Închide meniul
EXCLUSIV

75 de ani de la primul meci al Stelei! Dumitru Dragomir e categoric: ”FCSB e Steaua! Eu eram la Ligă, eu am dat aprobarea!”

Antena Sport Publicat: 24 august 2022, 22:15

Reclamă
75 de ani de la primul meci al Stelei! Dumitru Dragomir e categoric: ”FCSB e Steaua! Eu eram la Ligă, eu am dat aprobarea!”

Antena Sport

75 de ani, atât au trecut de la primul meci al echipei care avea să scrie istorie în fotbalul românesc – Steaua București. Pe 24 august 1947, ASA, așa cum se numea pe atunci, disputa primul joc oficial din istorie. În urma ”războiului” care are loc între Armată și Gigi Becali, privind continuatoarea echipei Steaua, Dumitru Dragomir e categoric. ”FCSB este Steaua”, susține fostul șef al LPF.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gigi Becali a cumpărat Steaua, de la Păunescu, pe la începutului lui 2003, dar, ulterior, a fost obligat să schimbe denumirea în FCSB. Armata a câștigat procesul privind palmaresul și numele echipei, iar patronul formației din Liga 1, nu a mai avut voie să folosească denumirea de Steaua.

75 de ani de la primul meci al Stelei

Dumitru Dragomir era președinte la LPF, când Becali a luat Steaua de la Păunescu, și susține că echipa din Liga 1 este continuatoarea echipei Armatei. De când Gigi Becali nu a mai avut voie să folosească numele de Steaua, Armata a reînființat secția de fotbal a clubului.

N-ați văzut, 45.000 de oameni, cu o peluză suspendată. Că dacă le dădeau voie, erau 55.000 de oameni. (n.r. – Până la urmă, FCSB e Steaua?) Aaa, întotdeauna a fost Steaua. Păi, eu știu tot. Eu eram acolo. Becali nu a cumpărat Steaua? Pițurcă și Lăcătuș unde au antrenat, nu au antrenat la Steaua, când era la Becali?

Ce, ei au antrenat FCSB, nu Steaua, când era la Becali? Păunescu ce a avut, nu a avut Steaua. Păi, eu știu. Nu eu eram șef la Ligă, nu eu am dat aprobarea. Ce Dumnezeu! Nu mai încape discuție, dar, dacă ai pile în instanță, faci ce vrei”, susține Dumitru Dragomir.

Reclamă
Reclamă

”Război” în roș-albastru!

7 decembrie 2014! Steaua, deținută de Gigi Becali, se pregătea să dispute partida din Liga 1 contra celor de la Poli Iași. Surpriză însă, pe stadionul din Ghencea, la ora jocului, pe tabela de marcaj a apărut ”FC Gazde – Poli Iași”. Formația lui Becali pierduse dreptul de a folosi marca Steaua București, în urma unei decizii luate de Înalta Curte de Casație și Justiție din București. Florin Talpan, juristul CSA, a reclamat faptul că Gigi Becali a folosit ilegal numele Steaua și a avut câștig de cauză.

Ulterior, au existat mai multe întâlniri între cele două părți, dar nu s-a ajuns la nicio înțelgere. Gigi Becali a fost nevoit să schimbe numele echipei sale în FCSB. Becali a preluat Steaua, în 2003, de la Păunescu, cel care a luat clubul de la CSA, în 1998.

În urma scandalului dintre Armată și Becali, fanii au decis să nu mai vină la meciurile echipei din Liga 1, pentru o scurtă perioadă. În cele din urmă, suporterii care formează ”Peluza Sud Steaua” au mers alături de cei de la CSA. Armata a reînființat secția de fotbal a clubului. Se întâmpla în 2017, atunci când Steaua a înscris o echipă de seniori în liga a patra. De partea cealaltă, cei de la ”Peluza Nord Steaua” a revenit, de curând, alături de echipa lui Becali, FCSB.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
1:22

Marius Şumudică, scandal cu Elias Charalambous: „Nişte mizerii! Să-şi ceară scuze”

23:46 14 apr.

„Îl interesează găinării de CFR?” Gigi Becali a dat verdictul. Ce arbitru vrea la FCSB-CFR Cluj

23:31 14 apr.

„A fost cel mai slab joc!” Dan Petrescu, nemilos după meciul cu Rapid. Ce spune despre duelul cu FCSB

23:20 14 apr.

Victor Angelescu a criticat arbitrajul după CFR Cluj – Rapid 1-1! A anunţat obiectivul giuleştenilor

23:10 14 apr.

„Am vorbit cu Mister şi am rezolvat” Claudiu Petrila, dezvăluiri din vestiar. Ce le-a spus Marius Şumudică

23:00 14 apr.

„Mă gândeam la insinuări” Marius Şumudică, mesaj pentru patroni: „Un singur lucru vreau să spun”

1 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilor 2 „Nu mai face, bă, firfirici!” Gigi Becali, semnal de alarmă uriaş pentru jucătorii de la FCSB: „Trebuie luptă” 3 Verdictul specialistului, după cea mai controversată fază din Universitatea Craiova – FCSB: „Trebuia eliminat” 4 „L-au ameninţat pe Rădoi” Sorin Cârţu a răbufnit la adresa lui Feşnic, după Craiova – FCSB: „Parcă era un căţel” 5 Ce se întâmplă cu Horațiu Moldovan, după ce Sassuolo a promovat în Serie A. Anunțul italienilor 6 Verdictul specialistului după faza controversată din meciul CFR Cluj – Rapid 1-1!
Citește și