Alexandru Cicâldău, primul gol la Galatasaray! A spart gheața chiar la debutul în Turcia. Colegii românului s-au luat la bătaie

Alexandru Ivan Publicat: 16 august 2021, 22:59

Alexandru Cicâldău, primul gol la Galatasaray

Twitter Galatasaray

Galatasaray s-a deplasat la Giresunspor pentru prima partidă din noul campionat. Echipa lui Fatih Terim a intrat cu un avantaj liniștitor la cabine, scor 2-0, grație și românului Alexandru Cicâldău.

Cicâldău a marcat de la 11 metri, în minutul 45+2. Românul a șutat în coltul din stânga, iar portarul advers a plonjat în partea cealaltă. Galata mai beneficiase de un penalty și în urmă cu cinci minute, dar atunci Diagne a ratat. Tot Diagne a fost cel care a deschis scorul, în minutul 31.

Cicâldău este folosit de Fatih Terim pe post de decar, chiar în spatele vârfului Diagne. Românul este la primul meci în tricoul formației din Istanbul, unde poartă numărul 33.

VEZI AICI GOLUL LUI ALEXANDRU CICÂLDĂU

Spiretele s-au încins în repriza a doua. Din cauza tensiunii jocului, doi coechipieri ai lui Cicâldău s-au luat la bătaie, iar românul a fost printre cei care au sărit ca să-i despartă. Arbitrul a acordat un cartonaș roșu în urma incidentului.

Echipele de start

Giresunspor: Okan – Zeki, Douglas, Perez, Husamettin – Pelupessy – Hayrullah, Flavio, Sankhare, Serginho – Balde
Antrenor: Hakan Keles

Galatasaray: Muslera – Boey, Luyindama, Marcao, Van Aanholt – Taylan – Feghouli, Berkan, Cicâldău, Kerem – Diagne
Antrenor: Fatih Terim

Alexandru Cicâldău, comparat de Fatih Terim cu Nicolo Barella

Fatih Terim s-a declarat fanul înfocat al lui Nicolo Barella și speră că Alexandru Cicâldău poate replica jocul starului de la Inter și din naționala Italiei.

Întrebat de jurnaliștii turci ce rol va avea Cicâldău la Galatasaray, Fatih Terim a oferit răspunsul pe loc.

Da, îmi place foarte mult de Barella. Cred că Cicâldău seamănă cu el. Au abilități similare. Poate juca la fel ca el”, a spus Fatih Terim, citat de milligazete.com.

6,5 milioane de euro a plătit Galatasaray ca să-l aducă pe Cicâldău în Turcia. Românul a semnat până în 2026, iar turcii i-au pus o clauză de reziliere în valoare de 25 de milioane de euro.

• Alexandru Cicâldău, primul gol la Galatasaray
  • Românul este la debut în Turcia

6:40 VIDEOMax Verstappen a câștigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, LIVE pe Antena 3 CNN și LIVE STREAM în AntenaPLAY 19
23:55
VIDEORafa Mujica, un nou gol în AntenaPLAY. Atacantul dorit de Gigi Becali a marcat în Rio Ave – Arouca 1-1, din Liga Portugal
19
23:47
„E incredibil” Ce a remarcat Mihai Stoica la Gică Hagi după Farul – CFR Cluj 5-1
19
23:32
„Ce ar spune Dan Petrescu după ce aţi primit 5 goluri de la Farul?” Cristi Manea a cedat şi şi-a anunţat plecarea de la CFR Cluj
19
23:30
Palermo – Parma 0-0 în AntenaPLAY. Dennis Man şi Valentin Mihăilă s-au întrecut în ratări!
19
23:23
Mario Camora, devastat după Farul – CFR Cluj 5-1! Mesaj dur către colegi: „Să le fie ruşine tuturor, să nu ieşim din casă”
19
23:07
Gică Hagi a dezvăluit de ce a renunţat la Constantin Budescu: „Ştie că e un hotel frumos la Mamaia!”. Anunţ după Farul – CFR 5-1
19
22:59
Răspunsul lui Louis Munteanu atunci când a fost întrebat de interesul FCSB-ului şi al Rapidului! Ce a spus vedeta lui Gică Hagi
19
22:46
Ionuţ Cojocaru, noul star al lui Gică Hagi. „Dublă” şi assist în Farul – CFR Cluj 5-1: „Un meci formidabil! Asta trebuie să fac”
19
22:33
Farul a ajuns pe locul 2 în Liga 1, CFR Cluj a căzut pe 4 după umilinţa de la Ovidiu! Cum arată acum clasamentul în play-off