Închide meniul

Andrei Dumiter, ambiţii mari după ce a ajuns la FCSB: “Putem câștiga campionatul! Este cel mai iubit club din România” De ce l-a refuzat pe Gigi Becali în urmă cu o lună

Dragoș Vasile Publicat: 25 iulie 2021, 8:17

Comentarii
Andrei Dumiter, ambiţii mari după ce a ajuns la FCSB: Putem câștiga campionatul! Este cel mai iubit club din România De ce l-a refuzat pe Gigi Becali în urmă cu o lună

Facebook FCSB

Andrei Dumiter, ambiţii mari după ce a ajuns la FCSB

Atacantul de 22 de ani a venit cu ambiţii mari la FCSB. Dumiter e deja cu gândul la medalia de campion al României. Acesta descrie noua sa echipă ca fiind “cea mai iubită din România”. În urmă cu o lună, fotbalistul a refuzat oferta lui Gigi Becali. Acesta nu a oferit detalii despre motivul din spatele deciziei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“E un pas înainte, dar vreau să fie doar unul intermediar și vreau să profit de tot ce înseamnă FCSB, toate condițiile de aici, astfel încât să pot progresa și să ajung la un nivel superior. Atunci nu eram foarte sigur să vin, dar nu mai contează ce a fost. Contează că acum sunt aici și împreună să ne atingem obiectivele impuse de club. Normal că pot face față presiunii.

Eu sper să câștigăm cu Craiova. am venit cu gândul de a câștiga toate meciurile și toate trofeele puse în joc. Avem toate condițiile necesare ca să obținem astfel de performanțe. Știu că nu s-a reușit demult să se câștige trofee foarte importante. Sincer, nu mă uit la adversar, ci la ceea ce facem noi. Așa am fost și înainte, așa o să privesc lucrurile și aici.

Sunt foarte fericit că am ajuns la cel mai iubit club din România, să ne dea acel impuls de care avem nevoie de în momentele grele. Cel mai important e meciul de mâine, vom da totul. Sunt sigur că putem câștiga campionatul. Asta trebuie să gândim toți de aici, de asta sunt la cel mai bun club din România, la cel mai iubit”, a declarat Andrei Dumiter, în cadrul unei conferinţe de presă.

Andrei Dumiter, transferat de la Sepsi pentru 350.000 de euro

Gigi Becali a plătit 350.000 de euro pentru jucătorul care, în ultimele două sezoane, a înscris un gol în 12 apariţii la Sepsi Sf. Gheorghe. Dumiter va purta tricoul cu numărul 28 la FCSB.

Reclamă
Reclamă

Andrei Dumiter este un atacant născut la 10 aprilie 1999, în Timişoara. Acesta a evoluat, la nivel de copii şi juniori, pentru Nova Mama Mia Becicherecu Mic, LPS Banatul şi Ripensia Timişoara, la ultima evoluând în 61 de partide de Liga 2, în care a marcat 21 de goluri.

A urmat transferul la Sepsi OSK din vara lui 2019, club care l-a împrumutat, pentru o jumătate de sezon, la Chindia Târgovişte. În ianuarie 2020 a revenit în lotul covăsnenilor, pentru care a adunat 16 partide şi două goluri.

“Mi-a plăcut mie de el. M-am interesat. Am vorbit cu Dică. El mi-a spus: ‘E foarte puternic. Părerea mea că e un jucător care se pretează la FCSB. Cineva care să țină mingea acolo, e foarte puternic, are 22 de ani. Are potențial foarte mare de creștere’. Dacă e bine, bine, dacă nu, am pierdut banii și cu asta basta. Trebuie să riscăm, nu? Decât să risc cu străini pe care nu-i văd… măcar pe ăsta l-am văzut vreo 2-3 meciuri”, spunea Gigi Becali despre Dumiter, la Digi Sport.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:51
Rapid – Metaloglobus, 20:00, LIVE TEXT. Giuleştenii pot urca pe primul loc în Liga 1
15:30
VIDEOReal Madrid, pe un butoi de pulbere! Vinicius şi Bellingham, huiduiţi la scenă deschisă. Lui Perez i s-a cerut demisia
15:29
Dacia a câştigat Raliul Dakar! Victorie uriaşă pentru producătorul din România
15:28
Unirea Slobozia – UTA 1-3. Arădenii au urcat pe loc de play-off
15:20
Udinese – Inter LIVE TEXT (16:00). Echipa lui Cristi Chivu vrea să îşi menţină avansul în fruntea clasamentului
15:16
Gigi Becali a vorbit la telefon cu Moruţan, pentru a-l convinge să vină la FCSB: “I-am spus ce salariu îi dau”
1 Constantin Budescu a dat verdictul despre lupta la titlu: “Nu o să le stea nimeni în cale” 2 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 3 Gigi Becali, prima reacție după ce a aflat că Rapid îl transferă pe Olimpiu Moruțan: „Și eu l-am vrut” 4 Gigi Becali și-a distrus jucătorii, după FC Argeș – FCSB 1-0. Ce le-a reproșat patronul campioanei 5 Cele două mutări anunțate de Gigi Becali la FCSB, după înfrângerea cu FC Argeș: „Vor veni amândoi” 6 Suma uriaşă donată de Gigi Becali călugărilor de pe Muntele Athos: “Va fi sfânt! Rămâne în istorie”
Citește și