Alexandru Cicâldău, primul gol la Galatasaray! A spart gheața chiar la debutul în Turcia. Colegii românului s-au luat la bătaie

Publicat: 16 august 2021, 22:59

Alexandru Cicâldău a înscris primul gol la Galatasaray. Românul a înscris din penalty în meciul de debut din noul sezon din Turcia.

Alexandru Cicâldău, primul gol la Galatasaray

Twitter Galatasaray

Galatasaray s-a deplasat la Giresunspor pentru prima partidă din noul campionat. Echipa lui Fatih Terim a intrat cu un avantaj liniștitor la cabine, scor 2-0, grație și românului Alexandru Cicâldău.

Cicâldău a marcat de la 11 metri, în minutul 45+2. Românul a șutat în coltul din stânga, iar portarul advers a plonjat în partea cealaltă. Galata mai beneficiase de un penalty și în urmă cu cinci minute, dar atunci Diagne a ratat. Tot Diagne a fost cel care a deschis scorul, în minutul 31.

Cicâldău este folosit de Fatih Terim pe post de decar, chiar în spatele vârfului Diagne. Românul este la primul meci în tricoul formației din Istanbul, unde poartă numărul 33.

⏱️ 45+2′
⚽ GOOOOLLL!!!! GOOOL!! GOOOL! CICAAAA!!!💪
(P) Cicaldau, Galatasaray formasıyla ilk maçında ilk golünü buluyor! 👏
Giresunspor 0-2 Galatasaray #GRSvGS pic.twitter.com/9GS5eZtIKA
— Galatasaray SK (@GalatasaraySK) August 16, 2021

VEZI AICI GOLUL LUI ALEXANDRU CICÂLDĂU

Spiretele s-au încins în repriza a doua. Din cauza tensiunii jocului, doi coechipieri ai lui Cicâldău s-au luat la bătaie, iar românul a fost printre cei care au sărit ca să-i despartă. Arbitrul a acordat un cartonaș roșu în urma incidentului.

Echipele de start

Giresunspor: Okan – Zeki, Douglas, Perez, Husamettin – Pelupessy – Hayrullah, Flavio, Sankhare, Serginho – Balde
Antrenor: Hakan Keles

Galatasaray: Muslera – Boey, Luyindama, Marcao, Van Aanholt – Taylan – Feghouli, Berkan, Cicâldău, Kerem – Diagne
Antrenor: Fatih Terim

Alexandru Cicâldău, comparat de Fatih Terim cu Nicolo Barella

Fatih Terim s-a declarat fanul înfocat al lui Nicolo Barella și speră că Alexandru Cicâldău poate replica jocul starului de la Inter și din naționala Italiei.

Întrebat de jurnaliștii turci ce rol va avea Cicâldău la Galatasaray, Fatih Terim a oferit răspunsul pe loc.

Da, îmi place foarte mult de Barella. Cred că Cicâldău seamănă cu el. Au abilități similare. Poate juca la fel ca el”, a spus Fatih Terim, citat de milligazete.com.

6,5 milioane de euro a plătit Galatasaray ca să-l aducă pe Cicâldău în Turcia. Românul a semnat până în 2026, iar turcii i-au pus o clauză de reziliere în valoare de 25 de milioane de euro.

George Baltă, la AS.ro LIVE

Alexandru Cicâldău
Fotbal extern • 23 ian., 19:07
Alexandru Cicâldău a marcat în derby-ul Galatasaray – Trabzonspor 1-2. Capitolul la care nu are rival la gruparea Cim Bom
Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău, puși la zid
Fotbal • 21 ian., 19:18
Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău, puși la zid. „Nu sunt jucători de Galatasaray!” Cum l-au ironizat turcii pe fostul star de la FCSB
Scandal monstru la Galatasaray
Fotbal extern • 21 ian., 13:23
”Domenec Torrent, ca Hagi!” Scandal la Galatasaray. Echipa lui Moruțan și Cicâldău, criticată după o nouă umilință. Cum se apără antrenorul
10:17 AS.ro LIVE | Emanuel Gyenes a fost invitatul de luni al lui Cătălin Oprișan. El este românul care a scris istorie la Dakar 2022 9:50 Prima reacție a Simonei Halep după eliminarea de la Australian Open 2022! ”Voi munci să fiu mai bună pentru un alt meci de trei ore pe care îl vom avea când ne vom întâlni din nou” 9:45 Noul „decar” de la FCSB! Impresionat de Octavian Popescu, Ilie Dumitrescu i-a găsit poziția în teren: „A făcut un joc senzațional!” 9:08 VIDEOGestul uriaș făcut de Alize Cornet după victoria cu Simona Halep! A făcut-o pe Jelena Dokic să plângă 8:46 Simona Halep – Alize Cornet 4-6, 6-3, 4-6 | Cornet, cuvinte uriașe la adresa Simonei Halep: ”După 30 de minute, ambele muream pe teren. O admir pe această jucătoare atât de mult” 8:39 VIDEOAustralian Open 2022 | Probleme pentru Simona Halep. Românca a avut crampe pe finalul meciului cu Alize Cornet. Nu a mai putut să alerge 8:29 VIDEOAustralian Open 2022 | Alize Cornet a plâns în hohote după victoria emoționantă cu Simona Halep 8:13 Simona Halep – Alize Cornet 4-6, 6-3, 4-6 | Pe ce loc a ajuns Simona în clasamentul WTA după eșecul dramatic cu Alize Cornet 7:50 LIVE TEXTAustralian Open 2022 | Simona Halep – Alize Cornet 4-6, 6-3, 4-6. Simo, OUT de la Melbourne. Campioana noastră a fost eliminată în optimi, la capătul unui meci dramatic, în care a luptat admirabil 6:45 Australian Open 2022 | Izbucnire nervoasă a Simonei Halep în timpul duelului infernal cu Alize Cornet: “Deschide terenul! Lovește, te rog!” Simo a acuzat și probleme de respirație