Schimbare istorică de regulament în Champions League şi Europa League. Mutarea pregătită de UEFA

De Antena Sport
Publicat: 15.04.2021, 6:06

UEFA intenţionează să schimbe radical regulamentul în competiţiile europene, astfel încât golul marcat în deplasare, în prelungiri, să nu mai cântărească mai mult în rezultatul unui meci care se încheie la egalitate.

Liverpool - Real Madrid, în sferturile UEFA Champions League

ProfimediaImages

Potrivit The Sun, citat de news.ro, măsura ar urma să intre în vigoare din sezonul 2021/2022. Decizia nu ar afecta golurile marcate în deplasare, în timpul regulamentar, de 90 de minute. Aceste reuşite vor face în continuare diferenţa în caz de egalitate.

De exemplu, dacă noua regulă ar fi fost aplicată în acest sezon al Ligii Campionilor, meciul retur din optimi Juventus – FC Porto ar fi ajuns la penalty-uri.

Schimbare radicală pregătită de UEFA

Porto a câştigat cu 2-1 prima manşă din optimile Ligii Campionilor. La retur, după 90 de minute, scorul a fost tot 2-1, pentru torinezi şi, astfel, s-a intrat în prelungiri. Cele două echipe au mai înscris câte o dată şi Juve s-a impus cu 3-2, dar portughezii au mers în sferturi, datorită golurilor mai multe marcate în deplasare.

Dacă ar fi existat regula pe care UEFA vrea să o implementeze, golul portughezilor din prelungiri ar fi cântărit în rezultatul final la fel ca reuşita gazdelor şi s-ar fi trecut la excutarea loviturilor de departajare după 120 de minute de joc.

Edi Iordănescu, la AS.ro LIVE

Cristina Neagu
Handbal • 18 sept., 19:01
CSM Bucureşti – Rostov-Don 27-30. „Tigroaicele” lui Adi Vasile au fost aproape de o umilinţă istorică. Au fost conduse chiar şi cu 12 goluri!
Olimpku Moruțan, aproape de primul gol la Galatasarsay
Fotbal • 16 sept., 20:30
Olimpiu Moruțan, aproape de un super-gol în Galatasaray – Lazio! Voleul său a zguduit bara transversală. Reacţie ireală: s-a luat singur la palme. Portarul lui Lazio s-a făcut de râs din cauza românului
Aroganța lui Mignolet după Club Brugge - PSG 1-1
Fotbal extern • 16 sept., 16:40
Aroganța portarului lui Club Brugge după ce le-a închis poarta lui Messi, Neymar și Mbappe. „Nu prea am avut multe de făcut!”
Ce înseamnă dacă ai găsit boabe de fasole sau resturi de mâncare la ușă. Polițiștii explică ce poate să însemne acest „semn”
1
Foto „Nicio ţară nu poate dispune arestarea mea”. Dragoş Săvulescu îi cere despăgubiri României. „Soţia mea nu poate dormi şi mânca!”
17:09 EXCLUSIVRomânul care a antrenat-o pe Emma Răducanu în România, dezvăluiri savuroase din interiorul familiei campioanei de la US Open 2021: „Tatăl său mi-a cerut asta!” 17:08 Cristiano Ronaldo, gest emoționant pentru un fotbalist aflat în comă. Ce a făcut starul lui Manchester United 16:34 Presa din Spania a luat foc după scandalul uriaș de la PSG – Lyon 2-1. „Messi s-a simțit oribil! Pochettino se va certa cu toți trei” 15:19 EXCLUSIV”Fierbe” Giuleștiul! Rapid a primit vestea cea mare. Echipa lui Mihai Iosif ar putea juca pe noua arenă în acest an: ”În mod normal, ar dura cam două săptămâni!” 14:43 „Sunt un om foarte norocos”. Laurenţiu Reghecampf l-a avertizat pe Dan Petrescu înainte de CFR Cluj – Universitatea Craiova. Anunţ special pentru fani 14:22 EXCLUSIV AS.ro LIVETudor Mihăiță, omul care a adus Jiu Jitsu brazilian în România, dezvăluiri de senzație: ”Am învățat după poze!” Cum a reacționat George Mihăiță când a aflat 13:56 Dario Bonetti, lovit din plin de Covid-19. „A făcut febră 39.4!”. Detalii de ultimă oră oferite de avocatul antrenorului lui Dinamo 13:28 Nu dați banii pe prostii, luați o crosă la copii! 13:10 NEWS ALERTŞeicul care a anunţat, în premieră, transferul lui Lionel Messi la PSG, l-a avertizat pe Mauricio Pochettino. „Ar trebui să ştii asta!” 12:41 Valeriu Iftime a anunţat de ce exclude varianta transferului lui Hervin Ongenda la FCSB. „Dacă-l dăm, mă duc şi eu! Mă las de fotbal fără el”