Camerun și Egipt au fost la egalitate după 120 de minute de joc, iar meciul a intrat în prelungiri. Egiptenii au jucat în extra-time cu un om minus, după eliminarea lui Queiroz, dar au ținut de scos și au împis meciul la penalty-uri.
Senegal – Egipt, finală de la Cupa Africii 2022
La 11 metri, camerunezii s-au făcut de râs. Singurul care a înscris a fost Vicent Aboubakar, culmea, cel care l-a atacat pe Mohamed Salah înaintea partidei. Atacantul din Camerun a spus că starul lui Liverpool nu-l impresionează cu nimic.
La Egipt n-a ratat nimeni la loviturile de departajare. Zizo, Abdelmonem și Lasheen au înscris, în timp ce Moukoudi, Lea și N’Jie au semnat ratările camerunezilor.
În cealaltă semifinală, Senegal a trecut cu 3-1 de Burkina Faso. Diallo, Gueye și Sadio Mane au înscris pentru senegalezi, îm timp ce golul de onoare al Burkinei Faso a fost marcat de Toure.
Marea finală dintre Senegal și Egipt va avea loc în duminică, pe stadionul Olembe din Yaounde. Finala mică (Burkina Faso – Camerun) este programată sâmbătă, pe stadionul Ahmadou Ahidjo, tot din Yaounde.
- Senegal – Egipt, finală de la Cupa Africii 2022
- Sadio Mane și Mohamed Salah, în luptă directă pentru marele trofeu
- Cele mai tari momente de la Campionatul Mondial sunt în AntenaPLAY
- Manchester City - Inter se joacă sâmbătă, 1 august, de la ora 14:30, LIVE în AntenaPLAY
- „Cutremur” în fotbal. Toate federațiile din UEFA, gata să boicoteze Cupa Mondială dacă planul lui Infantino prinde viață
- Carlo Ancelotti „a dat cărțile pe față”. Selecționerul Braziliei a spus de ce nu a preluat naționala Italiei
- FIFA nu ţine cont de contestatari! Când este aşteptată finalizarea controversatei finanţări private
- Clubul de top din Premier League interesat de Rafael Leao! Portughezul, între Galatasaray și Fenerbahce
- Real Madrid dă o super-lovitură pe piața transferurilor! Vinde jucătorul format la academie cu 70 de milioane de euro































