Andre Pinto a semnat cu Dinamo din postura de jucător liber de contract. Fundaș cental de meserie, acesta a evoluat în trecut pentru echipe precum FC Porto, Sporting Lisabona, Braga sau Panathinaikos.
Andre Pinto, primele declarații după ce a semnat cu Dinamo
“Sunt un alt jucător venit să ajute Dinamo în această perioadă dificilă. Mă bucur foarte mult și sunt recunoscător pentru că pot face parte dintr-un asemenea club istoric! Forza Dinamo!”, a spus Andre Pinto, în cadrul clipului de prezentare la noua sa echipă.
Pinto va evolua la Dinamo cu numărul 4 pe spate. În mijlocul apărării, “câinii” îi mai au și pe Ricardo Grigore, Marco Ehmann, Răzvan Popa, Alin Dudea și Deniz Giafer.
Născut pe 5 octombrie 1989 la Vila Nova de Gaia, Andre Pinto a evoluat ultima oară la Farense, în prima ligă a Portugaliei, adunând 12 meciuri şi marcând un gol în sezonul trecut. Pinto a fost format la academia clubului FC Porto şi a jucat pentru toate loturile naţionale ale Portugaliei, de la U16 la U23, având o selecţie şi pentru prima reprezentativă, în 2015. Atunci valora aproximativ 45 de milioane de euro.
Andre Pinto este al 9-lea transfer făcut de Dinamo în această vară, după Constantin Nica, Răzvan Popa, Gabriel Torje, Cosmin Matei, Plamen Iliev, Mirko Ivanovski, Cătălin Itu și Cătălin Țîră.
- Andre Pinto, primele declarații după ce a semnat cu Dinamo
- Ce număr va purta
- Play-off-ul din NHL e exclusiv în AntenaPLAY
- Cursa Marelui Premiu al Principatului Monaco e duminică, 7 iunie, de la ora 15:45, live în AntenaPLAY
- Atacantul transferat cu scandal de Dinamo, pariul pentru noul sezon: “Cred foarte mult în el”
- Dorinel Munteanu şi-a găsit echipă şi semnează, după retrogradarea cu Hermannstadt: “Discuţii finale”
- Dorit de CFR Cluj, Edi Iordănescu anunță că și-a decis viitorul: “E momentul să clarific”
- “A semnat!”. Gigi Becali, anunțul momentului la FCSB
- Ioan Ovidiu Sabău s-a înţeles cu clubul şi revine pe banca tehnică!


































