Închide meniul

AS.ro LIVE | Sorin Ghionea este invitatul lui Cătălin Oprișan, de la 10:30! Poveștile fostului fundaș al Stelei

Antena Sport Publicat: 16 iunie 2021, 23:50

Comentarii
AS.ro LIVE | Sorin Ghionea este invitatul lui Cătălin Oprișan, de la 10:30! Poveștile fostului fundaș al Stelei

Sorin Ghionea, la AS.ro LIVE

Cariera lui Sorin Ghionea este legată, în principal, de un singur nume: Steaua București. Ghionea a fost parte din echipa care a realizat cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc de după Revoluție. În 2006, Steaua, sub comanda lui Cosmin Olăroiu, ajungea până în semifinalele Cupei UEFA (actuala Europa League).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sorin Ghionea, la AS.ro LIVE

Atunci, drumul steliștilor s-a oprit pe Riverside Stadium din Middlesbrough. Deși Steaua avea 2-0 pe tabelă și 3-0 la general, românii au pierdut dramatic, 2-4, golul decisiv venind în prelungirile jocului.

Cel mai neplăcut moment din cariera mea a fost accidentarea și Middlesbrough. Dar parcă ultima mă doare mai tare. Că de refăcut, m-am refăcut. Meciul din Anglia nu l-am putut îndrepta. Dacă aș putea, aș schimba atitudinea jucătorilor din a doua repriză cu Middlesbrough. Am fost cu o mână pe toarta trofeului. Și ne-am dat singuri cu stângul în dreptul. Atât de aproape…”, a declarat Sorin Ghionea, potrivit Pro Sport.

Sorin Ghionea a plecat de la Steaua în 2010, când a semnat cu Rostov. Peste un an revenea în România, la Poli Timișoara. Ghionea a mai jucat până în 2013, când s-a retras de la Viitorul lui Gică Hagi.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:21
“Nu se poate aşa ceva” Titi Aur a reacţionat după informaţiile legate de posibila cauză a accidentului!
14:17
Ultima etapă de Champions League (LIVE TEXT, 22:00). 18 meciuri se joacă la aceeași oră. Cum arată clasamentul
13:53
Mesajul celor mai vechi ultraşi ai lui AEK după tragedia din România, în care 7 fani ai rivalei PAOK au murit
13:41
Jannik Sinner s-a calificat în semifinalele Australian Open. Duel “de foc” cu Novak Djokovic pentru finală
13:32
VIDEOCel puțin un hat-trick pe zi în NHL! Statistica incredibilă din 2026 și povestea emoționantă din spatele numărului 28
13:19
Kurt Zouma şi-a găsit echipă! Cu cine e aproape să semneze fostul jucător al lui CFR Cluj
1 “Şocant! Ce tragedie!” Reacţia presei din Grecia după accidentul şocant în care 7 fani PAOK au murit în România 2 Primul 11 al celor mai valoroşi fotbalişti din Liga 1. Liderul Craiova nu are niciun jucător. Cum arată Dream Teamul 3 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 4 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 5 VIDEODramă în România: un microbuz cu fani ai lui PAOK, implicat într-un accident cu 7 morţi şi 3 răniţi 6 VIDEOGestul făcut de Răzvan Lucescu şi PAOK după decesul fanilor greci în accidentul din România
Citește și