Borja Valle a devenit cel mai bine plătit jucător din Liga 1, cu un salariu lunar de 33.000 de euro. Jucătorul spaniol nu a câştigat atât de bine mereu. Acesta provine dintr-o familie modestă, iar copilăria i-a fost marcată de multe neajunsuri.
A visat de mic să devină fotbalist, iar cariera şi-a început-o la Ponferradina. A plecat la Ourense, însă acolo avea să se confrunte cu mari probleme financiare. Avea un salariu lunar de 1.000 de euro, însă banii îi primea cu întârziere, scrie ziare.com citând presa din Spania.
Pentru a putea supravieţui, se împrumuta mereu la colegii care aveau bani puşi deoparte şi ajunsese chiar să vândă ghete de fotbal pentru a face rost de bani.
Borja Valle a semnat pe doi ani cu Dinamo
"Fotbalistul spaniol Borja Valle Balonga a trecut vizita medicală efectuată la Institutul Național de Medicină Sportivă (INMS) și a semnat un contract cu clubul Dinamo București pentru următoarele două sezoane competiționale, a anunțat directorul sportiv Rufo Collado. Născut pe 9 iulie 1992, mijlocașul Borja Valle Balonga și-a început cariera la Ponferradina și a mai evoluat în campionatul spaniol pentru.
Celta Vigo B, Ourense, Real Oviedo, Elche și Deportivo La Coruna. 25 de meciuri a jucat Borja Valle Balonga, sezonul trecut, pentru Deportivo La Coruna, 24 în Segunda Division și unul în Copa del Rey, marcând trei goluri. 24 de partide și trei goluri a adunat Borja Valle Balonga în La Liga, toate pentru Deportivo La Coruna", se arată în comunicatul remis de club.
- Borja Valle a devenit cel mai bine plătit jucător din Liga 1
- Cât va câştiga noul jucător al celor de la Dinamo
- Columbia - Portugalia e duminică, de la ora 02:30, pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Iordania - Argentina e duminică, de la ora 05:00, în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Părinții și suporterii abuzivi de la meciurile de juniori, subiect de discuție în Comitetul Executiv FRF. Ce modificări apar
- Clubul din România a intrat în colaps! Au anunțat intrarea în insolvență
- Mihai Stoica, anunţul momentului la FCSB. Starul care are “ofertă pe bani mulţi”
- Un fotbalist a primit interzis în România! Motivul sancțiunii uluitoare dictate de Comisia de Disciplină
- Zeljko Kopic a revenit în România şi a oferit prima reacţie după despărţirea de Dinamo































