Scandalul continuă după ce steaua lui Mircea Lucescu de pe Aleea Celebrităţilor a fost vandalizată! Ultraşii, puşi la zid: “Nişte proşti!”

Dragoș Vasile Publicat: 5 octombrie 2021, 18:58

Comentarii
Scandalul continuă după ce steaua lui Mircea Lucescu de pe Aleea Celebrităţilor a fost vandalizată! Ultraşii, puşi la zid: Nişte proşti!

Twitter

Scandalul continuă după ce steaua lui Mircea Lucescu de pe Aleea Celebrităţilor a fost vandalizată

Grigori Surkis, fost vicepreşedinte al UEFA şi fratele patronului echipei Dinamo Kiev, Igor Surkis, i-a catalogat drept “proşti” pe ultraşii lui Şahtior care au vandalizat steaua lui Mircea Lucescu de pe Aleea Celebrităţilor de la stadionul din Doneţk.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Nici nu vreau să comentez astfel de lucruri care sunt lipsite de respect faţă de o persoană cu părul alb, care a adus mari servicii fotbalului ucrainean. Indiferent dacă a antrenat pe Şahtior sau pe Dinamo, într-o ţară democratică această tranziţie ar fi percepută complet diferit.

Dacă astăzi aşa îşi arată lipsa de respect faţă de Mister, tot ce se poate spune despre aceşti oameni este că sunt proşti. Asta este tot”, a spus Surkis, fost preşedinte al federaţiei de la Kiev, potrivit presei ucrainene, citat de news.ro.

Fanii echipei Şahtior au vandalizat steaua care îi este dedicată lui Mircea Lucescu pe Aleea Celebrităţilor de la Donbass Arena din Doneţk.

În urmă cu câteva zile, persoane necunoscute au turnat vopsea albastră, culoarea echipei Dinamo Kiev, peste steaua cu numele antrenorului român, ca un semn al trădării acestuia.

Reclamă
Reclamă

De ce au vandalizat ultraşii steaua lui Mircea Lucescu

Nemulţumirea fanilor echipei Şahtior, pe care Lucescu a pregătit-o mulţi ani înainte să ajungă la rivala din Kiev, are legătură cu un gest considerat nesportiv comis de antrenorul român după Supercupa Ucrainei.

Dinamo Kiev a pierdut clar meciul de săptămâna trecută, scor 0-3, iar la festivitatea de premiere, învingătorii, jucătorii formaţiei din Doneţk, au format un “coridor de onoare” prin care au trecut învinşii. Lucescu nu a vrut să respecte tradiţia şi a refuzat să treacă printre fotbaliştii Şahtiorului.

Întrebat de ce a refuzat să dea curs acestei manifestări de fair-play, românul a răspuns: “Nu este nimic de comentat. La vârsta mea, nu mai trec pe coridoarele pe care le fac copiii. Sunt imun la săgeţile care se trag asupra mea. Cei care trag săgeţi asupra mea pot merge la Doneţk pentru a vedea Aleea Celebrităţilor, muzeul Şahtiorului. Este uşor să conduci o echipă atunci când există un preşedinte precum Rinat Ahmetov. Când face totul pentru ca echipa să joace, nu se simte niciun obstacol. Mie mi-a fost mai greu când am venit în 2004. Acestea sunt amintirile mele, sentimentele mele. Şi nu mai comentez.”

Reclamă

În urmă cu mai mulţi ani, echipa Şahtior a fost obligată să părăsească oraşul Doneţk, aflat în zona ocupată de separatiştii proruşi. Formaţia antrenată acum de italianul Roberto de Zerbi îşi dispută meciurile de pe teren propriu la Kiev, la fel ca Dinamo.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se califică Andrei Rațiu în finala Conference League cu Rayo Vallecano?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:15

Ce decizie a luat Voluntari după accidentarea horror a lui Alexandru Gîț

19:10

Omul care a ratat duelul cu Hagi şi Popescu la World Cup 1994 de-abia aşteaptă meciurile de la Mondial: “Grozav”

18:59

LIVE VIDEOAntrenamentul Marelui Premiu de la Miami e ACUM în AntenaPLAY. Cursa e duminică (22:50, Antena 1 şi AntenaPLAY)

18:36

Cristiano Bergodi: “Nu vreau să ia eventul Cristi Chivu”

18:06

Lindsey Vonn e “în modul de supravieţuire” şi cu gândul la JO 2030, la 3 luni după accidentarea gravă

17:48

Biletele pentru primul meci al lui Gică Hagi pe banca României vor fi puse în vânzare pe 2 mai. Anunţul FRF

1 Decizia luată de Adrian Șut, după ce Gigi Becali a anunțat că vrea să-l readucă la FCSB 2 CCA a desemnat arbitrul la Universitatea Craiova – Dinamo. Decizie controversată luată de Kyros Vassaras 3 Gigi Becali, reacţie categorică după ce Mihai Stoica a găsit antrenor pentru FCSB: “Nu-l iei de pe stradă” 4 FotoReacţia lui Gigi Becali când a primit invitaţie la nunta lui Ioan Niculae! Milionarul se însoară la 72 de ani 5 Tensiuni la CFR Cluj: s-a decis şi pleacă de la echipă înainte de finalul sezonului. Poate semna cu o rivală din Liga 1 6 FCSB, gest superb pentru jucătorul grav accidentat de la Voluntari. Anunțul lui Mihai Stoica: „Îl așteptăm la noi”
Citește și