Astra – FC Argeş 0-1. Piteştenii, victorie cu emoţii! Malele a întrerupt seria de 13 meciuri fără înfrângere a giurgiuvenilor

Dragoș Vasile Publicat: 24 aprilie 2021, 16:30

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Astra Giurgiu - FC Argeş 0-1

Piteştenii au câştigat la limită duelul cu Astra, care era neînvinsă de 13 meciuri înaintea confruntării de azi. În prima repriză nu s-a înregistrat niciun şut pe spaţiul porţii, iar în repriza secundă Cephas Malele a stabilit scorul final. Atacantul lui FC Argeş a înscris cu emoţii din lovitură de la 11 metri şi a ajuns la cota 15 în actualul sezon de Liga 1.

În urma acestui rezultat, FC Argeş a urcat pe locul 9 în play-out, cu 24 de puncte, în timp ce Astra rămâne pe poziţia a 10-a, cu 23 de puncte. În următoarea etapă, piteştenii joacă pe teren propriu cu UTA, în timp ce Astra are meci cu Chindia Târgovişte.

Astra Giurgiu – FC Argeş 0-1

Min. 90: Fluier final! FC Argeş a câştigat la limită, scor 1-0.

Min 78: GOOOL FC Argeş! Malele a înscris cu emoţii din lovitură de la 11 metri.

Min. 75: Penalty pentru FC Argeş! Turda a fost faultat în careu.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză la Giurgiu! Niciun şut pe spaţiul porţii nu a fost înregistrat în cele 45 de minute.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

• Astra Giurgiu: Lazar – Raspopovic, Graovac, Jovanovic, Lamanje – Canadjija, Crepulja, Wutrich – Pahontu, Montini, Merloi
  • FC Argeş: Greab – Tofan, Maric, Turda, Mușat – Meza Colli, Șerban – Grecu, Palic, Dumitru – Malele

Astra este neînvinsă în actualul sezon de play-out. Giurgiuvenii au remizat cu Dinamo în prima etapă, 0-0, iar meciul trecut au câştigat la scor cu FC Hermannstadt, 3-1. Formaţia lui Eugen Neagoe este neînvinsă de 13 meciuri, în toate competiţiile.

De cealaltă parte, FC Argeş nu a simţit gustul victoriei în cele două etape de până acum. Piteştenii au remizat cu Poli Iaşi, 0-0, şi au pierdut meciul cu Chindia Târgovişte, 0-1.

În sezonul regulat, FC Argeş a câştigat ambele dueluri cu Astra, scor 1-0 în tur şi 2-0 în retur.

11:18 Cu ce a ajuns să se ocupe Hakan Şukur în exil, în SUA, şi cum arată acum: „Erdogan mi-a luat tot” 11:15 AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi a fost invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român 10:49 Sepsi – FCSB LIVE TEXT (21:45). Echipa lui Charalambous poate câştiga titlul în această etapă! Echipele probabile 10:24 VIDEOOlimpiu Moruţan ratează EURO 2024! Anunţul oficial făcut de turcii de la Ankaragucu. S-a „rupt” fără să fie atins de nimeni 9:51 Lucian Sănmărtean a dezvăluit de ce a refuzat de 4 ori să lucreze cu Gică Hagi: „Nu o să mai păstrăm chestia aceasta de respect” 9:47 Record negativ pentru Chelsea, înregistrat la umilinţa cu Arsenal! E prima oară când „Albaştrii” păţesc asta într-un sezon! 9:18 FotoOlimpiu Moruţan, OUT de la EURO 2024! Verdictul teribil primit de internaţionalul român după ce s-a accidentat grav în Cupă 9:11 Motivul incredibil pentru care Adrian Mititelu Jr a ajuns de urgenţă la spital cu o supradoză de pastile: „Vino să mă salvezi!” 8:51 Valeriu Iftime l-a elogiat pe jucătorul pe care l-a propus la FCSB: „E un miracol”! Ce a spus despre „explozia” lui Bogdan Andone 8:32 Imaginea horror cu Romario Benzar după ce a fost lovit de Abdallah! Fostul jucător şi-a dat bandajul jos şi le-a arătat tuturor! Vezi toate știrile