Închide meniul

Super Liga Europei | "Steaua este scoasă din Europa!". Anunţul îngrijorător făcut de jurnaliştii de la Marca! "Nu mai e loc de surprize, asemeni celei dintre Atletico şi Poli Timişoara"

Iulian Focșăneanu Publicat: 20 aprilie 2021, 10:42

Comentarii
Super Liga Europei | "Steaua este scoasă din Europa!". Anunţul îngrijorător făcut de jurnaliştii de la Marca! "Nu mai e loc de surprize, asemeni celei dintre Atletico şi Poli Timişoara"

Helmut Duckadam a ajutat-o pe Steaua să câştige Cupa Campionilor Europeni

Decizia va avea repercusiuni grave şi în fotbalul din România. Situaţia a fost analizată în detaliu în Marca, iar spaniolii îi plâng de milă Stelei. Aceştia au amintit şi de succesul istoric înregistrat de Poli Timişoara cu Atletico Madrid, în 1990. Bănăţenii reuşeau atunci să câştige cu 2-0.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Super Liga Europei o va afecta pe campioana României

"Odată cu apariţia Supe Ligii, nu mai e loc de surprize precum cele înregistrate de Real Madrid cu Odense sau Spartak, de Barcelona cu Metz sau Dinamo Kiev, de Atletico cu Politehnica Timişoara şi OFI Creta. Giganţi din istoria fotbalului european sunt lăsaţi pe dinafară.

Echipele din estul Europei nu mai au loc în noul format. Vă puteţi gândi că fotbalul din Rusia ar putea avea o şansă să îşi facă apariţia. Totuşi, celelalte, precum fostele campioane Steaua şi Steaua Roşie, sunt scoase din Europa. Alături de ele Dinamo Kiev, Ferencvaros, Partizan Belgrad, echipele din Grecia şi Turcia", se anunţă în articolul jurnaliştilor de la Marca.

Steaua a devenit campioana Europei în 1986, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe Barcelona. Helmut Duckadam a avut, în finala de vis de la Sevilla, o prestaţie magică!

Echipele care vor să înființeze Super Liga Europei

12 cluburi mari din Europa s-au unit și vor să înființeze noua Super Ligă. Este vorba de trei echipe din Spania, trei din Italia și șase din Anglia. Florentino Perez va fi preşedintele competiţiei şi a anunţat că este unica soluţie pentru salvarea fotbalului european.

Reclamă
Reclamă
  • FC Barcelona
  • Real Madrid
  • Atletico Madrid
  • Inter Milano
  • Juventus
  • AC Milan
  • Manchester City
  • Manchester United
  • Liverpool
  • Arsenal
  • Chelsea
  • Tottenham

Care va fi formatul Super Ligii Europei

Liga va avea 20 de echipe – cele 12 formaţii fondatoare plus trei cluburi nenumite încă, aşteaptate să se alăture în curând şi cinci echipe care se califică anual în funcţie de rezultatele lor interne.

Conform propunerilor, European Super League va începe în luna august a fiecărui an, cu meciuri la jumătatea săptămânii, iar cluburile vor fi împărţite în două grupe de câte zece, cu meciuri acasă şi în deplasare.

Primele trei echipe din fiecare grupă s-ar califica în sferturile de finală, formaţiile de pe locurile al patrulea şi al cincilea jucând un play-off cu două manşe pentru cele două locuri rămase.

Reclamă

Din sferturi, formatul va fi eliminatoriiu în două manşe, la fel precum cel folosit în Liga Campionilor, cu o finală într-un singur meci, în luna mai, într-un loc neutru.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va mai lua Real Madrid vreun trofeu în acest sezon după despărţirea de Xabi Alonso?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:28
Istvan Kovacs a dezvăluit cât s-a pregătit pentru finala UEFA Champions League: „A fost o zi specială”
17:25
Planul lui Dinamo pentru transferul lui Vladislav Blănuţă! Oferta “ciudată” pentru fostul atacant de la FCU Craiova
17:16
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 13 ianuarie
17:03
Clauza care împiedică revenirea lui Radu Drăgușin în Italia! Cum decurg negocierile cu Tottenham
16:49
Lotul României de la Campionatul European de handbal masculin! Jucătorii convocaţi de George Buricea
16:36
Alvaro Arbeloa, prima reacție de la instalarea pe banca Realului: „Sunt conștient de responsabilitatea pe care o am”
1 “Cine știe cât va mai visa Chivu”. Presa din Italia s-a pronunțat după Inter – Napoli 2-2. Nota primită de român 2 Fostul preşedinte al lui Adrian Mutu, asasinat la înmormântarea mamei sale: “Era un om extraordinar” 3 Xabi Alonso a fost dat afară de la Real Madrid! Clubul a anunţat cine este noul antrenor 4 Ce jucători mai vin la Universitatea Craiova? Filipe Coelho, anunţ despre transferuri: „Sunt foarte buni” 5 Adrian Şut l-a sunat pe Gigi Becali după ce s-a transferat. Ce a urmat: “Mi-a zis…” 6 Gigi Becali anunţă că azi se poate face super-transferul iernii la FCSB: “E fotbalist de fotbalist”
Citește și