pe Răzvan Burleanu în lupta pentru şefia FRF: “Unul singur” 3 Liber la FCSB! Ce anunţ face Iuliu Mureșan despre transferul lui Matei Ilie 4 Ce fost jucător de la Rapid a adus Mirel Rădoi la FCSB. A dat echipa în judecată, după şapte sezoane bifate în Giuleşti 5 Rapid vrea să transfere atacantul momentului din Liga 1! Şi FCSB s-a interesat de el 6 Gigi Becali a rostit trei nume: Băluță, Cicâldău şi Macalou! “Am făcut ce am vrut eu…”
Citește și