În toamna lui 2017, Diego Armando Maradona este antrenor la cei de la Al-Fujairah FC, în Emirate. Un reporter al ziarului spaniol ”AS” ajunge la unul dintre antrenamente și acolo, pe gazon, leagă o scurtă discuție cu fostul mare jucător, despre fotbalul din acele momente. Dacă imaginile nu s-ar fi păstrat, ar fi greu de crezut că Diego vorbea, acum trei ani și jumătate, despre omul clipei de azi, francezul Kylian Mbappe.
”Pentru mine, este o revelație”, spune ”Pibe” despre Mbappe. ”Cu siguranță, va fi mai bun decât mulți. Chiar i-am și spus lui Florentino (n.r. – Florentino Perez, președintele lui Real Madrid): <<Ia-l pe Mbappe!>>. M-am găsit cu el la Gala FIFA. Mi-a răspuns că-l are pe Ronaldo (n.r. – Cristiano Ronaldo), pe ăstalalt… Dar eu am insistat: <<Ia-l pe Mbappe, pentru că o să ai nevoie de el!>>”.
În acele momente, Mbappe trecuse de la AS Monaco, unde evoluase în 60 de meciuri, marcând 27 de goluri, la PSG, pentru 145.000.000 de euro.
Maradona avea să mai vorbească și despre Cristiano Ronaldo ori Messi: ”Cristiano e fenomenal. Când echipa ar nevoie de el, apare. Messi? El nu e lider, asta nu se formează, așa te naști. Nu poate vorbi cu 20 de băieți”, spunea Diego, cu ironie.
- Mbappe avea, atunci, 19 ani
- Maradona era antrenor la Al-Fujairah FC, în Emirate
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Barcelona – Real Madrid 0-0. „Super-Clasico” la Jeddah cu trofeul pe masă
- Scandal uriaș la Cupa Africii: eliminați, algerienii au vrut să bată pe toată lumea, de la arbitru până la jurnaliști
- Marius Șumudică și-a aflat pedeapsa, după debutul cu scandal pe banca celor de la Al-Okhdood
- Mihai Toma, inclus într-un top select la nivel mondial! Jucătorul FCSB-ului este cu un loc mai jos de Yamal
- A fost eliminat, a călătorit 3000 de km şi a câştigat un trofeu a doua zi! 24 de ore nebune pentru jucătorul lui Fenerbahce

































