Închide meniul

Sebastien Haller, cifre fabuloase în UEFA Champions League. Vedeta lui Ajax a depășit recordul lui Erling Haaland

Alexandru Ivan Publicat: 24 noiembrie 2021, 22:57

Comentarii
Sebastien Haller, cifre fabuloase în UEFA Champions League. Vedeta lui Ajax a depășit recordul lui Erling Haaland

Profimedia

Sebastien Haller a înscris ambele goluri ale celor de la Ajax în victoria cu Besiktas, scor 2-1, din runda a cincea a grupelor Champions League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sebastien Haller, cifre halucinante în UEFA Champions League

După “dubla” din meciul cu Besiktas, Haller a ajuns la 9 goluri în această ediție de Champions League. Aflat la sezonul de debut în “liga stelelor”, ivorianul a înscris în toate meciurile jucate până acum în faza grupelor.

Haller a devenit primul jucător din istoria Champions League care înscrie atâtea goluri în primele sale cinci meciuri la debutul în Champions League. Precedentul record îi aparținea lui Erling Haaland, care reușise 8 goluri în 2019-2020.

În plus, Sebastien Haller este doar al patrulea fotbalist din istoria Champions League care marchează cel puțin un gol în primele cinci meciuri din faza grupelor, după Alessandro Del Piero (1995), Diego Costa (2014) și Erling Haaland (2019).

Reclamă
Reclamă

Ajax are maximum de puncte după cinci meciuri în grupa C și și-a asigurat prezența în optimile competiției. “Lăncierii” revin în primăvara Champions League după doi ani, când ajungeau până în semifinale.

Cine este Sebastien Haller

Născut în Franța, la Ris-Orangis, Haller a jucat la toate reprezentativele de juniori ale „Cocoșului Galic”, dar nu a apucat să debuteze la seniori. Sătul să mai aștepte momentul, atacantul a ales să joace pentru Coasta de Fildeș, țara de origine a mamei sale.

A început fotbalul la Vigeneux, dar s-a lansat în academica celor de la Auxerre. Cel mai bun sezon din carieră l-a făcut în 2018-2019, când a înscris 20 de goluri și a oferit 12 assist-uri în tricoul celor de la Eintracht Frankfurt.

Reclamă

S-a transferat în vara lui 2019 la West Ham United pentru 50 de milioane de euro, dar nu s-a adaptat în Premier League. În ianuarie 2021, Sebastian Haller a semnat cu Ajax, echipă unde își relansează cariera.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:14
Basarab Panduru şi Mihai Stoica au ales cel mai bun adversar pentru România la baraj: “Toată lumea vrea cu ei”
23:36 17 nov.
Germania și Olanda s-au calificat la Campionatul Mondial! Victorii clare pentru cele două favorite. Rezultatele serii
23:09 17 nov.
România – San Marino LIVE VIDEO (marţi, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Ultimul meci al tricolorilor în preliminarii
23:02 17 nov.
Anunţul important făcut de Neluţu Varga în timp ce echipa lui, CFR Cluj, riscă depunctarea!
22:47 17 nov.
Impresarul lui Denis Drăguș a dat replica, după oferta lui Gigi Becali. Mesaj pentru Marius Șumudică
22:42 17 nov.
UPDATEGermania, repriză incredibilă în meciul pentru World Cup 2026! “Set” pentru nemţi, care sunt la Mondial!
1 Afacerea în care Cosmin Olăroiu a investit milioanele arabilor: “Nu mă văd antrenând la 80 de ani, ca Lucescu” 2 Prima mutare făcută de FCSB. De astăzi este la club, Meme Stoica a făcut anunţul 3 “L-au suspendat” Selecţionerul Mircea Lucescu a apelat la UEFA, iar forul european a luat decizia! 4 Denis Drăguş a plecat din cantonamentul naţionalei. Mircea Lucescu: “Nici nu l-am mai văzut” 5 Gigi Becali a făcut oferte pentru cinci transferuri. Meme: “Suntem deja în discuții” 6 Primul transfer realizat după Bosnia-România. Plătesc 6 milioane de euro pentru el
Citește și