Stadionul celor de la FC Barcelona, faimoasa arenă ”Camp Nou”, va deveni centru de vaccinare contra Covid-19, după cum anunță cei de la ”Catalunya Radio”. Conducerea grupării a fost de acord să cedeze instalațiile sporive pentru a ajuta autoritățile să lupte contra pandemiei, mai ales că meciurile se desfășoară fără spectatori în aceste momente.
Acordul a fost semnat de către președintele Joan Laporta și de către Alba Verges, consiliera departamentului de Sănătate al Generalității din Catalunya. Planul se afla de ceva vreme pe masa oficialităților.
Arena prezintă mai multe avantaje, printre care faptul că este de mari dimensiuni, fiind foarte bine ventilată, iar barcelonezii pot ajunge foarte ușor aici. Generalitatea din Catalunya a așteptat rezultatul alegerilor de la FC Barcelona și, după ce Laporta a fost confirmat oficial președinte, acordul a fost semnat.
Spania este una dintre țările europene cele mai afectate de pandemie, cu aproape 92.000 de decese într-un an. Are o medie de infectare de 4.800 de cazuri pe zi, iar până acum, 4,5% din polulație a fost vaccinată cu cele două doze.
- Spania are, până acum, 91.848 de morți
- 4,5 la sută din întreaga populație a fost vaccinată cu ambele doze
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Finala Cupei Stanley e live în AntenaPLAY, în perioada 5-21 iunie
- Neymar a luat roşu după ce a băgat mingea în poartă cu mâna! Starul brazilian a protestat vehement
- Lionel Messi a dat două goluri şi două assist-uri cu fosta echipă a lui Măţan! Borna impresionantă atinsă
- Alex Maxim a marcat şi a fost cel mai bun om de pe teren în meciul cu Adana! Deian Sorescu a dat un assist
- Mircea Lucescu, uimit de ultima mutare din fotbal! Fostul său elev tocmai a preluat o campioană
- Cu ce echipă poate semna Cristiano Ronaldo. Starul lusitan, aproape de a parafa “contractul secolului”