Spectacol total în Europa. Girona – Barcelona 0-1. Chiricheș, titular în Cremonese – Inter 1-2. Alexi Pitu, debut la Bordeaux!

Iulian Focșăneanu Publicat: 28 ianuarie 2023, 23:25 / Actualizat: 7 februarie 2024, 18:25

Antrenorul lui Bordeaux, cucerit de Alexi Pitu de la primul meci

Alexi Pitu / Twitter Bordeaux

A fost spectacol total în Europa. Au fost programate dueluri de senzaţie în cele mai importante campionate. Show-ul a fost deschis de Barcelona, care a avut meci pe terenul celor de la Girona, în etapa a 19-a din La Liga.

Starurile lui Xavi s-au impus şi au înregistrat a opta victorie la rând, în toate competiţiile. Au învins-o pe Girona şi s-au distanţat, cel puţin pentru o zi, la şase puncte de rivala Real Madrid.

Cele mai tari meciuri ale zilei:

Spectacol total în Europa. Girona – Barcelona a deschis balul

Update 23.10: Marseille – AS Monaco 1-1. Alexis Sanchez a restabilit egalitatea în derby-ul din Ligue 1.

Update 22.20: Marseille – AS Monaco 0-1. Veretout a fost autorul unui autogol.

Update 21.37: Alexi Pitu a debutat pentru Bordeaux! Fotbalistul adus de la Farul Constanța a fost introdus în minutul 72 al partidei cu Dijon.

Update 21.18: Dijon – Bordeaux 0-3. Bakwa majorează avantajul oaspeților!

Update 21.16: Dijon – Bordeaux 0-2. Barbet înscrie din nou!

Update 21.15: Dijon – Bordeaux 0-1. Barbet deschide scorul!

Update 20.20: Cremonese – Inter 1-2. Lautaro Martinez a reuşit „dubla” şi a întors scorul!

Update 20.14: Sevilla – Elche 2-0. En Nesyri (29) şi Marcos Acuna (43) au marcat golurile gazdelor din prima repriză!

Update 20.10: Bayern – Frankfurt 1-0. Leroy Sane a marcat, în minutul 34. Thomas Muller a fost autorul assist-ului!

Update 19.22: Cremonese – Inter 1-1. Lautaro Martinez a restabilit egalitatea, în minutul 21.

Update 19:19: Cremonese – Inter 1-0. Gol Cremonese! Okereke a deschis scorul, surprinzător, în minutul 11.

Update 19:18: Alexi Pitu este rezervă în Dijon – Bordeaux

Update 19:02: A început meciul Cremonese – Inter! Vlad Chiricheș este titular.

Update 19:00: Marius Marin a fost eliminat, în Genoa – Pisa, pentru cumul de cartonașe galbene.

Update 18.58: Gol Barcelona! Pedri deschide scorul.

Update 17.40: GOOOLLL Răzvan Marin! Mijlocaşul român a înscris un super-gol în Empoli – Torino 2-0. A trimis mingea la vinclu cu un şut de senzaţie, din afara careului!

Update 17.15: A început meciul Girona – Barcelona!

Update 17.00: Echipa de start a Barcelonei.

Update 16.50: Empoli – Torino 1-0! Răzvan Marin a reuşit o pasă de gol. Mijlocaşul român l-a servit pe Luperto, care a deschis scorul în minutul 37!

Vlad Chiricheş este anunţat titular în prima confruntare a zilei din Serie A. Căpitanul naţionalei României vine după un meci de coşmar. A fost autorul unui autogol etapa trecută, împotriva Bolognei. Se poate revanşa chiar împotriva granzilor de la Inter.

Sunt meciuri tari şi în Serie B. Nu mai puţin de cinci jucători români vor juca din primul minut al duelului Genoa – Pisa. Radu Drăguşin şi George Puşcaş au fost incluşi în primul 11 la gazde. La Pisa, Marius Marin este căpitan şi îi are alături pe Olimpiu Moruţan şi Adrian Rus.

Vlad Chiricheș, autogol în Serie A

Vlad Chiricheș și-a dat autogol. Românul și-a „îngropat” echipa în meciul dintre Bologna și Cremonese, din etapa a 19-a din Serie A.

Chiricheș a fost personaj negativ la Cremonese, în minutul 55 al partidei de pe terenul celor de la Bologna.

Internaționalul român și-a trimis mingea în proprie poartă, după o respingere a propriului său portar. Marco Carnesecchi a intervenit la lovitura de cap expediată de Lewis Ferguson, mijlocașul Bolognei. Mingea a ricoșat spre Vlad Chiricheș, care n-a reușit să evite autogolul.

Cremonese conducea cu 1-0 înainte de autogolul lui Chiricheș. David Okereke reușise să deschidă scorul cu 5 minute înainte, din penalty. Transferat vara trecută de la Sassuolo, Vlad Chiricheș se află abia la cea de-a 6-a apariție în tricoul lui Cremonese, în actualul sezon din Serie A.

Românul s-a accidentat în luna septembrie și a fost indisponibil pe finalul anului trecut. Meciul cu Bologna este primul pentru Chiricheș, după accidentare.

• Românii au luat cu asalt Serie B
  • Girona – Barcelona, meciul zilei din La Liga

23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90