Valencia – Barcelona 2-3. Catalanii păstrează suspansul în lupta la titlu. Lionel Messi, dublă de vis pe Mestalla. Cum arată clasamentul în La Liga

Publicat: 2.05.2021, 20:50

FC Barcelona s-a impus dramatic, cu 3-2, pe terenul Valenciei în etapa a 34-a din La Liga. Lionel Messi a marcat două dintre goluri.

Lionel Messi

profimediaimages

După o primă repriză fără goluri, meciul s-a dezghețat după pauză. Gabriel Paulista a deschis scorul pentru Valencia în minutul 50, dar Messi a egalat doar 7 minute mai târziu, după care Griezmann a adus-o pe Barcelona în avantaj în minutul 63. Messi a ieșit din nou la rampă și a lovit dintr-o fază fază fixă.

CLICK AICI SĂ VEZI GOLUL LUI LIONEL MESSI

Valencia a mai marcat o dată până la final, prin Carlos Soler, dar n-a fost suficient pentru ca "Liliecii" să smulgă un punct.

Luptă nebună la titlu în La Liga

După acest rezultat, Barcelona s-a apropiat la două puncte de liderul Atletico Madrid, cu 4 etape rămase de jucat. Real Madrid ocupă locul secund, la egalitate de puncte cu catalanii, dar cu un golaveraj mai bun.

Și Sevilla are șanse matematice la titlu. Andaluzii se pot apropia la 3 puncte de Atletico Madrid cu o victorie împotriva lui Athletic Bilbao.

Cum arată clasamentul din La Liga

Valencia – Barcelona 2-3

Min 90: Final de meci. Barcelona câștigă cu 3-2.

Min 83: GOOOL Valencia! Carlos Soler a marcat pentru gazde și încinge finalul de partidă

Min 69: GOOOL Barcelona! Lionel Messi a făcut dubla din lovitură liberă!

Min 63: GOOOL Barcelona! Antoine Griezmann a adus avantajul oaspeţilor!

Min 58: GOOOL Barcelona! Lionel Messi a restabilit egalitatea.

Min 50: GOOOL Valencia! Gabriel Paulista a deschis scorul pentru gazde.

Min 19: Ocazie pentru Valencia! Gaya șutează în diagonală, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Ter Stegen.

Min 12: Ocazie Barcelona! Messi centrează din lovitură liberă, iar Araujo reia din apropiere, dar Cillessen are o intervenție bună

Min 1: A început meciul.

Valencia: Cillessen –  Correia, Paulista, Guillamón, Lato, Gayà – Racic, Wass, Carlos Soler – Guedes, Maxi Gómez.

Barcelona: Ter Stegen – Araujo, Pique, Lenglet – Dest, De Jong, Busquets, Pedri, Alba – Griezmann, Messi

Misiunea catalanilor este foarte clară. Barcelona trebuie să o învingă pe Valencia dacă vrea să rămână în lupta pentru titlu. Rivalele Real Madrid și Atletico Madrid au câștigat amândouă în această etapă.

Un pas greșit al echipei lui Koeman ar reduce drastic șansele la titlu. Dacă Barcelona scoate doar o remiză de la Valencia, catalanii rămân la patru puncte de primul loc. În cazul unei înfrângeri, distanța dintre Barcelona și liderul Atletico se face de 5 puncte.

Barcelona a ratat șansa să se instaleze în fotoliul de lider după ce a pierdut cu 1-2 pe Camp Nou împotriva Granadei. Un nou pas greșit ar compromite enorm șansele catalanilor.

Diana Belbiţă, la AS.ro LIVE

Memphis Depay
Fotbal extern • 31 iulie, 22:38
Barcelona, victorie la scor cu Stuttgart! Memphis Depay a reuşit un gol superb, iar „Messi al Austriei” a făcut spectacol + Bayern s-a făcut de râs cu Napoli
Lionel Messi, alături de soţie şi cei trei copii, pe Camp Nou
Fotbal • 30 iulie, 16:39
Lionel Messi se relaxează la Ibiza! Imagini inedite cu starul argentinian, alături de un rival din La Liga. Când va semna cu Barcelona
Lionel Messi, Barcelona
Fotbal • 28 iulie, 15:32
Lionel Messi a revenit la Barcelona! Argentinianul a stabilit când va semna noul contract. Gestul impresionant făcut la aeroport
Ce limbă vorbește Maya, fiica Antoniei și cum se înțelege cu frații și cu mama sa când vine în România. Detaliul mai puțin știut
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
31 iulie, 22:38 VIDEOBarcelona, victorie la scor cu Stuttgart! Memphis Depay a reuşit un gol superb, iar „Messi al Austriei” a făcut spectacol + Bayern s-a făcut de râs cu Napoli 31 iulie, 21:52 FC Voluntari – FC U Craiova 1948 2-1 | Adam Nemec, accidentat la debut. Ce a spus despre negocierile cu Rapid + Adrian Mutu, lăudat de Ciobotariu 31 iulie, 21:34 FC Voluntari – FC U Craiova 1948 2-1 | Adrian Mutu, cu zâmbetul pe buze: „Câteodată nu înţeleg fotbalul!” Ce mesaj le-a transmis „Briliantul” elevilor săi 31 iulie, 21:14 Kylian Mbappe, bonus uriaş promis de Real Madrid + Scandal făcut de fanii galacticilor din cauza salariului lui David Alaba 31 iulie, 20:15 Dario Bonetti, deranjat de atitudinea lui Steliano Filip: „Spune niște chestii pe care ar trebui să nu le spună!” Ce a zis antrenorul lui Dinamo despre situaţia lui Paul Anton 31 iulie, 19:38 Ianis Hagi, prima reacţie după accidentare: „Mă simt puternic!” Românul, lăudat de Steven Gerrard şi de presa din Scoţia după golul cu Livingston 31 iulie, 19:01 FC Voluntari – FC U Craiova 1948 2-1 | Adrian Mutu, bătut de fosta echipă! Marcelo Lopes a reuşit un gol de generic 31 iulie, 18:30 EXCLUSIVGigi Becali s-a ţinut de cuvânt! Patronul FCSB l-a cedat pe Andrei Vlad la Universitatea Craiova: „Ajunge, gata!” Cât va plăti Mihai Rotaru pentru transfer 31 iulie, 18:28 EXCLUSIVGigi Becali, prima reacţie după ce a fost anunţat transferul lui Olimpiu Moruţan la Galatasaray! Cum au decurs negocierile cu turcii 31 iulie, 17:57 VIDEOO maşină a luat foc în mers la Raliul Sibiului! Echipajul a reuşit să se salveze, după ce a trecut prin clipe de groază