”Sunt singurul om din lume care poate spune că l-a dus pe Maradona în cârcă!”

Cătălin Oprișan Publicat: 3 noiembrie 2021, 15:06

Comentarii

Pe 29 iunie 1986, un tip cu mustață, care urlă ca din gură de șarpe, bucuros că a lui Argentină e campioană mondială, intră pe gazonul fierbinte al ”Aztecii”. Finala tocmai ce a luat sfârșit, când Diego Armando Maradona, geniul, imensul, încurcat oarecum de puhoiul de lume, se oprește, olecuță debusolat, în fața eroului nostru. Ca-n filmele cu cavaleri medievali, omul lasă un picior în pământ și-l invită pe ”Pibe” să-i urce în cârcă. E coechipier cu ”Butoiașul Atomic”? Se știu, se cunosc? Cum a ajuns acolo, printre Valdano, Burruchaga ori Ruggeri? ”Maradona știe cât e de grea o Cupă Mondială, dar doar eu în istă lume cunosc cât e de greu Diego Maradona, campion mondial”, avea să spună, peste ani, omul. Fericitule, cine ești tu?

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Roberto Cejas se intitulează. Spune că a fost omul potrivit la locul potrivit. ”Am plecat din Argentina căre Mexic numai pentru finală. Am ajuns acolo sâmbătă, la amiază, duminică era ultimul act. Le și zisesem celor de acasă că dacă trecem de Belgia, mă duc la finală. Aveam un prieten care m-a sunat și mi-a confirmat că mexicanii au bilete pentru finală și sunt gata să se despartă de ele pentru o sumă cinstită”.

”Am driblat doi polițiști pe la corner și, gata, am intrat pe teren!”

La fața locului, însă, lucrurile s-au schimbat. Tipul cu tichetele nu le mai avea, le dăduse. ”Dar am găsit altceva. Localnicii stăteau sus, noi doream bilete jos, aproape de gazon. Am dat mălai la schimb, am primit ce am vrut”. Argentina avea să se impună cu 3-2 contra Germaniei Federale, devenind campioană mondială. ”Am mers la corner, acolo erau doi polițiști. Stadionul era puțin mai ciudat, avea așa, ca o groapă, cu o structură de fier. Am țopăit pe ea, am driblat forțele de ordine și, gata, ne găseam pe teren!!!”

Nepoții mei se uită la televizor și știu despre turnul campionilor mondiali. De fiecare dată când văd asta, țipă că bunicul lor l-a dus pe Maradona în spate!

S-a dus către centru. Urla, sărea, cânta. Când jucătorii au pornit să facă turul arenei, suporterii argentinieni au încercat să croiască un ”cordon”. ”Nu ne-a ieșit, normal. Chiar în careul mic, Diego s-a oprit în fața mea. Aveam pe cap un fel de perucă, albastru cu alb. Stătea acolo, ca și cum dorea să execute o lovitură de la 11 metri. N-am stat pe gânduri. M-am pus în genunchi, el s-a urcat în cârca mea, l-am ridicat. Nu vedeam nimic, absolut nimic, el îmi spunea pe unde să merg!”

Atunci i-am cerut să-mi dea o gheată. Mi-a spus că nu poate, că e pentru mama lui. L-am respectat și mai mult pentru că s-a gândit la așa ceva!

N-a realizat că l-a cărat pe Maradona. Când l-a dat jos, nici măcar nu și-au luat la revedere. Anii au trecut, lucrurile au părut uitate. Până în 2014, la CM din Brazilia. Atunci, producătorii emisiunii ”De Zurda”, au decis să-i readucă față în față. ”A surâs când m-a văzut. Ne-am îmbrățișat. Am fost foarte emoționat. Cine eram eu ca un star de nivelul lui să mă ia în brațe? Întrebase peste tot despre mine, chiar și când era antrenor în țările arabe: cine e băiatul care m-am dus în cârcă, unde-l poate găsi? Lucrul ăsta m-a bucurat enorm. Am făcut o poză cu fiul său, Dieguito, pe umeri, exact ca atunci, în 1986”.

Reclamă
Reclamă

Diego ar fi împlinit, pe 30 octombrie, 61 de ani. Scuze, Diego a împlinit, pe 30 octombrie, 61 de ani!

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:59

Mihai Stoica nu-l vrea pe Andrei Coubiş la FCSB: “Încă nu a arătat mare lucru”

13:59

Cristi Chivu face revoluție la Inter! Marea schimbare pregătită odată cu prelungirea contractului său

13:58

VIDEOColorado Avalanche va încheia pe primul loc Conferinţa de Vest! Nichushkin a marcat o bijuterie de gol

13:42

“Oribil!” Vinicius a fost făcut praf de Rafael van der Vaart, după Real Madrid – Bayern 1-2: “Mă scoate din sărite”

13:26

VideoLos Angeles Lakers, neajutorată fără Doncic și LeBron James. Oklahoma City Thunder a câștigat zdrobitor

13:09

Ultimul adversar din cariera lui Mircea Lucescu, mesaj după moartea lui “Il Luce”: “Maestre”

1 UPDATEMircea Lucescu a murit! Spitalul Universitar a confirmat decesul fostului selecționer 2 FotoCum a fost surprins Răzvan Lucescu la Spitalul Universitar, după moartea tatălui Mircea Lucescu 3 Averea colosală pe care Mircea Lucescu o lasă în urmă. „Il Luce” a murit la 80 de ani 4 Dramă în fotbalul românesc. S-a stins unul dintre acționarii din Liga 1 5 „E o lecție pentru toată lumea ce s-a întâmplat”. Gigi Becali, prima reacție după decesul lui Mircea Lucescu 6 BREAKING NEWSMircea Lucescu a murit la 80 de ani! Doliu în fotbalul românesc și mondial
Citește și