Juventus – Inter 3-2 | Arbitraj uluitor în „Derby d’Italia”. Faze extrem de controversate! Penalty făcut „cadou” lui Cuadrado VIDEO

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 15.05.2021, 21:51
Actualizat: 15.05.2021, 22:15

Juventus a învins-o pe Inter, scor 3-2, în etapa a 37-a din Serie A. Trupa lui Andrea Pirlo a câştigat la limită, dar a fost un arbitraj uluitor în "Derby d'Italia".

Calvarese l-a eliminat pe Brozovic

Brozovic, eliminat de arbitrul Calvarese

Getty Images

Gianpaolo Calvarese a luat decizii extrem de controversate. Cel mai mult i-a înfuriat pe jucătorii liderului din campionatul Italiei chiar înainte de final.

Arbitraj uluitor în „Derby d’Italia” | Ce s-a întâmplat în Juventus – Inter 3-2

„Centralul” a acordat penalty la duelul dintre Juan Cuadrado şi Ivan Perisic. Impresionat de căzătura spectaculoasă a columbianului, Calvarese a acordat lovitură de la 11 metri fără a mai consulta sistemul VAR. Pe reluări s-a văzut că jucătorul lui Juventus nu a fost faultat.

VEZI AICI PENALTY-UL SCOS DE CUADRADO!

Chiar Cuadrado şi-a asumat răspunderea şi a înscris de la punctul cu var. El marcase şi golul de 2-1 al bianconerilor, din prelungirile primei reprize.

Gianpaolo Calvarese a fost ajutat de VAR cu scurt timp înainte ca Juan Cuadrado să reuşească „dubla”. În minutul 83, nu a validat un gol al lui Inter şi a fluierat fault în atac. A fost chemat la margine să revadă faza şi s-a răzgândit. A arătat centrul terenului şi nerazzurrii restabiliseră egalitatea, 2-2. Chiellini a fost autorul unui autogol.

VEZI AICI AUTOGOLUL LUI CHIELLINI!

Calvarese a apelat la arbitrajul video şi la jumătatea primei reprize, când i-a acordat un alt penalty lui Juventus. Cristiano Ronaldo a înscris cu mari emoţii.

Juventus a jucat în inferioritate numerică din minutul 52. Bentacur a văzut al doilea cartonaş galben şi a plecat la vestiare. În prelungiri s-a restabilit egalitatea numerică. Brozovic a primit cartonaş roşu.

Arbitraj uluitor în „Derby d’Italia” | Cristiano Ronaldo, 777 de goluri în carieră

Cristiano Ronaldo a atins o nouă bornă uriaşă. Vedeta lui Juventus a deschis scorul în „Derby d’Italia” şi a ajuns la cota 777 în carieră.

Vedeta lui Juventus a deschis scorul în „Derby d’Italia”, în minutul 24, din lovitură de la 11 metri. Execuţia portughezului a fost scoasă iniţial de Handanovic, însă Ronaldo a fost pe fază şi a trimis mingea în poartă.

Cotat la 50 de milioane de euro pe site-urile de specialitate, vedeta lui Juventus a ajuns în acest sezon la 29 de goluri în Serie A, fiind golgheterul competiţiei. Romelu Lukaku, rivalul de la Inter, se află pe poziţia secundă, cu 23 de goluri.

Ionuț Radu, OUT de la Inter
Fotbal intern • 23 iunie, 18:58
Ciao Ionuț Radu! Românul, ca și plecat de la Inter. Anunțul făcut de presa din Italia
Achraf Hakimi ajunge la Paris şi va semna cu PSG
Fotbal extern • 23 iunie, 18:04
PSG mai dă o lovitură pe piaţa transferurilor. Achraf Hakimi ajunge la Paris! Inter primeşte o sumă uriaşă
Ionuţ Radu, în timpul unui meci al naţionalei de tineret
Fotbal extern • 22 iunie, 12:21
Au început negocierile pentru Ionuţ Radu! Portarul român, aşteptat în La Liga pentru meciurile de foc cu Real Madrid, Barcelona şi Atletico
Un bărbat a stat nemâncat timp de 382 de zile. Ce au descoperit medicii
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Programul complet al „optimilor” şi oraşele în care se vor juca super-meciurile de la turneul final
1
16:29 Dan Petrescu, la un pas de Dinamo! Cristi Borcea l-a lăsat mască: „A venit și mi-a pus banii pe masă!” 16:05 EXCLUSIV AS.ro LIVEOlteanul și brazilienii! Gică Popescu, povești fabuloase cu Romario și Ronaldo: ”Când a venit în vestiar, la Barcelona, mi-a sărit direct în brațe!” 15:58 EXCLUSIV AS.ro LIVEEugen Trică, genial când l-a „prins” Victor Piţurcă. „M-am săturat, salate, paste, Spitalul 9, băăăăi, nu vezi că suntem galbeni” 15:13 ”Germanii au fost dopați la meciul cu ungurii! Scoteau spume pe gură!” 15:05 Euro 2020 | Pepe a făcut o criză de nervi după faza asta! Ce s-a întâmplat în Portugalia – Franța 2-2 14:25 Adio, Giulești! Rapid nu va juca pe noua „bijuterie” în 2021. „Nu cred că sunt șanse” 14:12 Un altfel de Euro 2020 | Minunea de la Berna 14:09 EXCLUSIV AS.ro LIVEGică Popescu, căpitan la Barcelona! Povestea numirii ”Baciului” ca lider al catalanilor: ”De azi el este căpitanul!” Guardiola și Bakero au rămas cu gura căscată 14:03 Joan Laporta, cadoul ideal pentru aniversarea lui Lionel Messi! Starul argentinian, așteptat să semneze azi prelungirea cu Barcelona 13:19 Franţa – Portugalia 2-2 | Karim Benzema a oprit timpul! Moment SF la Euro 2020. Cum a marcat două goluri în minutul 46:44