Backa Topola – FCSB 6-6 (4-5). Meci pentru istorie! Roș-albaștrii obțin o calificare eroică. Ducan, înger și demon! Man, omul meciului

Silviu Corneanu Publicat: 17 septembrie 2020, 21:05 / Actualizat: 12 mai 2021, 9:36

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

Jucătorii FCSB se bucură după un gol

Pentru echipa condusă de Mihai Pintilii a fost un meci cu totul și cu totul special. Cu doar 14 jucători valizi și cu o echipă formată din rezerve, FCSB a început meciul cum nu se putea mai rău, fiind conduși cu 2-0, în minutul 15.

Roș-albaștrii au revenit în joc, prin golul lui Coman, din minutul 25. Până la pauză a fost 2-1 pentru sârbi, care au rămas în 10 pe finalul primei reprize.

FCSB a început în ofensivă și repriza secundă, reușind egalarea în minutul 50 prin Dennis Man. Gazdele au egalat în minutul 51, apoi același Man a marcat din penalty-ul obținut de Coman, în minutul 63.

Final interzis cardiacilor! FCSB s-a calificat la penalty

Robert Ion a provocat un autogol și a adus FCSB în avantaj, în minutul 93, dar Topola a egalat după doar câteva secunde. Meciul a intrat astfel în prelungiri, după 4-4, în timpul regulamentar.

Alte patru goluri au mai fost marcate în cele două reprize de prelungiri. Pentru FCSB au înscris și Petre, în timp ce pentru gazde au marcat Tumbasevic și Tomanovic.

Partida s-a decis la penalty-uri. Ducan a apărat o lovitură de la 11 metri, în timp ce FCSB le-a transformat pe toate. Pentru roș-albaștrii au înscris de la loviturile de departajare Moruțan, Perianu, Panțîru, Petre și Man.

Backa Topola – FCSB 6-6 (4-5)

UPDATE: Final de meci în Serbia. FCSB obține calificarea.

UPDATE: VICTORIEEEE!!! Dennis Man califică FCSB în turul următor.

UPDATE: Antonic  și Petre marchează. Este 3-4.

UPDATE: Ducan apără a treia lovitură de departajare a gazdelor. Panțîru transformă.

UPDATE: A început executarea loviturilor de departajare. Ambele echipe au transformat primele două lovituri. Tomanovic și Zec pentru gazde, Moruțan și Perianu pentru FCSB.

Min. 122: Finalul prelungirilor. Totul se va decide la penalty-uri.

Min. 117: Goool Backa Topola! Ireal! Tomanovic restabilește din nou egalitatea.

Min. 108: Ce meci! Goool FCSB! Adi Petre înscrie și el cu șut frumos.

Min. 106: A început repriza secundă de prelungiri.

Min. 105+2: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 105+1: Goool Backa Topola! Tomanovic egalează imediat.

Min. 105: Goool FCSB! Dennis Man face tripla cu un șut superb de la marginea careului de 16 metri.

Min. 103: Cartonaș roșu pentru gazde. Siladji vede cartonașul roșu după un fault dur.

Min. 97: Ocazie imensă pentru gazde. Ducan își spală toate păcatele după ce salvează o minge din poziție de unu la unu cu Siladji.

Min. 91: A început prima repriză de prelungiri.

Min. 90+6: Finalul reprizei secunde.

Min. 90+4: Goool Backa Topola! Tomanovic duce meciul în prelungiri.

Min. 90+3: Goool FCSB! Robert Ion centrează, după o fază superbă, iar mingea este deviată în poartă de un adversar.

Min. 63: Goool FCSB! Dennis Man transformă cu siguranță penalty-ul.

Min. 63: Penalty pentru FCSB. Coman a fost faultat în careu.

Min. 62: Ocazii imense ratate de FCSB! Șuturile lui Man și Perianu au fost scoase de pe linia porții.

Min. 51: Goool Backa Topola! Lukic își aduce echipa în avantaj după gafa lui Ducan.

Min. 50: Goool FCSB! Man înscrie cu un șut puternic de la marginea careului de 16 metri, din pasa lui Coman.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+2: Pauză.

Min. 44: Cartonaș roșu pentru Backa Topola! Ponjevic este eliminat după două cartonașe galbene.

Min. 25: Goool FCSB! Coman marchează din centrarea lui Crețu, cu o execuție spectaculoasă.

Min. 21: FCSB riscă tot! Adi Petre a fost aruncat în luptă.

Min. 15: Goool Backa Topola! Duronjic înscrie și el cu un șut din interiorul careului de 16 metri.

Min. 11: Goool Backa Topola! Milicevic deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min. 7: Ocazie pentru FCSB! Coman șutează puternic din 8 metri, dar portarul advers este atent și respinge până la Perianu, al cărui șut se duce însă pe lângă.

Min. 2: Sârbii au cerut penalty, dar centralul a lăsat jocul să continue.

Min. 1: A început meciul.

Backa Topola – FCSB: Echipele de start

Backa Topola (4-4-2): Filipovic – Balaz, Antonic, Babic, Ponjevic – Zec, Tomanovic, Trumbasevic, Milicevic – Duronjic, Lukic

Rezerve: Jorgic, Santrac, Siladji, Banjac, Djuric, Stanojev, PetrovicRezerve: Jorgic, Santrac, Siladji, Banjac, Djuric, Stanojev, Petrovic

Antrenor: Zoltan Sabo

FCSB (4-3-3): Ducan – Crețu, Simion, Briceag, Pantea – Moruțan, Perianu, Panțîru – Man, Buziuc, Fl. Coman

Rezerve: Ad. Petre, R. Ion, Horșia

Antrenor: Toni Petrea

Cum UEFA îți permite să joci dacă ai minim 13 jucători pe foaia de joc, FCSB va putea disputa meciul din această seară cu Backa Topola.

Partida va fi arbitrată de o brigadă din Olanda, în frunte cu Dennis Higler. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Charles Schaa și Jan de Vries.

Backa Topola – FCSB: Echipele probabile

Backa Topola (4-2-3-1): Filipovici – Kudrici, Balaz, Babici, Ponjevici – Tumbasevici, Tomanovici – Zec, Banjac, Milicevic – Lukic

FCSB  (4-3-3): Ducan – Crețu, Perianu, Briceag, Panțîru – Moruțan, Simion, Horșia – Man, Buziuc, Coman

Partida se va disputa de la ora 22:00 și va fi în format live text pe as.ro

Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

Live Antena Sport

23:54 1 iul.

Giorgio Chiellini, ironie supremă pentru Franţa după ce a ajuns în sferturi cu două autogoluri şi un gol din penalty

23:47 1 iul.

VIDEO„Prostule!” Kevin De Bruyne a jignit un jurnalist, după eliminarea Belgiei de la EURO 2024. Întrebarea care l-a enervat crunt

23:16 1 iul.

Edi Iordănescu a recunoscut că s-au exersat şi loviturile de departajare înainte de România – Olanda: „Orice este posibil!”

23:15 1 iul.

România – Olanda LIVE TEXT, ora 19:00, în optimi la EURO 2024. Naţionala lui Edi Iordănescu e gata să scrie istorie

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024 2 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45) 3 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbă 4 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024 5 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norris 6 FotoGigi Becali, la 66 de ani! Dezvăluire incredibilă. Care este, de fapt, data de naştere a patronului FCSB: „M-am născut pe câmp!”