Potrivit contractului, PSG este invitată în calitate de membru fondator. ceea ce i-ar asigura un loc pe viaţă şi venituri foarte mari.
Clubul parizian are 14 zile pentru a răspunde invitaţiei, în timp ce grupările Bayern Munchen şi Borussia Dortmund au la dispoziţie 30 de zile pentru a accepta sau declina o astfel de invitaţie.
Proiectul Superligii europene a fost anunţat oficial, duminică seară, printr-un comunicat oficial al cluburilor fondatoare.
Super Liga Europei a fost înfiinţată
"Douăsprezece dintre cele mai importante cluburi europene anunţă că au ajuns la un acord pentru crearea unei noi competiţii, Super Liga, guvernată de grupările sale sale fondatoare. Cluburile fondatoare speră să se angajeze în discuţii cu UEFA şi FIFA pentru a găsi cele mai bune soluţii pentru noua ligă şi pentru fotbal în ansamblu”, se arată în comunicat.
Cele 12 cluburi fondatoare sunt AC Milan, Arsenal Londra, Atletico Madrid, Chelsea, FC Barcelona, Interazionale Milano, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid şi Tottenham.
Preşedintele acestui grup este Florentino Perez, conducătorul de la Real Madrid.
- Super Liga Europei s-a înfiinţat
- Care sunt cele 12 cluburi
- WTT Champions Yokohama 2026 se vede în AntenaPLAY (4-9 august)
- Juventus - Inter e pe 8 august, de la ora 14:00, în AntenaPLAY
- „Aș spune că încă nu!” Chiar dacă a bătut Juventus, Cristi Chivu este nemulţumit
- Românii fac spectacol în China! Stanciu marchează, Ioniţă pasează decisiv
- Ultraşii de la Dinamo Zagreb şi Hajduk Split s-au bătut pe aeroport! Imagini incredibile: cine a câştigat duelul
- E oficial. Fostul jucător de la FCSB a semnat în Turcia şi a fost prezentat
- Jorge Messi, tatăl lui Leo Messi, a încetat din viaţă. Boala teribilă cu care se lupta

































