Închide meniul

“Am avut noroc să fiu antrenat de el!” Gică Hagi, omul din spatele execuțiilor de geniu ale lui Ronaldo Deaconu. “Lucrez să-mi perfecționez biomecanica”

Alexandru Ivan Publicat: 16 octombrie 2021, 13:18

Am avut noroc să fiu antrenat de el! Gică Hagi, omul din spatele execuțiilor de geniu ale lui Ronaldo Deaconu. Lucrez să-mi perfecționez biomecanica

AS.ro

Ronaldo Deaconu a dezvăluit că a învățat să șuteze la poartă chiar de la marele Gică Hagi. “Regele” este idolul fotbalistului lui Gaz Metan, pe care îl încânta la antrenamentele de la Viitorul, când se punea la joc cu fotbaliștii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gică Hagi, omul din spatele execuțiilor de geniu ale lui Ronaldo Deaconu

Eu lucrez să-mi perfecționez biomecanica de 20 de ani. Nu am calitățile unor jucători de culoare, mă refer la viteză. Ca să ies în evidență m-am focusat pe tehnică și execuții.

La toate antrenamentele, tata îmi zice că am alte calități. Gheorghe Hagi a fost modelul meu de mic. Am avut noroc să fiu antrenat de domnul Hagi la Viitorul. Și atunci lovea mingea incredibil, ca jucător nu mai zic”, a spus Ronaldo Deaconu, potrivit digisport.ro.

Ronaldo Deaconu este un produs al celebrei academii a lui Gheorghe Hagi. El a plecat apoi în Olanda, fiind foarte tânăr, unde s-a plimbat pe la Feyenoord și Twente. Revenit în România, Deaconu a dezvăluit că și-a angajat propriul staff care să se îngrijească de pregătirea lui individuală.

“Am și eu un mic staff. Îmi place să-mi găsesc câțiva portari, câțiva jucători și antrenori care să mă ajute. Îi plătesc eu, pe jucători îi mai cinstesc, le mai dau câte o pereche de ghete”, a mai spus Ronaldo Deaconu.

Reclamă
Reclamă

Ronaldo Deaconu, două goluri uluitoare în Gaz Metan – Dinamo 2-1

Decarul medieșenilor a lovit prima dată în minutul 36. Deaconu s-a strecurat printre doi jucători de la Dinamo și, fără adversar în față, și-a încercat norocul de la peste 30 de metri. Mingea a căpătat o traiectorie ideală și s-a dus aproape de vinclul din dreapta porții lui Mihai Eșanu.

Două minute mai târziu, Ronaldo Deaconu a arătat că reușita sa nu a fost doar o întâmplare. De această dată, „Ronaldo de România” a trimis un lob, de la aceeași distanță, iar mingea s-a oprit în același loc.

Au fost primele goluri pentru Ronaldo Deaconu în acest sezon de Liga 1. El mai are în cont și alte cinci assist-uri. Deaconu este cel mai valoros jucător de la Gaz Metan Mediaș, cotat la un milion de euro. El evoluează la Mediaș din august 2020, când a venit gratis de la Sepsi.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:10

EXCLUSIVLiga Campionilor cu FCSB sau World Cup 2026 cu România? Răspunsul lui Denis Alibec

8:59

VIDEONeymar a luat roşu după ce a băgat mingea în poartă cu mâna! Starul brazilian a protestat vehement

8:50

Ianis Zicu, mesaj la 7 dimineaţa: “Nu am dormit de 24 de ore! Sunt foarte fericit că pot să plec lasând jucătorii în Liga 1”

8:42

Răzvan Burleanu a dat verdictul după transferul lui Alibec la FCSB: “Naţionala va putea să beneficieze”

8:28

Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei

8:18

Alin Roman, atac fără precedent la colegii săi străini de la Poli Iaşi: “Nu poţi să îi motivezi. Îşi fac grupuleţe”

1 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 2 Charles Leclerc, replică pentru Max Verstappen! Olandezul a vrut penalizarea pilotului de la Ferrari 3 FotoReacţia iubitei lui Istvan Kovacs după ce arbitrul român a condus de la centru finala Ligii Campionilor! 4 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 5 VideoMax Verstappen a fost penalizat cu 10 secunde în Marele Premiu al Spaniei! Cursă de coşmar pentru olandez 6 Genoa a anunţat transferul oficial al lui Nicolae Stanciu. Mesaj superb în limba română
Citește și