VIDEO | PSG a făcut show cu Dijon. Neymar și Mbappe au colaborat la un gol excepțional! Ce fază au creat starurile campioanei Franței!

De Iulian Focșăneanu. Publicat pe 25.10.2020 la 08:51 Actualizat pe 25.10.2020 la 08:59

PSG a dat recital cu Dijon, scor 4-0, în etapa a 8-a din Ligue 1. Moise Kean și Kylian Mbappe au înscris câte o "dublă", iar Neymar s-a dovedit a fi providențial.

Neymar Mbappe

Neymar și Mbappe au dat recital

Abaca Press / Niviere David/ABACAPRESS.COM via Hepta

• PSG a urcat pe primul loc în Ligue 1
  • Mbappe a reușit o "dublă", Neymar a oferit 2 assist-uri
  • PSG - Dijon 4-0

Campionii Franței au deschis scorul imediat. Împrumutat de la Everton, Moise Kean a avut nevoie de mai puțin de două minute pentru a înscrie, în premieră, pe Parc des Princes. A mai punctat o dată la jumătatea primei reprize. Neymar a driblat tot și l-a lăsat pe puștiul de 20 de ani în fața porții goale.

Mbappe, gol fabulos după o fază plecată de la Neymar

Starul brazilian i-a pasat decisiv și lui Mbappe, la reușita de 3-0. Golul serii a venit abia în minutul 87, la capătul unei lecții de fotbal predată de PSG. Neymar a driblat doi jucători adverși, l-a găsit perfect pe Sarabia, care a trimis în centrul careului pentru Kylian. Fundașii lui Dijon au fost făcuți șah-mat!

VEZI AICI VIDEO CU GOLURILE DIN PSG-DIJON 4-0

Neymar nu a reușit să înscrie, dar a reușit o performanță de zile mari. A fost implicat în 15 dintre ocaziile de gol ale lui PSG (7 șuturi, 8 faze create). Sunt cele mai bune cifre ale lui într-un meci din Ligue 1!