Închide meniul

Stefano Pioli nu are încredere în Ciprian Tătărușanu. Decizia luată de AC Milan după accidentarea lui Mike Maignan

Iulian Focșăneanu Publicat: 13 octombrie 2021, 8:17

Stefano Pioli nu are încredere în Ciprian Tătărușanu. Decizia luată de AC Milan după accidentarea lui Mike Maignan

Zuma Press / Fabioferrari via Hepta

Stefano Pioli a cerut conducerii să fie adus, de urgență, un goalkeeper. Șefii rossonerilor s-au mișcat cu rapiditate și sunt pe punctul de a ajunge la un acord cu Antonio Mirante. Italianul de 38 de ani a fost pus pe liber, la Roma, de Jose Mourinho.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ciprian Tătărușanu riscă să rămână rezervă la AC Milan

Trupa de pe San Siro a făcut anunțul că titularul de drept, Maignan, a suferit o accidentare gravă la încheietura mâinii stângi și că are nevoie de operație. Va lipsi cel puțin două săptămâni, perioadă în care AC Milan va juca, în campionat, împotriva celor de la Verona, Bologna și Torino. Săptămâna viitoare are duel și pe terenul lui FC Porto, în UEFA Champions League.

În condițiile date, celebrul jurnalist Fabrizio Romano anunță că Antonio Mirante vine din postura de jucător liber de contract și că se va lupta cu Ciprian Tătărușanu pentru a sta între buturi. Pioli îi mai are în lot pe tinerii Plizzari (21 de ani) și Jungdal (19 ani).

Tătărușanu nu a evoluat nici măcar un minut în actuala stagiune. A fost transferat de Milan în toamna anului trecut, de la Olympique Lyon, pentru o jumătate de milion de euro. După ce a fost rezerva lui Gianluigi Donnarumma, plecat la PSG, Tătărușanu a ajuns să fie a doua variantă de îndată ce a fost transferat Maignan.

Reclamă
Reclamă

Ciprian Tătărușanu s-a retras de la echipa națională

În luna noiembrie a anului trecut, Ciprian Tătărușanu a decis să nu mai accepte nicio convocare la reprezentativa României. Meciul cu Irlanda de Nord a fost ultimul pentru Tătărușanu între buturile reprezentativei tricolore. Goalkeeper-ul lui AC Milan a bifat atunci cel de-al 73-lea meci în tricoul selecționatei noastre.

Să pot fi căpitanul României a însemnat pentru mine cel mai frumos lucru din carieră”, au fost ultimele cuvinte spuse de Tătărușanu din postura de portar al naționalei.

Ciprian Tătărușanu a debutat pentru România în 2010 și a apărat culorile pentru 11 ani. El a fost participant cu selecționata noastră la EURO 2016 și a devenit chiar căpitanul ”tricolorilor”.

Reclamă

”Tătă” a jucat 73 de partide la echipa națională și ocupă astfel poziția 17 în clasamentul all-time al jucătorilor cu cele mai multe meciuri la prima reprezentativă, la egalitate cu Cosmin Contra.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

În ce competiție europeană se va califica FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:23

“Prima dezamăgire a lui Chivu”. Reacţia presei din Italia după eliminarea lui Inter de la Mondialul Cluburilor

0:22

Suma uriaşă ratată de Inter, după ce echipa românului Cristi Chivu a fost eliminată de la Mondialul Cluburilor!

23:59 30 iun.

Inter – Fluminense 0-2. Echipa lui Cristi Chivu, OUT din optimi la Mondialul Cluburilor!

23:52 30 iun.

Begu, Cristian şi Cîrstea debutează marţi la Wimbledon (LIVE TEXT, ora 13:00). Toate româncele, pe acelaşi teren

23:31 30 iun.

Răspunsul lui Neluţu Varga atunci când a fost întrebat dacă se teme de Bîrligea! El poate juca acum cu CFR

23:23 30 iun.

Mărturisirea Gabrielei Ruse după eliminarea de la Wimbledon: “Astăzi nu s-a pus problema de tenis”

1 Steaua nu va putea juca în Liga 1! Ce s-a întâmplat exact cu amendamentele din Legea Sportului 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 “A fost o momeală”. Marius Lăcătuş, prima reacţie după ce a aflat că Steaua nu va putea juca în Liga 1 4 Veste tragică în fotbalul românesc. David Oprescu, jucătorul legitimat la CSM Slatina, a încetat din viaţă 5 “Nu mai sunt văzuți ca soluții” Andrei Nicolescu anunță noi plecări de la Dinamo 6 Mihai Stoica, termen limită pentru Denis Alibec la FCSB: “Nu pot să cred că vorbim atât”
Citește și