Închide meniul

Super Liga Europei | Steaua Bucureşti, dată ca exemplu de şeful UEFA! Aleksander Ceferin îşi avertizează rivalii: "Aţi făcut o greşeală enormă!"

Dragoș Vasile Publicat: 20 aprilie 2021, 16:11

Comentarii
Super Liga Europei | Steaua Bucureşti, dată ca exemplu de şeful UEFA! Aleksander Ceferin îşi avertizează rivalii: "Aţi făcut o greşeală enormă!"

Steaua Bucureşti, dată ca exemplu la Congresul UEFA

Aleksander Ceferin a susţinut o conferinţă de presă în care le-a transmis un mesaj cluburilor fondatoare din Super Liga Europei. Preşedintele UEFA a amintit de granzii Europei din urmă cu mai mulţi ani. Steaua Bucureşti, câştigătoare a CCE în 1986, nu a lipsit dintre exemplele acestuia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Unde era Manchester United în deceniul dinainte de venirea lui Sir Alex Ferguson? Vă amintiţi, sunt sigur de asta. Şi unde era Juventus acum 15 ani? Din câte ştiu, era în Serie B. Dacă cluburile care au dominat fotbalul european acum 30 sau 40 de ani ar fi decis să înfiinţeze o Super Ligă, cum ar fi arătat: Nottingham Forest, Aston Villa, Hamburg, Steaua Bucureşti, FC Porto, PSV, Steaua Roşie… Şi asta ar fi fost o Super Ligă.

Aleksander Ceferin: "Mai este timp să vă răzgândiţi. Aţi făcut o greşeală enormă!"

Această criză a Super Ligii ne va face mai puternici. Nu vom avea îndoieli. Suntem invincibili. Pentru unii, fanii s-au transformat în clienţi şi competiţiile în produse. Pentru unii, să rateze calificarea în Liga Campionilor nu mai este un eşec sportiv, ci o catastrofă industrială şi nu vor să-şi asume riscul. Au uitat că fotbalul este imprevizibil şi asta face ca acest sport să fie atât de frumos. Mai este timp să vă răzgândiţi. Aţi făcut o greşeală enormă, însă toată lumea face greșeli", a spus Aleksander Ceferin, în cadrul unei conferinţe de presă.

Cele 12 cluburi fondatoare sunt AC Milan, Arsenal Londra, Atletico Madrid, Chelsea, FC Barcelona, Inter Milano, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid şi Tottenham.

Reclamă
Reclamă

Super Liga Europei | "Steaua este scoasă din Europa!". Anunţul îngrijorător făcut de jurnaliştii de la Marca!

Anunţul înfiinţării Super Ligii Europei a dat peste cap lumea fotbalului. Decizia va avea repercusiuni grave şi în fotbalul din România. Situaţia a fost analizată în detaliu în Marca, iar spaniolii îi plâng de milă Stelei. Aceştia au amintit şi de succesul istoric înregistrat de Poli Timişoara cu Atletico Madrid, în 1990. Bănăţenii reuşeau atunci să câştige cu 2-0.

"Odată cu apariţia Supe Ligii, nu mai e loc de surprize precum cele înregistrate de Real Madrid cu Odense sau Spartak, de Barcelona cu Metz sau Dinamo Kiev, de Atletico cu Politehnica Timişoara şi OFI Creta. Giganţi din istoria fotbalului european sunt lăsaţi pe dinafară.

Echipele din estul Europei nu mai au loc în noul format. Vă puteţi gândi că fotbalul din Rusia ar putea avea o şansă să îşi facă apariţia. Totuşi, celelalte, precum fostele campioane Steaua şi Steaua Roşie, sunt scoase din Europa. Alături de ele Dinamo Kiev, Ferencvaros, Partizan Belgrad, echipele din Grecia şi Turcia", se anunţă în articolul jurnaliştilor de la Marca.

Reclamă

EXCLUSIV | Mircea Lucescu, atac violent după anunțarea Super Ligii Europei: "Este inadmisibil așa ceva! Banii se vor împărţi acţionarilor"

Mircea Lucescu s-a opus vehement inițiativei bogatilor din fotbal. Fiecare club din Super Ligă ar beneficia de un buget anual uriaș, dar Mircea Lucescu crede că banii vor fi folosiți în alte scopuri decât cele fotbalistice.

"Este inadmisibil să se întâmple aşa ceva. La originea acestor discuţii sunt americanii ăştia, care vor să facă ce au făcut în Statele Unite. Ei consideră că e un business, nu sport. Banii se vor împărţi acţionarilor.

Nu cred că echipele mari nu au structuri suficiente pentru a pregăti echipele, pentru academie, pentru toţi jucătorii. Nu cred că banii vor fi folosiţi pentru perfecţionarea structurilor", a declarat Mircea Lucescu, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:58
Legenda Craiovei l-a distrus pe Filipe Coelho, după eșecul de la Atena: „Bagă-l, Mister, pe Nsimba! Mesajul a fost clar”
0:53
Andrei Rațiu și Bogdan Racovițan, calificați în optimile Conference League. Victorii pentru Rayo și Rakow
0:47
Răzvan Marin, mesaj pentru Universitatea Craiova după victoria cu AEK Atena: „Să aibă baftă în campionat”
0:38
Filipe Coelho, fără cuvinte după AEK – Univ. Craiova 3-2: „Nu pot explica. Nu meritam asta”
0:36
Ștefan Baiaram, acuzații dure după ce Univ. Craiova a fost eliminată dramatic din Conference League: „A tras cu ei”
0:27
Alexandru Cicâldău, devastat după ratarea calificării în play-off: „O seară neagră”
1 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 2 Gino Iorgulescu, veşti triste despre starea lui Dan Petrescu: “E foarte grav! Se zbârleşte pielea pe mine” 3 Fostul mijlocaș de la CFR Cluj și FCSB a ajuns să spele mașini de lux la 33 de ani: „Băi, cine ți-a dat ideea asta?” 4 Ajuns în vârful carierei în Serie A, românul îşi reziliază contractul. De ce clubul renunţă la el 5 Internaţionalul Mario Pineida a fost asasinat! Mama fotbalistului a fost şi ea atacată 6 Vin banii la CFR! Transferul se face astăzi: jucătorul face vizita medicală şi semnează
Citește și