Show total în Bayern – Stuttgart. Robert Lewandowski, hat-trick în doar 21 de minute! Borna fantastică la care a ajuns starul campioanei Germaniei

Dragoș Vasile Publicat: 20 martie 2021, 14:25

profimediaimages.ro

Robert Lewandowski, hat-trick în doar 21 de minute

Bayern se afla în inferioritate numerică încă din minutul 12, după ce Alphonso Davies a fost eliminat, însă asta nu a oprit-o pe campioana Germaniei să facă show. La pauză, bavarezii conduceau cu 4-0. Robert Lewandowski a reuşit un hat-trick, iar Gnabry şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor.

În urma golurilor de astăzi, atacantul polonez a devenit al doilea cel mai bun marcator din istoria campionatului german, cu 271 de reuşite. Legendarul Gerd Muller ocupă prima poziţie, cu 365 de goluri.

Clasamentul complet:

• Gerd Muller – 365
  • Robert Lewandowski – 270
  • Klaus Fischer – 268
  • Jupp Heynckes – 220
  • Manfred Burgsmüller – 213

Până la finalul sezonului, atacantul campioanei Germaniei mai are la dispoziţie 8 meciuri pentru a depăşi un alt record de-al lui lui Gerd Muller – cel de 40 de goluri într-o singură stagiune.

Cifre incredibile pentru Lewandowski

În urma golurilor de azi, atacantul lui Bayern a ajuns la cota 35 în Bundesliga, iar în actuala ediţie de campionat a contribuit direct la nu mai puţin de 41 de goluri, după ce a reuşit şi 6 pase decisive, acesta fiind cel mai bun sezon din cariera sa.

De remarcat este faptul că, la ora actuală, niciun alt fotbalist din top 5 campioane ale Europei nu a depăşit cota 30 (goluri şi pase decisive).

Prinde Dinamo un loc în play-off în acest sezon?

Ianis Hagi, cerut din nou la prima echipă după ce Rangers s-a chinuit acasă: „De ce să nu-l alegi pe el?”

18:14

LIVE VIDEOFC Porto – Arouca, în AntenaPLAY (20:00). Famalicao – Nacional se joacă ACUM! Spectacol total în Liga Portugal

18:01

„Un tâlhar!” Andrei Nicolescu, făcut praf de Cornel Dinu: „Compromite istoria lui Dinamo”. Atac fără precedent al „Procurorului”

17:59

Gloria Buzău – Farul 1-0. Buzoienii i-au învins pe constănţenii lui Gică Hagi şi au obţinut prima victorie acasă din acest sezon

17:39

Noi detalii despre starea lui Mircea Rednic, după ultimele probleme de sănătate! Ce se întâmplă cu antrenorul de la UTA

17:31

Manuel Neuer, săgeţi către Thomas Tuchel! Ce schimbări a adus Vincent Kompany la Bayern Munchen: „Este ceva diferit”

1 CFR Cluj – UTA 1-3! Fanii i-au cerut demisia lui Dan Petrescu! Omondi, Costache şi Kadiri i-au adus punctele lui Rednic 2 VIDEOAdina Diaconu și Andreea Dragoman, învinse dramatic la China Smash 2024. Competiția continuă în AntenaPLAY 3 Rapid – Oțelul 0-0! Marius Şumudică rămâne fără victorie în Giuleşti! Dorinel Munteanu, neînvins în Liga 1 4 Mesaj superb primit de Răzvan Lucescu de la patronul Ivan Savvidis, înainte de PAOK – Aris (duminică, 20:30, AntenaPLAY) 5 „Vrei război? Acum e război!” Pep Guardiola, reacție de necrezut după ce a auzit declarațiile rivalilor din Premier League 6 Elias Charalambous anunță schimbări înainte de Sepsi – FCSB! Unde îl vede pe Vlad Chiricheș: „Poate juca acolo dacă e nevoie”