Victorie uriaşă pentru Şumudică. Alexandru Maxim a înscris în minutul 87. Răsturnare dramatică de scor şi un final interzis cardiacilor!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 9 iulie 2020, 20:04

Marius Şumudică şi-a asigurat, matematic, rămânerea în prima ligă din Turcia. Echipa lui, Gaziantep, a învins-o dramatic pe Konyaspor. Alexandru Maxim şi Junior Morais au fost decisivi!

Gaziantep

Facebook Gaziantep Futbol Kulübü

A fost un meci nebun, în care jucătorii lui Şumudică au fost conduşi până spre final. Milosevic marcase încă din primul sfert de oră. Românul Maxim a restabilit egalitatea, din penalty, în minutul 87.

Alexandru Maxim a înscris în Gaziantep-Konyaspor 3-1

Imediat după golul lui Maxim a punctat şi Soyalp. Mijlocaşul de 25 de ani a înscris din pasa fostului jucător de la Astra şi FCSB, Junior Morais.

Scorul final, 3-1, l-a stabilit de Pawlowski, în al 9-lea minut de prelungiri. Un alt român, Alin Toşca, a fost integralist în succesul uriaş pentru echipa lui.

Cu această victorie, Gaziantep a făcut 41 de puncte şi a scăpat definitiv de grijile retrogradării. Trupa lui Şumudică are cu 10 puncte mai mult decât Kayserispor, cu 3 etape înainte de final.

20
22:50
Andrei Ivan şi Ştefan Baiaram, mesaje de mobilizare înaintea barajului cu Botoşani: „Nu ne-a doborât Cupa!”
20
22:15
Universitatea Craiova – Farul 4-1. Laurențiu Reghecampf, victorie la scor în fața lui Gică Hagi, în ultimul meci din play-off
20
21:58
Wimbledon 2022 se joacă fără puncte! Decizie istorică după ce rușii și bielorușii au fost interziși în competiție
20
21:19
VIDEOLarisa Iordache si Diana Bulimar pornesc în aventura America Express! „O sa fim bombă!”
20
21:10
„Atacuri cibernetice şi ameninţări personale!” Acuzaţii dure la cel mai înalt nivel la adresa oamenilor lui Vladimir Putin
20
21:00
VIDEOAlexandru Maxim, gol și pasă decisivă în Gaziantep – Rizespor 2-0. Hai, România! În fiecare zi
20
20:31
Dan Petrescu, fermecat de Rapid! „Bursucul” a lăudat echipa lui Adrian Mutu. „Va fi în play-off!”
20
20:26
Laurenţiu Reghecampf rămâne la Universitatea Craiova: „Lucrurile sunt foarte bine definite! Mai am contract un an de zile!”
20
20:12
Erling Haaland le-a dat câte un ceas celor de la Dortmund, după ce a semnat cu Manchester City
20
19:33
FotoS-a lăsat de fotbal și s-a îmbogățit din videochat! Câți bani a putut să facă Madelene Wright

Petre Grigoraş, la AS.ro LIVE

Alexandru Maxim, într-un meci pentru Gaziantep din campionatul Turciei
Suporter.as.ro • 20 mai, 21:00
Marius Șumudică, în timpul unui meci
Echipa naţională • 16 mai, 23:54
Marius Șumudică, susținere totală pentru Edi Iordănescu înaintea bătăliilor din UEFA Nations League: ”Va reuși!” Hai, România! În fiecare zi
Marius Șumudică, în timpul unui meci pentru CFR Cluj
Liga 1 • 16 mai, 19:16
Marius Șumudică a antrenat-o pe CFR Cluj, dar nu vrea medalia de campion: ”Au fost mai multe probleme! Poate le voi dezvolta cândva!”