VIDEO | Un jucător a fost luat pe sus în careu, dar Istvan Kovacs a închis ochii! Scandal uriaș pentru arbitrul român în Europa League

Avatar photo

Publicat: 18 februarie 2021, 19:24

Istvan Kovacs a fost arbitru de centru în Braga - Roma 0-2, din "16-imile" Europa League. Românul și-a pus fanii portughezi în cap după o decizie mai mult decât controversată. Ovidiu Haţegan a fost al patrulea oficial.

Istvan Kovacs

Istvan Kovacs va arbitra Manchester City - Real Madrid

Faza cu pricina s-a petrecut în minutul 50 al meciului, la 1-0 în favoarea Romei. Sporar a fost faultat clar de Ibanez în interiorul suprafeței de pedeapsă. El a fost lovit în plin de adversarul care nu a avut nicio treabă cu mingea.

Istvan Kovacs, scandal uriaș după Braga – Roma 0-2

Arbitrul românul a refuzat să dicteze lovitură de la 11 m, în ciuda protestelor venite de pe baca celor de la Braga.

CLICK AICI SĂ VEZI FAZA CARE I-A ÎNFURIAT PE PORTUGHEZI

Spre disperarea gazdelor, oamenii din camera VAR nu l-au semnalat pe Istvan Kovacs. Roma avea să mai înscrie o dată până la final.

Portughezii au jucat aproape o repriză în 10 oameni, după ce Esgaio a văzut al doile acartonaș galben în minutul 54. Roma a avut un gol anulat de VAR pe motiv de ofsaid în minutul 63.

S-a terminat 2-0 în favoarea italienilor, care pornesc cu prima șansă în returul de pe Olimpico. Partida va avea loc peste o săptămână, pe 25 februarie.

Al patrulea oficial a fost Ovidiu Haţegan, care s-a aflat la prima delegare după scandalul uriaş de la PSG-Başakşehir.

Istvan Kovacs, acuzații grave în Liga 1

Kovacs stârnește și mai multe controverse pe plan intern. Mihai Stoica a avut cuvinte dure la adresa arbitrului de 36 de ani.

"La Istvan Kovacs nu te aștepți neapărat să facă prostii, dar aroganța lui îl face să pară intangibil. M-aș mira să inventeze Benga, despre care am auzit că e foarte credincios, ce a spus despre el. Știe cineva că Istvan Kovacs stă de ani de zile la Cluj, deși el figurează pe listă ca arbitru din Carei?”, a spus Mihai Stoica.

Istvan Kovacs a arbitrat 20 de partide în acest sezon, în toate competițiile. În total, el a acordat 104 cartonașe galbene, de trei ori l-a arătat și pe al doilea, iar în trei rânduri a dat roșu direct. Kovacs a dictat și 7 penalty-uri.

facebook whatsapp LinkedIn twitter email
Constantin Din, la AS.ro LIVE
8
dec.
22:13
Leo Strizu, mulţumit după FC Botoşani – FCSB 0-2: „Nu am fost nervos, am fost foarte calm!” Confuzia făcută la interviu
8
dec.
22:01
Dinamo, egal dramatic în Liga Campionilor la handbal masculin! „Dulăii”, meci de infarct cu HC Zagreb
8
dec.
21:14
Momentul în care Mihai Rotaru a intervenit peste Mirel Rădoi! Dezvăluirile patronului de la Universitatea Craiova: „E o întrebare normală”
8
dec.
21:12
VideoFanii pot califica naţionala la EURO! Scandările lor le dau energie jucătorilor care s-au apucat de fotbal ca să le cânte imnul la naţională
8
dec.
21:05
Un brand uriaş din România a anunţat că începe boicotul, după ce Austria s-a opus intrării României în Schengen: „Aceste companii sunt părtaşe!”
8
dec.
20:50
Motivul pentru care FCSB a fost refuzată Ghencea! Anunţul lui Mihai Stoica: „E final, nu se poate!”
8
dec.
19:40
Mihai Stoica, reacţie dură după ce FCSB a fost amendată de UEFA: „Un reprezentant rapidist vine la meciuri! Vom începe o anchetă”
8
dec.
19:15
Cupa României | FCSB, OUT din Cupa României! Roş-albaştrii au învins la Botoşani, dar au terminat grupa pe locul 3! UTA şi Mioveni, calificate! Cu arată programul sferturilor de finală
8
dec.
19:13
Prima reacţie a lui Gigi Becali, după ce Mirel Rădoi a plecat de la Universitatea Craiova: „Sincer, nu mă așteptam! Cum să-ţi dai demisia?!”
8
dec.
18:59
CM 2022 | Cristiano Ronaldo, mesaj războinic după ce s-a zvonit că pleacă din cantonamentul Portugaliei: „Credeţi în noi!”
Istvan Kovacs, în timpul unei partide
Campionatul Mondial 2022 • 8 dec., 10:46
CM 2022 | Istvan Kovacs și-a încheiat aventura la Campionatul Mondial din Qatar! Suma totală încasată de arbitrul român
Campionatul Mondial 2022 • 5 dec., 9:05
Suma uriaşă pe care a încasat-o Istvan Kovacs la Campionatul Mondial, deşi nu a arbitrat niciun meci până acum
Istvan Kovacs, în timpul unui meci
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 22:26
CM 2022 | Istvan Kovacs, din nou delegat la Campionatul Mondial! Centralul român va fi prezent la super-duelul Portugalia – Elveţia